štvrtok, 30. nov. 2023
Primátor Bárdos: Kvôli spaľovni vyvoláme aj rebéliu

Primátor Bárdos: Kvôli spaľovni vyvoláme aj rebéliu

8.4.2016, 08:16
Slávka Gáborová

Horúcou témou včerajšieho mestského zastupiteľstva bola aj výstavba plazmovej spaľovni v Šámote. Otázku otvorili na zastupiteľstve prítomní občania a poslanci nato reagovali prijatím uznesenia, v ktorom spaľovňu opätovne odmietli a uložili mestu podniknúť všetky potrebné kroky na zastavenie jej výstavby.

Projekt spoločnosti SPV Dálovce totiž prešiel na ministerstve životného prostredia procesom posudzovanie vplyvov na životné prostredie. Momentálne sa vecou zaoberá Krajský stavebný úrad v Trnave.

Spoločnosť SPV Dálovce sa naň odvolala potom, ako mesto zastavilo územné konanie.

,,Uvidíme, ako to tam skončí a v prípade, že to prejde, vyvoláme aj rebéliu občanov,” povedal primátor Gabriel Bárdos. Odvolal sa pritom na príklad Liptova, kde sa tiež pokúšali postaviť plazmovú spaľovňu.

Podľa primátora mesto napadne aj samotné schválenie na ministerstve, pretože k nemu došlo v čase, keď starý minister už v úrade nebol a nový sa funkcie ešte neujal.

Primátor zároveň požiada o stretnutie nového ministra životného prostredia za Most-Híd Lászlóa Solymosa.

Mesto chce napadnúť aj je to, že v pôvodnom zámere spoločnosti SPV Dálovce sa hovorí o likvidácii 20 000 ton komunálneho odpadu ročne a v záverečnom stanovisku ministerstva sa už spomína 100 000 ton odpadu ročne.

,,Som presvedčený, že odpad chcú voziť aj zo zahraničia,” dodal primátor.

Spoločnosť SVP Dálovce deklarovala, že so stavbou plazmovej spaľovne chce začať ešte v marci 2016. Dobu výstavby odhadla na 19 až 24 mesiacov.

Copyright © 2023 Šamorínčan