sobota, 2. mar. 2024
parkovanie

Platené parkovanie: Mesto zvolá verejné zhromaždenie

11.10.2016, 14:09
Slávka Gáborová

Mesto zvolá verejné zhromaždenie, na ktorom sa bude hovoriť o platenom parkovaní v centrálnej časti mesta. Vedenie samosprávy tak reagovalo na otvorený list primátorovi, v ktorom vyjadrilo nespokojnosť so zavedením parkovného viac ako 1000 ľudí.

Signatár listu žiadal od samosprávy, aby sa zasadnutie uskutočnilo 16. novembra. Primátor mesta Gabriel Bárdos uviedol, že zhromaždenie sa určite uskutoční pred posledným tohtoročným zasadnutím mestského zastupiteľstva.

To je naplánované na polovičku decembra.

Primátor ďalej uviedol, že vníma sťažnosti časti ľudí na spoplatnené parkovanie. Podľa neho však bolo spoplatnenie dobrým krokom a väčšinu argumentov otvoreného listu odmieta.

O správnosti spoplatnenia podľa primátora svedčí aj zlepšenie dopravnej situácie v centrálnej časti mesta a navyše získané zdroje sa použijú na skvalitnenie ciest a pod.

Primátor však zároveň dodal, že momentálne prebieha rokovanie s vedením spoločnosti Coop Jednota o riešení situácie na parkovisku pred jej supermarketom na Školskej ulici.

Predstavitelia Coop Jednoty ako aj ďalší obchodníci totiž tvrdia, že v dôsledku parkovania stratili veľký počet zákazníkov a trápia sa aj s väčším ako 30 % poklesom tržieb.

Primátor však uviedol, že pokles tržieb predajcov nesúvisí výhradne len so spoplatnením, ale aj so silnou konkurenciu obchodných prevádzok, ktoré sa nachádzajú na okraji mesta.

Zároveň však naznačil, že prebieha rokovanie s dodávateľom parkovacích automatov o prípadnej zmene ich nastavenia. Bližšie podrobnosti však nekonkretizoval.

Primátor Gabriel Bárdos zároveň nešpecifikoval, či by prípadné úpravy parkovacieho systému boli urobené ešte pred jeho ročným vyhodnotením.

V meste sa platí za parkovanie od 1. júna 2016 a mesto prijalo Všeobecne záväzné nariadenie, v ktorom sa hovorí, že po ročnej prevádzke parkovacieho systému dôjde k jeho vyhodnoteniu a prípadným úpravám.

,,V žiadnom prípade však nedôjde v Šamoríne k zrušeniu plateného parkovania,“ uzavrel primátor G. Bárdos.

Signatárom otvoreného listu primátorovi mesta je Jozef Šipoš. Po obdržaní prvej odpovede od predstaviteľov mesta sa J. Šipoš rozhodol pokračovať v zbieraní podpisov a poslal vedeniu mesta ďalší list, v ktorom žiada zvolanie verejného zhromaždenia.

Okrem toho vyzýva na zásadné prehodnotenie parkovacieho systému. ,,Jediným jeho pozitívom je napĺňanie mestskej pokladnice, avšak z našich peňaženiek,“ hovorí J. Šipoš.

Argumety J. Šipoša:

 • Znížil sa počet parkovacích miest.
 • Pacienti sú nútení platiť pri návšteve lekára, vymedzené miesta sú nedostatočné.
 • Rodičia odprevádzajúce deti do škôlky či slovenskej školy by mali za parkovanie cez deň platiť.
 • Majitelia služobných vozidiel – aj keď rezidenti, sú znevýhodnení; majitelia viac ako jedného vozidla sú znevýhodnení.
 • Pre zamestnancov dochádzajúcich do Šamorína v klasickom pracovnom čase je platené parkovanie tak drahé, že začínajú uvažovať o zmene zamestnania, čo má negatívny dopad na majiteľov prevádzok v centre.
 • Znevýhodnení sú aj rezidenti mimo parkovacej zóny, ak ich parkovacie miesta obsadia cudzie vozidlá.
 • Majitelia prevádzok v parkovacej zóne prichádzajú o zákazníkov a podnikanie sa môže stať stratovým.
 • Návštevníci Šamorína často prichádzajúci za rodinou alebo do školských zariadení musia za parkovania platiť.
 • Platené parkovanie v sobotu je úplne nezmyselné a ešte viac znevýhodňuje podnikateľov v centre, mnohé mestá sobotu do spoplatneného parkovania vôbec nezahrnuli ako napr. Bratislava.
 • Čerstvé potraviny z trhu, pekárne či z mäsiarstva nahradili menej zdravé produkty obchodných reťazcov.
 • Mnohí občania boli nútení prepísať autá na rodinných príslušníkov za poplatok.
 • Mesto (my všetci) muselo do projektu investovať nemalé prostriedky.
 • A v neposlednom rade sa stáva život občanov v našom meste drahším.
 • V meste sa rozdávajú papuče, mestská polícia vyberá pokuty a uberá to jej čas na riešenie zmysluplných problémov, ktoré by boli naozaj v duchu sloganu – pomáhame a chránime.

Aj túto správu môžete čítať vďaka tomu, že Šamorínčan existuje. Čítať správy na Šamorínčanovi môžete zadarmo, ich tvorba však niečo stojí. Preto Vás žiadame o podporu. Ďakujeme.

Platené parkovanie: Mesto zvolá verejné zhromaždenie
Copyright © 2024 Šamorínčan