štvrtok, 25. júl. 2024
img_8223

Verejné zhromaždenie k platenému parkovaniu bude 17. januára

16.12.2016, 15:20
Slávka Gáborová

Vo štvrtok popoludní sa uskutočnilo posledné tohtoročné mestské zastupiteľstvo.

K najdôležitejším bodom patrilo VZN č. 9/2016 o miestnych daniach. Tie zostávajú na terajšej úrovni, teda k ich zvýšeniu nedošlo.

K zvýšeniu prišlo len pri poplatku za vyhradené parkovanie, ktoré je možné na Hlavnej ulici. Ročná sadza za zvýšila zo 150 € na 300 € a sadzba pre taxíky z 300 € na 450 €.

Poslanec Imrich Tóth (SMK) to zdôvodnil zavedením plateného parkovania v centrálnej časti mesta. Najdrahšia parkovacia karta, ktorá negarantuje miesto na státie, totiž stojí 210 €. Vyhradené miesto je teraz o 90 eur drahšie.

Druhým dôležitým bodom bolo aj VZN č. 10/2016 o miestnom poplatku za rozvoj. Poplatok zavádzajú najmä mestá a obce v okolí Bratislavy, ktoré trpia nadmernou výstavbou. Poplatok dáva samosprávam do rúk možnosť, ako získať od developerov prostriedky na rozvoj miestnej infraštruktúry.

Zákon umožnil samosprávam stanoviť sadzbu v rozmedzí od 10 do 35 €, Šamorín si určil sumu 15 €.

Počas rokovania zaznela aj informácia o stave rokovania ohľadne zachovania Lekárskej služby prvej pomoci (LSPP). Poslankyňa Edit Bauer (SMK)  uviedla, že mesto aj napriek tomu, že v otázke LSPP nemá komptenciu, robí všetko pre jej zachovanie.

Podľa nej je však nádej na jej zachovanie aj po vypovedaní služby spoločnosťou K Gryf. Ďalším problémom bude zvrátiť avizované rozhodnutie o zrušení pohotovosti ministerstvom zdravotníctva. K tomuto však ešte nedošlo a je čas na rokovanie.

Platené parkovanie

Všeobecné očakávanie vzbudil avizovaný papučový protest proti spoplatneniu parkovania v niektorých lokalitách mesta.

Aktivisti zhromaždení okolo signatárov otvoreného listu manželov Šipošovcov poroznášali po meste plagátiky a protest ohlasovala aj facebookova stránka Moderný Šamorín pre všetkých.

Na protest prišlo zhruba osem až desať ľudí. Signatári sa dostali k slovu v bode Diskusia. Najskôr vyzvali primátora na to, aby nedochádzalo k odkladaniu verejného zhromaždenia.

Primátor Gabriel Bárdos uviedol, že k prvému odkladu diskusie došlo vzhľadom na jeho pobyt na liečení a už stanovil termín verejného zhromaždenia na utorok 17. januára. Uskutoční sa  v MsKS o 17.30 hod.

Signatár otvoreného listu Jozef Šipoš uviedol, že zastupuje viac ako 1 000 občanov, ktorí sa podpísali pod list. Predložil viacero pripomienok k parkovaniu, tou najzásadnejšou bolo, aby mestské zastupiteľstvo zrušilo platené parkovanie v celom rozsahu.

V priebehu diskusie k tomu vystúpil aj poslanec a Jozef Nagy (SMK, šéf mestského podniku Area). ,,Pozrite sa koľko ľudí tu s vami prišlo. Aj my zastupujeme ľudí a je ich viac,“  povedal Jozef Nagy. Zavedenie plateného parkovania bolo vo volebnom programe SMK.

Diskusia k parkovaniu mala občas búrlivejší priebeh.

Okrem toho aktivisti vystúpili aj s ďalšími požiadavkami na samosprávu. Miroslava Šipošová vyzvala mesto, aby urýchlene konkrétnymi krokmi reagovalo na správu Transparency International Slovensko.

V rebríčku otvorenosti miest voči verejnosti najväčších 100 miest na Slovensku skončil Šamorín na 92. mieste a oproti predchádzajúcemu prieskumu si výrazne pohoršil.

Okrem toho aktivisti požiadali samosprávu, aby vyhotovovala zo zastupiteľstva obrazový alebo zvukový záznam, ktorý by bol dostupný verejnosti.

img_8231

Jozef Šipoš ako signatár otovreného listu primátorovi mesta požiadal zrušenie plateného parkovania v Šamoríne.

Copyright © 2024 Šamorínčan