piatok, 21. jún. 2024
IMG_0286

Šamorínski gymnazisti sú EKO

31.1.2020, 08:55
Mirtil Lépesová, Oktáva A, Gymnázia M. R. Štefánik

Naše gymnázium je plné krúžkov, aktivít a školských akcií. Čo to však naozaj pre nás žiakov znamená? Áno, je pravda, že v škole máme žiacku školskú radu, mnoho akcií a skvelých profesorov. No čo ďalej? Čo toto znamená pre naše mesto, našich žiakov či pre našu Zem?

Gymnázium Milana Rastislava Štefánika v Šamoríne je “len” jedna škola. Len jedno malé miestečko plné kreatívnych ľudí.

Naši žiaci si na začiatku školského roka uvedomili pár vecí. Táto škola je možno malá, možno je v malom meste a áno, možno nás nie je tak neskutočne veľa, no stále môžeme veci zmeniť. Každý z nás má svoj hlas, svoje vlastné myšlienky a nápady a nemali by sme ich nechať zapadnúť prachom.

“Eko krúžok” na našej škole je úplnou novinkou. Je to niečo iné, zaujímavé a úctyhodné. Naši žiaci tvrdo pracujú na tom, aby sme sa v našom svete mali čo najlepšie.

Samozrejme, keďže je to ešte iba novinka, je veľa vecí, ktoré treba ešte “skrášliť” a zlepšiť. No všetci z nás sa snažíme a poctivo sa zapájame.

Hneď na začiatku školského roka sa nám podarilo zaviesť na našej škole aktívnu separáciu odpadu. Farebné koše dnes už “zdobia” naše chodby a v triedach sa odpad tiež separuje. Je neskutočné, ako sa naozaj naši žiaci zapájajú a sme presvedčení o tom, že túto problematiku berieme naozaj vážne. Odpad na našej planéte je dnes obrovských problémom. Je ho neskutočne veľa a ničí to našu planétu. Ale to predsa pre vás nie sú žiadne novinky...Je však výborné, že takéto veci si dnes už my študenti uvedomujeme a riešime. A to nie len my starší, ale dokonca aj mladší, ešte občas trocha pobláznení žiaci. Už spomínané farebné koše sú naozaj vždy naplnené len tým, čo do nich patrí a v triedach môžeme nájsť malé plagátiky s presným návodom na to, ako separovať. Je to obrovským krokom vpred a my veríme, že naši žiaci si okrem vedomostí zo školských predmetov do svojho neskoršieho života odnesú aj tieto dobré zvyky a “maličkosti”. Naša škola je skvelá v tom, že nás nie len vie naučiť poučky a príklady, ale aj reálne a potrebné vedomosti do života. Nikdy nie je príliš skoro či neskoro začať chrániť našu matku Zem.

Separovaný odpad je pracovníkmi našej školy vždy správne odnesený a tým pádom je jasné, že naša separácia nezačína aj konči na našich chodbách. I keď niekomu sa to môže zdať ako robota pre nich do plusu, my sme im za túto prácu veľmi vďační.

Ale aby sme sa posunuli ďalej... Ďalšou akciou, ktorá sa na našej škole uskutočnila bola SWAP oblečenia. Swap, čiže výmena, predstavovala ekologický spôsob “nakupovania” na našej škole. Kúsky, ktoré niekomu už iba zavadzali v šatníku mohli ľudia priniesť do školy a vymeniť za iné. Tento SWAP bol pre nás úplnou novinkou a boli sme prví v našom meste, ktorí takúto nejakú akciu uskutočnili. Samozrejme, do budúcna je ešte na čom pracovať, no udalosť mala skvelý úspech a mnoho žiakov odchádzalo zo školy s pre nich novými kúskami oblečenia!

Do budúcna majú naši žiaci mnoho plánov a už teraz nám je jasné, že SWAP oblečenia sa u nás bude pravidelne konať a rozvíjať. Čo sa týka iných udalostí, máme plno nápadov.

Veci ako bezplastový týždeň, dni, kedy sa do školy nepôjde autom a podobne. Samozrejme, takéto akcie a dni pre niektorých z nás môžu znamenať istú obetu, no čo je to oproti našej Zemi?

Naša škola nie je obrovská. No máme veľký počet študentov, ktorí majú potenciál zmeniť tento svet. A stoja za nami naši učitelia, ktorí nás už veľmi dobre poznajú a neskutočne nás podporujú. Každému z nich sme vďační za to, že nám aj oni otvárajú oči. Povedzme si úprimne, svet je na tom katastrofálne. No my sme tu na to, aby sme to zmenili. A práve oni robia z nášho potenciálu činy. To oni nás učia byť lepšími ľuďmi. Samozrejme, vďaka patrí aj rodičom, ktorí nám neskutočne pomáhajú. Či už rodičia žiakov Oktávy A, ktorí nám pomohli prispieť naším separovaním odpadu k lepšej planéte alebo všetci rodičia, ktorí nás učia ochraňovať prírodu. Od mnohých žiakov sme počuli, že doma tiež začali separovať odpad, darovať oblečenia a podobne. A najviac nás potešilo, keď sme zistili, že obrovský počet študentov tieto veci už poznalo a bolo to pre nich prirodzené.

Je neskutočné, ako také “maličkosti” ako vyhodenie jednej servítky do správneho koša, ale aj  darovanie oblečenia môže zmeniť svet.

IMG_0274

Možno to niekomu môže prísť prehnané, pretože však čo môže jedno gymnázium dokázať? No takéto myšlienky u nás nepoznáme. My sme ochotní urobiť veci, ktoré možno ostatní nie. A ak to dokážeme “znormalizovať” my, tak to dokážu aj iné školy, firmy a domácnosti.

Vďaka tomuto všetkého náš “eko krúžok” neskončil iba pri zelenej nástenke na chodbe, ale práve naopak, aktívne funguje. Je skvelé vidieť žiakov, ktorí sa mnohí poznajú iba z videnia, pracovať na niečom spoločne. A o tom to má byť, presne to sa nás snaží naučiť naša škola. Jedinečnosť osobnosti je neskutočne dôležitá, no ak ide o niečo tak seriózne ako naša planéta, náš domov, musíme spojiť hlavy a nájsť riešenie. My veríme, že tieto snahy na našej škole prinesú mnoho pozitívnych výsledkov a že sa nimi inšpirujú aj ľudia z nášho okolia. My ľudia sme na tomto svete ešte iba tak krátko a predsa nám už náš domov daroval tak veľa. Tak prečo teraz neobetovať niečo kvôli našej Zemi? Veď predsa byť EKO je celkom zábavné!

 

Copyright © 2024 Šamorínčan