nedeľa, 16. jún. 2024
unnamed

Jazykovo poznávací pobyt vo Veľkej Británii

20.4.2019, 04:33
Renáta Orosová

Naša škola - Gymnázium M. R. Štefánika v Šamoríne, resp. výber žiakov sprevádzaný dvoma vyučujúcimi - sa obohatila o pekný cestovateľský zážitok. Videli a spoznali sme kus sveta, otestovali sme si našu angličtinu v praxi, spoznali sme nových ľudí, navštívili sme veľa nových miest, obohatili sme sa o nové poznatky a zažili sme toho naozaj veľa.

Naša dlhá, dobrodružná cesta začala 30.03. 2019 v sobotu večer. Po rozlúčke s rodičmi a kamarátmi sme nasadli do autobusu, v ktorom nás privítala veľmi milá pani sprievodkyňa a rovnako milí dvaja šoféri, ktorí naštartovali motor a vyrazili sme. Cez noc a nasledujúci deň sme precestovali celé Rakúsko, Nemecko, Luxembursko, Belgicko až sme sa nakoniec v nedeľu vo večerných hodinách ocitli vo francúzskom meste Lille, kde sme prenocovali. Po veľmi skorých raňajkách sme v pondelok skoro ráno pokračovali v ceste do mesta Calais, odkiaľ sme okolo ôsmej hodiny ráno vyrazili trajektom do Veľkej Británie. Napriek tomu, že sme mnohí cestovali trajektom prvýkrát v živote, cestu sme si užili a zvládli. Asi o hodinu a pol sme sa už ocitli na britskej pôde, konkrétne v prístavnom meste Dover. Odtiaľ sme cestovali do Londýna a rozbehnutý deň sme plánovali stráviť v hlavnom meste Veľkej Británie. Vyšiel nám nielen plán, ale i pekné počasie. Navštívili sme múzeum voskových figurín (Madame Tussauds), Westminster Abbey, Houses of Parliament, odfotili sme sa pri Big Ben, prešli sme sa cez St.James Park, videli sme Buckingham Palace a na záver sme sa išli pozrieť na Kings Cross odkiaľ Harry Potter cestoval do Rockfordu. Samozrejme sme sa nezabudli odfotiť na nástupišti 9 a 3/4. Večer sme sa presunuli do mesta Worthing (West Sussex), kde nás na stanici čakali hostiteľské rodiny.

Na druhý deň nás čakala škola - výučba s anglickými lektormi a poobede návšteva susedného mesta - Brighton. Keďže je to prímorské mesto, navštívili sme Sea Life Centre  (zbierka morských živočíchov v akváriách a sklenenom tuneli pod morom). Pozreli sme si Royal Pavilion, ktoré do roku 1845 slúžilo ako kráľovská rezidencia. Dnes je z neho kultúrno spoločenské centrum mesta a múzeum. Večer sme sa vrátili do rodín.

V stredu sme po výučbe navštívili Hever Castle - sídlo Henryho VIII a jeho žien. Zabavili sme sa v parku a v bludiskách.

Vo štvrtok sme po škole navštívili kriedové útesy The Seven Sisters a prešli sme sa po morskom pobreží.

V piatok sme mali poslednýkrát školu. Po vyhodnotení kurzu a s certifikátmi v ruke sme sa vybrali do mesta Portsmouth, kde kotvia najväčšie vojnové lode. Historicky najatraktívnejšiu Mary Rose sme mali aj so vstupnou prehliadkou.

Sobota patrila Oxfordu. Po prechádzke a prehliadke najdôležitejších pamiatok tohto krásneho univerzitného mesta sme navštívili katedrálu Christ Church, ktorá bola postavená v 12. - 13. storočí ešte pred založením vysokej školy. Natáčal sa v nej aj Harry Potter a my sme sa odfotili v jedálni, v ktorej Harry so svojimi spolužiakmi a učiteľmi obedoval.

V nedeľu ráno po rozlúčke s našimi hostiteľskými rodinami sme opäť vyrazili do Londýna. Tentokrát sme navštívili Greenwich (nultý poludník a kráľovské observatórium, námornícku akadémiu a prístav). Loďou po Temži sme sa presunuli k Tower, ktorý sme tiež navštívili a odtiaľ sme išli k Tower Bridge, Katharine Docks, Millenium Bridge až sme prišli k London Eye. Výhľad z neho sme si tiež užili. Po večeri sme si opäť sadli do autobusu a namierili sme si to do mesta Dover - áno, k trajektu, smer kontinentálna Európa!

V pondelok ráno sme sa už ocitli pred Disneylandom v Paríži. Celodenný pobyt v zábavnom parku sme si užili, ale zároveň sme sa už tešili na návrat domov.

V utorok okolo obeda sme sa všetci - zdraví a šťastní, plní zážitkov - ocitli opäť na Slovensku, na dobre známom mieste - na parkovisku školy, kde nás privítala pani riaditeľka, učiteľský zbor spolu so žiakmi a, samozrejme, náruč rodičov.

 

Copyright © 2024 Šamorínčan