pondelok, 5. dec. 2022
Ministerstvo dopravy: Dunaj je pripravený na vnútroštátnu plavbu

Ministerstvo dopravy: Dunaj je pripravený na vnútroštátnu plavbu

1.10.2019, 07:12
teraz.sk

Najlepšie pripraveným pre vnútroštátnu plavbu je Dunaj. Koncom minulého týždňa vláda schválila zákon o vnútrozemskej plavbe, ktorý by mal platiť od 1. januára 2020.

Uviedol to po piatkovom rokovaní vládneho kabinetu minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd).  Správu priniesol portál teraz.sk.

"Dunaj nie je využívaný v takej miere, ako by mohol byť. Mohol by teda byť prvou lastovičkou. Tento projekt vieme celý vyfinancovať z európskych peňazí, dôležitá je však päťročná udržateľnosť projektu. V súčasnosti nevieme povedať, aká bude hustota osobnej prepravy na Dunaji, preto potrebujeme zákon o vnútrozemskej plavbe. Podobne, ako štát dopláca na vlaky a autobusy, bude treba, ak sa štát rozhodne, vykryť schodok z prevádzky osobnej prepravy na Dunaji," povedal minister dopravy.

Podľa ministra financií Ladislava Kamenického (Smer-SD) vládouschválený zákon o vnútrozemskej plavbe umožňuje, aby takýto druh dopravy mohol existovať. Projekt vodnej dopravy na Dunaji podľa neho však neprešiel útvarom Hodnota za peniaze. "Otázkou teda je, aká efektívna by mohla byť doprava na Dunaji, aká by bola jej vyťaženosť. V budúcnosti sa budeme musieť baviť o jej rentabilite," upozornil Kamenický.

Viac si môžete prečítať na teraz.sk.

Copyright © 2022 Šamorínčan