štvrtok, 19. máj. 2022
Dunajbus zo Šamorína do Bratislavy má cestovný poriadok

Dunajbus zo Šamorína do Bratislavy má cestovný poriadok

3.1.2019, 11:30
Slávka Gáborová

Podľa prvých návrhov sa majú rýchlolode plaviť v čase dopravnej špičky v 15-minútových intervaloch, mimo nej každú hodinu. Podľa cestovného poriadku by napr. loď zo Šamorína s odchodom 6.15 doplávala do prístavu pri bratislavskej Eurovei o 6.50 h. Plavba by tak trvala 35 minút.

Osobná doprava po Dunaji naberá čoraz reálnejšie rozmery.  Združenie podunajských obcí ProDanubia, ktoré stojí za projektom, si nechalo zostaviť prvotné návrhy cestovných poriadkov.

„Bratislava má unikátnu možnosť využitia vodnej cesty pre osobnú prepravu obyvateľov dochádzajúcich za prácou alebo za iným účelom do hlavného mesta. Na tomto projekte ešte musíme pracovať, ale vzhľadom na jeho ekologickú povahu a kritickú dopravnú situáciu má moju plnú podporu,“ vyjadril sa minister dopravy Arpád Érsek k projektu Dunajbus. Hlavným cieľom je odľahčiť preplnené cesty a vlaky z južného smeru.

ProDanubia - Združenie obcí pre miestnu dopravu po Dunaji, ktoré projekt Dunajbusu pripravuje, má v pláne vybudovanie šesť nových prístavísk. Tie budú v Kyselici, Vojke, Eurovea, Aucafe, River park a Devín. Doplnia tak už tri stojace prístaviská, ktoré sa nachádzajú v Šamoríne, Hamuliakova a Čunove.

Na trase by malo premávať sedem plavidiel typu katamarán s kapacitou zhruba 100 cestujúcich.

Projekt je ešte stále v štádiu prípravy. Dôležitá štúdia pre ďalšie napredovanie projektu má byť hotová vo februári 2019.

Dunajbus zo Šamorína do Bratislavy má cestovný poriadok
Copyright © 2022 Šamorínčan