štvrtok, 25. júl. 2024
IMG_0447

Pozvánka na vernisáž: Táto mapa vznikla len pre Šamorín

29.3.2019, 10:31
Slávka Gáborová

Už to zrejme pôsobí ako také novinárske klišé, keď opäť napíšem, že v šamorínskej synagóge sa uskutoční unikátna výstava.

Skúsim tak zvoliť iné slová a už v sobotu sa môžete presvedčiť na vlastné oči a dať mi za pravdu. :-) Veď vystavená inštalácia sa nedá nikde inde už zopakovať. 

A čo môžete uvidieť? 3D mapu Šamorína. Po mesiacoch chodenia ulicami nášho mesta ju vytvorila výtvarníčka Eva Masaryková, ktorá 14 rokov žije v neďalekom Hamuliakove. ,,Mám veľmi rada Šamorín a cítim sa tu ako doma,” hovorí sympatická výtvarníčka.

Eva vytvorila mapu- výrez najužšieho centra mesta. Začína sa mohutným vodojemom, ktorý sa nad mestom vyníma ako nejaké ufo. Mapa pokračuje synagógou a zároveň ju otáča do správneho smeru. Podľa židovského rituálu má oltár smerovať k východu, kde leží Jeruzalem. Šamorínska synagóga je však pre terénne danosti z tohto smeru vychýlená.

IMG_0446

3D mapa pokračuje ďalej. Môžete na nej napr. uvidieť aj dom, ktorý spred synagógy zmizol v stredu. ,,Stalo sa mi to už druhýkrát. Keď som si zaznamenávala dom pod rímskokatolíckou farou, netušila som, že ho na druhý deň ho zbúrajú,” prezrádza Eva.

Mapa pokračuje cez park na Hlavnom námestí až ku kaplnke, ktorú v posledných dňoch pekne rekonštruujú.  Toto všetko je však len slovný opis. Čo mňa osobne fascinovalo bol aj spôsob vytvorenia mapy.

Eva najskôr dôkladne spoznávala dom za domom. Potom ich podobu vymodelovala zo špeciálnych hlín a vypálila v dymovej peci. Ďalšou úlohou bolo poskladať vypálené platne do konečnej podoby, ktorá bude odhalená zajtra o 17. hodine.

Tak som na to veľmi zvedavý. A Eva, ktorá pôsobí na banskobystrickej Akadémii výtvarných umení sa s vami aj rada porozpráva o fascinujúcom svete práce s hlinou a rôznych druhoch vypaľovacích pecí. Alebo môžete prísť aj so svojimi deťmi a zahrať sa spoznávaciu hru, určovať na mape jednotlivé domy a miesta. :-) 

Vernisáž výstavy Somografy sa začína v synagóge v sobotu 30. marca o 17. hodine. Všetci sú srdečne vítaní.

Projekt bol realizovaný vďaka udeleniu štipendia z verejných zdrojov z Fondu na podporu umenia.

Copyright © 2024 Šamorínčan