piatok, 1. mar. 2024

Pellegrini: Situáciu so školou v Rohovciach vyriešime

4.9.2018, 10:00
teraz.sk

Slovenské triedy sa v tomto školskom roku v základnej škole v Rohovciach v okrese Dunajská Streda zriaďovať nebudú. Situáciu má do budúcna pomôcť riešiť zmena legislatívy. Avizoval to premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) po pondelkovom stretnutí so starostom obce Eugenom Horváthom.

Ako uviedol, dohodli sa s rodičmi, že tento školský rok už nezriadia slovenské triedy v Základnej škole (ZŠ) Rohovce, nakoľko niektoré deti majú odklad a ostatné sa už medzitým stihli zapísať na iné školy. Podotkol, že legislatívne zmeny by mohli prísť už onedlho, čím sa zmenia podmienky na nadchádzajúci školský rok.

"Chceme udržať štandard poskytovania vzdelávania detí v jazyku menšiny, na druhej strane ale nemôžem tolerovať, aby niekto, kto sa chce vzdelávať v slovenčine, bol potrestaný len kvôli tomu, že sa narodil v tejto časti Slovenska," uviedol premiér. Doplnil, že na zmiešaných územiach sa budú musieť obce dohodnúť, v ktorej škole sa bude poskytovať vyučovanie v jazyku menšiny a naopak. Ak sa samosprávy nebudú schopné do určitého dátumu dohodnúť, následne prevezme iniciatívu štát, ktorý za ne rozhodne a proti tomuto rozhodnutiu sa nebudú môcť odvolať.

Pellegrini poukázal i na možnosti zriadenia kontajnerových škôl, alebo zriadenia základnej školy v Kvetoslavove či Hviezdoslavove, aby deti odtiaľ dochádzajúce do ZŠ Mateja Bela v Šamoríne odľahčili túto školu. Následne by sa v Šamoríne uvoľnili triedy pre deti z iných obcí.

Obec, ako väčšinový zriaďovateľ základných škôl podľa zákona vytvára podmienky na plnenie povinnej školskej dochádzky. Ak obec nezabezpečí plnenie povinnej školskej dochádzky, môže základnú školu zriadiť okresný úrad v sídle kraja. Obec túto možnosť už v máji na zastupiteľstve odmietla napriek niekoľkým žiadostiam od rodičov, ktorí nazbierali 12 prvákov do prvého ročníka slovenskej ZŠ. Problém bol odložený novému obecnému zastupiteľstvu, ktoré sa sformuje po novembrových komunálnych voľbách.

Viac si môžete prečítať TU.

Podobná situácia ako v Rohovciach sa pred niekoľkými rokmi odohrala aj v Šamoríne. Iniciatíva rodičov chcela v roku 2015 založiť v našom meste slovenskú súkromnú cirkevnú školu Narnia.  Škola chcela otvoriť prvé triedy v budove Matici slovenskej. Poslanci vtedy uviedli, že tieto priestory nie sú vhodné pre deti. Teraz tam pritom bude dočasne sídliť materská škola. Dôvod vtedajšieho odmietnutia slovenskej školy zo strany SMK bol však zhruba ten istý ako teraz v prípade Rohoviec. 

Copyright © 2024 Šamorínčan