štvrtok, 20. jún. 2024
V Šamoríne vznikne nová základná škola s vyučovacím jazykom v slovenským aj napriek nesúhlasu mestského zastupiteľstva

V Šamoríne vznikne nová základná škola s vyučovacím jazykom v slovenským aj napriek nesúhlasu mestského zastupiteľstva

2.8.2021, 09:36
TASR

Poslanci Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) na uplynulom zasadnutí súhlasili so vznikom novej základnej školy v Šamoríne.

Krajskí poslanci súhlasili aj so vznikom novej základnej školy v Šamoríne, ktorá bude ponúkať vzdelávanie v slovenskom jazyku pre deti z okolitých obcí ako Rohovce, Lehnice, Kyselica a Báč. "Nie je to primárne úloha kraja, ale rozhodli sme sa, že kraj pomôže. Poskytneme priestory v našom gymnáziu. Je to riešenie, ktoré môže byť uskutočnené už od 1. septembra, ale upozorňujem, že je koniec júla a takáto škola neexistuje. Myslím si, že príprava takejto školy potrebuje širší horizont, ako je jeden mesiac," doplnil predseda TTSK.

Po dohode s Ministerstvom školstva SR má školu zriadiť Okresný úrad Trnava. Dočasne môže byť umiestnená v priestoroch Gymnázia M. R. Štefánika v Šamoríne. "Je to svojim spôsobom anomália, že samosprávny kraj vstupuje do kompetencie mesta. Na druhej strane si treba povedať, že Šamorín je v súčasnosti satelit Bratislavy. Takmer nekontrolovaná výstavba priniesla to, že v meste chýba infraštruktúra a vyššia občianska vybavenosť, predovšetkým školské a predškolské zariadenia. Neviem, kedy Šamorín prijal poplatok za rozvoj, ale je tam cítiť deficit a dnes tam základná škola chýba. Na základe podnetu občanov kraj vstúpil do tejto problematiky," informoval poslanec kraja Zdenko Čambal.

Mestské zastupiteľstvo na svojom zasadnutí 15. júla zámer župy na zriadenie spojenej základnej školy s vyučovacím jazykom slovenským vzalo na vedomie, zároveň však neschválilo zriadenie novej základnej školy.

Viac v našom staršom článku: Mestské zastupiteľstvo rokovalo aj o navýšení kapacity základnej školy s vyučovacím jazykom slovenským

Copyright © 2024 Šamorínčan