pondelok, 29. nov. 2021 - Vratko
Svetové jazdecké dni budú skvelým športovým podujatím

Svetové jazdecké dni budú skvelým športovým podujatím

31.1.2017, 17:08
Redakcia

Prinášame Vám rozhovor s Martinom Simonidesom, PR managerom x-bionic sphere, o Svetových jazdeckých hrách, ktoré sa uskutočnia v našom meste v roku 2022. 

Šamorín zostal jediným uchádzačom o usporiadanie Svetových jazdeckých hier (SJH) v roku 2022. Koľko bolo uchádzačov a prečo práve Šamorín presvedčil organizátorov, že je najlepší?

Do poslednej fázy postúpili dvaja uchádzači – Kentucky a Šamorín. Koľko uchádzačov bolo na začiatku, FEI nezverejnila. Kentucky ako kandidát nedávno z výberového procesu odstúpilo. To však neznamená, že by sa výberový proces menil – všetky lehoty a podmienky ostávajú v platnosti bez ohľadu na počet uchádzačov.

Aj laik rozozná, že x-bionic je výnimočné miesto. Koľko je vo svete porovnateľných? Čo vy sami považujete vzhľadom na spomínané preteky za najvýnimočnejšie, či najzaujímavejšie?

Je to ťažké porovnávať. x-bionic sphere však určite patrí medzi najkrajšie a najmodernejšie športové rezorty v Európe. SJH sú najvýznamnejšie podujatie jazdeckého sveta, významom porovnateľné s olympijskými hrami. Sú vrcholom štvorročného snaženia a príprav tých najlepších vo všetkých jazdeckých disciplínach a možnosťou vidieť svetovú špičku na jednom mieste, čo zo SJH robí sviatok pre každého priaznivca jazdeckého športu.

V čom všetkom sa bude pretekať?

SJH zastrešujú všetky uznané FEI disciplíny - preteky v skoku na koni, drezúra, para-drezúra, všestranná spôsobilosť, záprahy, vytrvalostné jazdenie, voltíž a reining – všetky sú zahrnuté do súťažného harmonogramu.

Bude potrebné pre preteky ešte niečo v komplexe dobudovať?

Bude treba, no zatiaľ nevieme v akom rozsahu. K tejto otázke sa vyjadríme neskôr, keď budeme presne vedieť, ako budeme ďalej postupovať.

Preteky vo vytrvalostnom jazdení sledujú aj nešportovci. Bude to tak aj počas SJH?

Tak ako pri každom podujatí počítame s vytvorením priestorov pre divákov pozdĺž trate.

Na čo sa budú musieť ľudia a mesto pripraviť? 

Na skvelé športové podujatie, ktoré do tohto regiónu priláka skvelých jazdcov a veľké množstvo priaznivcov jazdeckého športu.

Zrejme je predčasné hovoriť o menách športovcov. Sprievodné aktivity však súčasťou podobných pretekov sú. Čo môžu šudia očakávať?

Mená športovcov je ťažké predpovedať. Ktokoľvek však bude v roku 2022 v svetovej špičke, bude chcieť svoju pozíciu potvrdiť práve na Svetových jazdeckých hrách. Súčasťou hier je otvárací ceremoniál, no hovoriť o jeho podrobnostiach, ako aj detailoch sprievodného programu by bolo dnes predčasné.

martin_simonides

Martin Simonides

Copyright © 2021 Šamorínčan