štvrtok, 25. júl. 2024
Šport.sk: Lászlo Bénes? Odhodlanie, charakter a schopnosti

Šport.sk: Lászlo Bénes? Odhodlanie, charakter a schopnosti

16.12.2019, 13:03
Šport.sk

Pre futbalového stredopoliara Lászlóa Bénesa sú nedávne mesiace v doterajšom priebehu sezóny 2019/2020 prelomovými z pohľadu pôsobenia v zahraničí.

Článok bol uverejnený na stránke Šport.sk.

Dvadsaťdvaročný odchovanec šamorínskeho futbalu pred vyše tromi rokmi prestúpil z MŠK Žilina do Borussie Mönchengladbach. V aktuálnej sezóne si výkonmi vyslúžil stabilné miesto v záložnej formácii Borussie, ktorá momentálne vedie bundesligovú tabuľku. Aj to nedávno prispelo k predĺženiu Bénesovej zmluvy do roku 2024.

Športový riaditeľ "Gladbachu" Max Eberl v exkluzívnom rozhovore pre agentúru SITA prezradil, ako vníma progres slovenského mladíka, prečo bolo dôležité hráčovo hosťovanie v II. bundeslige, ako aj to, kde Bénesa vidí v horizonte dvoch až troch rokov...

Ako ste v Borussii Mönchengladbach spokojní s doterajším tohtosezónnym počínaním slovenského záložníka Lászlóa Bénesa?

 „László sa fantasticky rozvíja. V našom klube je už štvrtý rok. V úvodných rokoch jeho pôsobenia u nás sme sa viackrát domnievali, že uňho nastal pozitívny zlom. Niektoré zranenia a tiež vtedajšia sila nášho hráčskeho kádra však spôsobili, že bol často iba medzi náhradníkmi. V minulej sezóne prišlo vydarené hosťovanie v Kieli, kde mohol šesť mesiacov pravidelne hrávať na vysokej úrovni. Keď sa toto hosťovanie skončilo, bolo nám jasné, že si ho v Mönchengladbachu chceme nechať. V predsezónnom období výkonmi upútal trénera Marca Roseho. Urobil obrovský výkonnostný skok, a preto je dnes naším dôležitým hráčom.”

V klube sa snažíte citlivo pracovať s mladými hráčmi. Aj keď ich posielate na hosťovania, stále chcete, aby napredovali. Ako hodnotíte Lászlóvo hosťovanie v Holsteine Kiel v druhej polovici ročníka 2018/2019 v kontexte s jeho súčasnou pozíciou v Mönchengladbachu?

„Toto hosťovanie bolo nevyhnutné. Keď ste mladý hráč, musíte hrať čo najviac zápasov. V čase, keď sme ho posielali do Kielu, bolo v našom tíme mnoho adeptov na jednotlivé posty a Laci nedostával dostatok priestoru. Premýšľali sme, čo by bolo preňho najvhodnejšie. Samozrejme, na pol roka sme prišli o dobrého hráča, ale pre nás bolo najdôležitejšie, aby šesť mesiacov mal možnosť pravidelne hrávať. Bol to veľmi dôležitý krok z pohľadu úrovne, na ktorej sa teraz nachádza.”

Ako vnímate to, že sa László v aktuálnej sezóne prepracoval do základnej zostavy trénera Marca Roseho?

„Mali sme pocit, že Laci by sa mohol veľmi dobre hodiť do filozofie, ktorú Marco Rose vyznáva. Je to talentovaný futbalista, ktorému neprekáža, keď má čokoľvek urobiť. Nevadí mu veľa behať, má správne odhodlanie a za každých okolností sa chce učiť nové veci. Toto sú presne tie atribúty, ktoré majú byť súčasťou našej novej cesty nastolenej na začiatku tejto sezóny.

Potrebujeme hráčov, ktorí sa chcú ďalej zlepšovať. V predsezónnom období musel László súperiť s Jonasom Hofmannom, Christophom Kramerom a Florianom Neuhausom, pomohol mu aj odchod Michaela Cuisanca (prestúpil do Bayernu Mníchov, pozn.). Využil svoju šancu a tréner mu dôveroval od prvých súťažných zápasov. Odvtedy sa z neho stal stabilný hráč A-mužstva. Podľa mňa si to zaslúži, preto sme s ním predĺžili zmluvu. Myslíme si, že stále nedosiahol koniec svojho progresu.”

Bývalý hráč Borussie a váš dobrý priateľ Igor Demo v nedávnom rozhovore pre našu agentúru povedal, László je skvelý profesionál, ktorý futbalu obetuje 25 hodín denne. Vy ste s ním v častejšom kontakte, takže ako by ste ho charakterizovali vy sám?

„Laci žije pre futbal. Vždy ho chce hrať a baviť sa ním. Veľmi sa potešil, keď sme mu povedali, že by sme mu chceli predĺžiť zmluvu. Aj my sme boli veľmi radi, že akceptoval našu ponuku. Každý deň žije pre futbal 24 hodín, čo je skvelé. Zároveň je to už teraz veľký vzor pre ďalších začínajúcich futbalistov. Hráč musí tvrdo trénovať, zvlášť pri sile kádra a konkurencii, ktorú máme. Laci to robí každú hodinu, deň čo deň. Je to špičkový profesionál a to je to, čo potrebuje každý hráč v takomto veku. Je to tiež veľmi milý chlapec, na ktorom všetci vidíme, ako veľmi žije pre futbal.”

Aké sú podľa vášho názoru jeho silné stránky?

„Je neuveriteľne atleticky pripravený a vždy si pýta každú loptu. Aj vo chvíľach, keď nepredvádzame najlepší futbal, stále je jedným z hráčov, ktorý dokáže vyniknúť. Neustále si hľadá cestu, ako sa dostať k lopte. Má veľmi dobrú ľavú nohu a zahráva všetky naše štandardné situácie, ktoré častokrát vedú ku gólom. Na ihrisku má tiež dobré videnie, disponuje aj fantastickým charakterom a odhodlaním. A tieto tri veci - odhodlanie, charakter a futbalové schopnosti - kombinuje naozaj dobre.”

 

Viac si môžete prečítať TU.

Copyright © 2024 Šamorínčan