štvrtok, 25. júl. 2024
laszlo-benes

Šport: László Bénes - krok dozadu a potom vpred

14.2.2019, 12:15
Šport.sk

Občas, aby ste sa mohli pohnúť dopredu, musíte najskôr cúvnuť. László Bénes o tom vie svoje. Patril medzi najväčšie talenty slovenského futbalu. Už v žiackom veku prestúpil do maďarského Györu. Pred zánikom klubu s jednou z najlepších akadémií v strednej Európe sa uchýlil do Žiliny.

Veľmi zaujímavý pohľad na veľký talent šamorínskeho futbalu priniesol denník Šport

Pod Dubňom vystrelil ako raketa. Cieľovou stanicou sa preňho stal bundesligový Mönchengladbach s transferom za päť miliónov eur. Lenže zranenia ho pribrzdili, takže tento týždeň odišiel z Borussie na hosťovanie do Kielu. O súťaž nižšie. V žiadnom prípade to nepovažujeme za ústup z pozícií, skôr za hľadanie si priestoru pred ďalším rozbehom.

FUTBALISTA S NAJLEPŠOU PRIHRÁVKOU LÁSZLÓ BÉNES PRED ZDOLANÍM ROZHODUJÚCEJ PREKÁŽKY

Bénes má stále ešte len dvadsaťjeden rokov a to najlepšie pred sebou. Do Žiliny prichádzal potichu, pretože ho na Slovensku málokto poznal. V mládežníckych reprezentáciách ukázal veľký talent, lenže minulosť nás naučila, že len s ním si vo svete futbalu nemusí hráč vystačiť. Potrebné je vrodenú šikovnosť podoprieť tvrdou prácou. V tomto bode neraz kariéra nadaných futbalistov stroskotala. Do istého času im išlo všetko ľahko a odrazu sa musia naučiť o svoju skyvu chleba biť.

A to občas bolí. Lenže Laci, v Žiline mu nikto inak ani nepovedal, ukázal, že pohodlnosť mu nie je vlastná. Nereptal, keď putoval na začiatku do béčka, aby zápasovú prax v mužskom futbale získal v nižšej súťaži. Už vtedy pochopil, že ak chce rozvinúť svoj potenciál, musí sa naučiť zaťať zuby.

Nanič by mu bola skvelá technika, keby z každého súboja odpadol ako handrová bábika. Geniálnu prihrávku by bez fyzickej sily mohol demonštrovať akurát na tréningu pri bezkontaktnej „ukazovačke“. Do sveta by sa potom dostal len ako dovolenkár, no profi futbal by pred ním natrvalo zabuchol dvere.

Odchovanec Šamorína potvrdil, že nie je zbabelec. Rýchlo sa prepracoval do žlto-zeleného áčka, hoci súperi mu nič na trávniku nedarovali. Vidiac subtílnejšiu postavu, v boji zblízka do nej ťali sprava-zľava. Tínedžer vydržal a keď dostal trochu voľného miesta, čaroval. Hlavou v rýchlosti rozmýšľania a nohami v precíznom prevedení skvelých nápadov. Zďaleka nie všetko bolo dokonalé.

Musel sa naučiť hrať dospelý futbal, v ktorom nie každá prihrávka môže byť víťazná. Zmúdrením mu bola spätná väzba, koľko sa niekedy po stratenej lopte bolo treba nabehať na jej opätovný zisk. Chlapec sa otĺkal, učil, zlepšoval. Pochopil, že jednoduchá a presná medzihra je často dôležitejšia ako geniálna kolmica, ktorú nepochopil spoluhráč, alebo zachytil protihráč. Zároveň si však udržal mentalitu víťaza – nebáť sa hrať. Dostal sa na iný level, čo nemohlo uniknúť pozornosti skautov zahraničných klubov. Viacerí ho veľmi pozorne sledovali. Čakali len na overenie pečiatky medzinárodnej kvality.

Dočkali sa ho v pohárovej Európe. Bénes sa nestratil v súbojoch proti Athleticu Bilbao. V nich rešpektovaný klub z Baskicka uspel len vďaka gólom streleným na ihrisku súpera, keď na prehru v Žiline 2:3 odpovedal domácim víťazstvom 1:0. Talentovaný ľavák v strede poľa svietil. Napriek tomu, že bol ešte tínedžer, počínal si ako skúsený borec. Miestami svoj vyzretý výkon vyšperkoval brilantným kúskom. Veľmi rád si na svojho bývalého zverenca spomína vtedajší kouč žlto-zelených Adrián Guľa.

„V šatni toho veľa nenahovoril, ale na trávniku bol vodca. Výkonom. Vôbec nebral do úvahy faktor veku. Bol vyspelý technicky aj takticky. Naučil sa používať svoju diamantovú prihrávku a zároveň pracovať pre mužstvo,“ priblížil Bénesa súčasný tréner reprezentácie do 21 rokov, v ktorej ho tiež viedol.


Borussia Mönchengladbach zaplatila za jeho služby 5 miliónov eur. V klube vedeli, aký klenot kupujú a že kým ho osadia do náležitého šperku, chvíľu to potrvá. O slovo sa, žiaľ, prihlásili zranenia. Predsa len krehká konštitúcia nášho stredopoliara si vyžiadala svoju daň. Keď sa konečne zo všetkých zdravotných nepríjemností dostal, nezostávalo pre neho miesto.

Do základnej zostavy aktuálne tretieho mužstva bundesligy sa nezmestil, na lavičke sa do formy dostať nemôže. Preto logicky prišlo na hosťovanie. Kiel z druhej najvyššej súťaže v Nemecku sa javí ako optimálne riešenie. Ani nie preto, že je piaty v tabuľke, ale najmä pre štýl, akým hrá.

„Laciho Bénesa pozorne sledujem. Viem, že v klube sú s ním spokojní a majú ho radi. V príprave odohral fantastický zápas proti Bayernu Mníchov, lenže v lige by pravidelne nenastupoval. Hrávať potrebuje teraz zo všetkého najviac. Vedia to aj v Borussii, preto ho uvoľnili na hosťovanie. Nebojím sa o neho, ešte o sebe dá vedieť aj na najvyššej úrovni. Je to skvelý futbalista, ale výbornú má aj mentalitu, čo považujem za nemenej podstatné,“ prízvukuje Adrián Guľa.

Krok dozadu a dva vpred. Niekedy to tak chodí. László Bénes stále patrí k najväčším slovenským talentom na zelených trávnikoch. Má famóznu ľavačku, ale najmä hlavu na pravom mieste a správny charakter. Rozumie veciam, je ochotný sa ďalej učiť a rozhodnutý za žiadnych okolností sa nevzdávať.

Zaslúži si uznanie i podporu. Keď prekoná túto prekážku, zvládne aj ďalšie a naplní potenciál byť raz líder slovenskej reprezentácie. Nikto nemá takú prihrávku ako on. Ani Marek Hamšík v jeho veku ju nemal, a to je v Európe zo Slovákov najviac uznávaný futbalista.

Copyright © 2024 Šamorínčan