štvrtok, 28. mar. 2024
norbert csutora

Spolupráca s Fluminense končí, budúcnosť otázna

30.5.2019, 05:00
Jakub

V STK Šamorín pôsobí viac ako 10 rokov. O skončenom ligovom ročníku, ale aj smerovaní klubu, nám porozprával člen vedenia STK, Norbert Csutora.

Desať sezón v STK, kam radíte v rámci výsledkov a spravovania klubu tento rok?

Určite ten najnáročnejší v rámci môjho pôsobenia v klube. Dnes sa tešíme z toho, že sme si s A mužstvom na ihrisku vybojovali záchranu v druhej lige, čo sa možno fanúšikom zdá málo, ale len málokto si uvedomuje, ako náročné to bolo. Dnešná druhá liga je neuveriteľne kvalitná a vyrovnaná, stačí malé zaváhanie a ste mimo hry. My sme to zvládli, aj napriek problémom v pozadí. K tomu pripočítajme projekty v rámci klubu, ako napríklad výstavba umelej trávy. O tú sa snažíme od roku 2015, máme na ňu sľúbenú čiastočnú dotáciu zo SFZ, úzko sme spolupracovali s mestom, lebo bez neho to v rámci športovej infraštruktúry nejde, no ani v piaty rok snahy sme nedokázali výstavbu zrealizovať, keďže petícia občanov v meste nám de facto celý proces zastavila. A podobných vecí bolo v tejto sezóne viacero.

Spomenuli ste problémy v pozadí. Viete nám priblížiť, o čo konkrétne išlo?

Vlastne celú túto sezónu sme absolvovali bez podpory Fluminense. Dnes máme v kádri síce štyroch ich hráčov, no to sa týka len priamo výkonov na ihrisku. V júli minulého roka tu bol menovaný zástupca Fluminense, zodpovedný za chod celého klubu, poslednýkrát. Odvtedy komunikácia brazílskej strany klesla na nulu, napriek tomu, že sme na jeseň dvakrát vycestovali, aby sme riešili situáciu. V lete, krátko po začiatku sezóny, opustili projekt prakticky, v januári ho ku koncu sezóny aj právne vypovedali, kvôli katastrofálnej finančnej situácii, v ktorej sa nachádzajú. Napriek tomu, že boli a sú zodpovední za riadenie A mužstva, neposkytli, ani finančné, ani manažérske zabezpečenie. To, že sme od augusta udržali klub nad vodou, dohrali druholigovú súťaž, zachránili sa, a to všetko s tým, že hráčom nedlžíme na výplatách, je len zásluhou pár ľudí, majiteľov a krízového vedenia, ktoré rýchlo zareagovalo na stav, v ktorom nás partner zanechal.

Vyzerá to tak, že spolupráca s Fluminense teda končí. Ako ju v globále zhodnotiť?

V prvom rade ja som stále zástanca názoru, že to mohol byť úžasný projekt. Jeho idea je unikátom aj v rámci celej Európy. Pre všetkých, ktorí v ňom boli zainteresovaní, je to jedna veľká skúsenosť, či v rámci pozitív, alebo aj negatív. Bohužiaľ, partner sa dostal do situácie, v ktorej nebol schopný plniť svoje záväzky, a preto projekt končí. Verím však, že oživil futbalovú scénu, fanúšikovia mohli vidieť hráčov, ktorých by za iných okolností v druhej lige nevideli. Paradoxne, prvý rok projektu v druhej lige bol ten najúspešnejší v rámci výsledkov. Mali sme najlepšieho strelca ligy, Peua, o tvorcu hry Luquinhasa javili záujem v prvej lige, nestáva sa často, aby hráč z druhej slovenskej ligy išiel hrať priamo na Maracanu a následne do MLS, ako v prípade Luiza Fernanda. Navyše, ukázali sme možno cestu aj ďalším klubom, ako prekročiť hranice regiónu a spájať sily v rámci zahraničných spoluprác. Dnes v druhej lige môžeme povedať, že až šesť klubov má nejakú formu cezhraničnej spolupráce, čo nebývalo zvykom.

Čo bude so šamorínskym futbalom po odchode Brazílčanov?

Spolupráca oficiálne končí v lete. Vedenie už niekoľko týždňov či mesiacov usilovne hľadá partnera, ktorý by mohol pomôcť k udržaniu druhej ligy seniorov v Šamoríne. Veríme, že niekoho nájdeme a v lete odštartujeme druhú ligu, lebo aj táto sezóna je dôkazom toho, že to vieme robiť a robiť dobre, aj v sťažených podmienkach. Ale nie je to len o A mužstve. My máme naštartované procesy v mládeži, vďaka ktorým sú dnes dorastenecké mužstvá v hornej polovici druhej ligy. Starší žiaci sú pred koncom súťaže na prvom mieste a môžu vyhrať druhú ligu, čo sa ešte doteraz nestalo. Výchova mládeže funguje a zlepšuje sa aj v kategóriách U14,U13,U12, U11 a tak ďalej. B mužstvo, kde dávame priestor mládeži zvyknúť si na seniorský futbal, dnes vedie svoju súťaž a môže druhý rok po sebe postúpiť. Máme rozbehnutý projekt výmeny trávnika a úpravy ihriska tak, aby bol bližšie fanúšikom, už v pondelok sa začnú práce. Stále veríme, že tento rok budeme môcť začať s výstavbou umelého trávnika. Neskladáme zbrane a bojujeme, aby sme klub udržali na vysokej úrovni a posúvali ho stále dopredu. Ostáva len finančne zabezpečiť A mužstvo.

Čím to je, že sa každý rok na futbalovej mape objavujú kluby s finančnými problémami?

Druhá liga je takmer výlučne profesionálna súťaž, čo samozrejme vyžaduje väčšie investície. No v porovnaní s prvou ligou sú marketingový priestor, či možnosť predať hráčov, ktorých vychováte, značne obmedzené. Žijeme v krajine, v ktorej nie sú nastavené mechanizmy na to, aby firmy chceli podporovať šport, aby to bolo pre nich “výhodné”. A štát nepodporuje kluby, vychovávajúce mládež ani priamo, vo forme dotácií. Ak v druhej lige nie ste v takej či onakej forme prepojení, či na klub z najvyššej súťaže, alebo na zahraničie, z dlhodobého hľadiska neviete generovať dostatok financií na existenciu v profesionálnej súťaži. Nevidíme to len vo futbale, ale aj hádzanej, volejbale či basketbale, a v nich dokonca aj na najvyššej úrovni. Kým nebude vytvorený priestor pre firmy, aby mali motiváciu smerovať svoje financie do športu, bude podobných prípadov pribúdať.

Článok prevzatý zo stránky stksamorin.sk. Pôvodný článok tu.

Copyright © 2024 Šamorínčan