piatok, 21. jún. 2024
V Šamoríne zaistili stovky falošných elektronických cigariet

V Šamoríne zaistili stovky falošných elektronických cigariet

6.12.2023, 10:39
Finančná správa

V rukách príslušníkov finančnej správy z Colného úradu Trnava skončili falzifikáty jednorazových elektronických cigariet poprednej svetovej značky. Odhalili ich počas kontroly v jednej z predajní rozličného tovaru. Napodobeniny takéhoto druhu tovaru môžu predstavovať vážne zdravotné riziká. 

Trnavskí príslušníci finančnej správy zo Stanice Colného úradu Veľký Meder v uplynulých dňoch vykonávali na rôznych predajných miestach v rámci Trnavského kraja kontroly zamerané na dodržiavanie zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice a predpisov o duševnom vlastníctve na domácom trhu.  Počas nich vykonali kontrolu aj v jednej z predajní rozličného tovaru v Šamoríne. Najskôr hliadka vykonala v predajni kontrolný nákup, pričom tržbu za tento kontrolný nákup jej majiteľ bez zbytočného odkladu po jej prijatí nezaevidoval v pokladnici, za čo mu bola uložená pokuta 330 eur. 

Následne kontrolou dodržiavania predpisov o duševnom vlastníctve odhalili v tejto predajni 524 kusov jednorazových elektronických cigariet, pri ktorých vzhľadom na ich nízku predajnú cenu vzniklo podozrenie z porušovania práv duševného vlastníctva. Škoda, ktorá by vznikla predajom týchto falzifikátov na trhu ako originálnych výrobkov, bola predbežne vyčíslená na 9 250 eur. 

Finančná správa opakovane upozorňuje verejnosť, že napodobeniny takéhoto druhu tovaru môžu predstavovať vážne zdravotné riziká. Na ich výrobu sa používajú nekvalitné materiály alebo ich lacné náhrady. Náplne v nich môžu obsahovať nielen rôzne množstvá nikotínu, ale aj iné škodlivé látky. Výrobky nie sú spoľahlivo testované a neprechádzajú žiadnou certifikovanou kontrolou.

Copyright © 2024 Šamorínčan