Šok pre Košičanky. V Šamoríne prehrali

4.3.2019, 07:33
basket.sk
Ladislav Dobsa

O prekvapenie posledného kola nadstavbovej fázy extraligy žien sa v sobotu postarali hráčky ŠBK Šamorín.

Na domácej palubovke porazili Young Angels Košice nečakane vysokým rozdielom 80:61. Išlo o prvé víťazstvo Šamorína nad Košicami v aktuálnej sezóne a vzájomnú extraligovú bilanciu tak upravili na 3:1.

V celkovej sezónnej bilancii majú Košičanky ešte o ďalšie víťazstvo navrch. V zápase o tretie miesto na Slovenskom pohári zvíťazili presvedčivo naopak hráčky z východu. Vyhrali 54:79 a tešili sa z bronzových medailí. Po štyroch prehrách sa z vytúženého víťazstva konečne tešili Šamorínčanky. ,,Už na pohári sme v prvom polčase ukázali, že s Košicami vieme hrať. Žiaľ tretia štvrtina nám ušla o 21 bodov a bolo po zápase. Teraz sme už dobre vedeli, že hocijaké poľavenie či výpadok môže znamenať veľký rozdiel a tomu sme sa tentokrát vyvarovali,” povedala nám po zápase Laura Horvátová, autorka 13 bodov.

,,Do zápasu sme šli s tým, že naladiť sa na play-off víťazstvom by nebolo na škodu. Využili sme našu tímovú silu, každý priložil ruku k dielu a konečne sme dokázali Košice poraziť. Rozhodne sme im mali čo vracať z celej doterajšej sezóny,” prezradila recept na úspech šikovná rozohrávačka pôvodom z Piešťan.

Svoju extraligovú kariéru rozbehla práve v rodných Piešťanoch. V drese Piešťanských Čajok Laura odohrala päť sezón, z toho tri s Michaelou Balážovou, svojou najlepšou kamarátkou, momentálne obliekajúcou dres Young Angels Košice ,,Basketbalový život je taký, rozdelil naše cesty, ale stále sme v blízkom kontakte.” Kamarátky spolu pred pôsobením v Čajkách hrávali pól roka aj na Starej Turej kadetskú súťaž. ,,Tam sme sa ešte veľmi nerozprávali, maximálne počas zápasu a aj to iba o tom, kto bude koho brániť,” spomína na začiatky veľkého kamarátstva staršia z dvojice, Laura.

Teraz obliekajú rozdielne dresy a zatiaľ čo jedna býva v Bratislave, druhá v Košiciach. ,,Vzájomné zápasy špeciálne neberieme, ale už na tréningoch v Piešťanoch sme boli zvyknuté dávať si lakte a ťahať sa za dresy. Pokiaľ to nikto nevidel a všetko v rámci srandy. Teraz, keď proti sebe nastúpime, veľmi ma baví a napĺňa, keď sa môžme obe naraz hodiť po lopte a trhať sa o ňu,” dodala s úsmevom Laura.

Prvý polčas 20 bodové víťazstvo domácich nenaznačoval. Na polčasovú prestávku odchádzali hráčky Šamorína len s náskokom 4 bodov a všetci očakávali podobný priebeh aj v druhom polčase. ,,Po návrate zo šatne sme si v obrane postrážili hru jedna na jedna a stali sme sa dirigentkami hry konečne my. Mrzieť nás môže jedine množstvo útočných doskokov súpera.” Košičanky preskákali domáce na útočnom doskoku v pomere 10–15, ale pod vlastným košom dokázali Šamorínčanky dominovať a na obrannom doskoku dominovali v pomere 26–19.

Nadstavbová časť s poradím skupiny o 1.-4. miesto nezamiešala a Šamorínčanky pôjdu do play-off zo štvrtej priečky na piatu Nitru. ,,Na play off sa chceme pripraviť najlepšie ako vieme a postupovať od zápasu k zápasu. Medaila na krku by nás určite všetky veľmi potešila, ale to je ešte ďaleká cesta. V prvom kole nás čaká Nitra, ktorá bude veľmi nepríjemným súperom,” správne poznamenala bývalá reprezentantka do 20 rokov, ktorá sa v roku 2015 tešila z postupu do A divízie z prvého miesta.

Šamorínčanky už raz s Nitrou prehrali, keď si na konci novembra neustrážili výhodu domácej palubovky a prehrali tesne 57:59. ,,Baby z Nitry budú určite namotivované výhru zopakovať. A čo sa týka Ružomberka v semifinále, tak o tom by som ešte nerada rozprávala, keďže najprv musíme zvíťaziť nad Nitrou a zaistiť si tak semifinálovú miestenku,” uzavrela Laura, ktorá ešte v minulej sezóne obliekala práve dres Nitry.