nedeľa, 26. máj. 2024
slamova

Šamorínčanka Angelika Slamová je majsterka Rumunska

29.5.2019, 14:53
Šport.sk

Okrem dievčat, ktoré nedávno získali republikové prvenstvo v drese MBK Ružomberok, sa zo slovenských basketbalistiek môže po sezóne 2018/2019 tešiť z titulu aj Angelika Slamová.

Minulý týždeň v utorok vyvrcholila dramatická finálová séria najvyššej súťaže žien v Rumunsku, kde známy klub ACS Sepsi-SIC Sfantu Gheorghe vyhral nad družstvom CS Municipal Satu Mare na zápasy 3:2.

„Splnili sme oba naše hlavné ciele. Na konci marca sme získali Rumunský pohár a teraz titul. V klube zavládla veľká spokojnosť,“ povedala nám s radosťou v hlase odchovankyňa šamorínskeho basketbalu. Jej tím, ktorý štartoval aj v Európskom pohári FIBA, vyhral najprv doma finálové zápasy proti Satu Mare 66:54 (36:27) a 57:49 (30:22), ale potom pod košmi súpera prehral 47:52 (20:26) a 56:59 (30:33).

„Ani nebolo veľkým prekvapením, že sa finálová séria vyrovnala. Satu Mare nás aj predtým vždy potrápilo a teraz za stavu 2:0 už nemali jeho hráčky čo stratiť, dali do zápasov všetko. Doma sme však už potom šancu v rozhodujúcom stretnutí využili, hoci to nebolo vôbec jednoduché,“ pokračovala Angelika Slamová, ktorá k záverečnému víťazstvu 59:56 (25:26) prispela 12 bodmi, pričom s Američankou Kristinou Higginsovou (dala takisto 12 bodov) bola najlepšia strelkyňa už 5-násobného rumunského majstra. Zaujímavosťou série boli rovnaké výsledky posledných dvoch zápasov, pravda, s inými víťazkami.

V záverečnom finále hrala Angelika Slamová vyše 24 minút, ale v nejednom predchádzajúcom zápase menej. Neraz doplatila na tamojšiu prax, že vždy museli byť na ihrisku minimálne dve Rumunky, pričom v prvom polčase jedna z nich vo veku menej ako 23 rokov. „V družstve nás bolo päť cudziniek, tri na mojom poste, takže bosniansky tréner Zoran Mikeš nemal jednoduchú úlohu s naším nasadzovaním do hry. Ešteže sa mi niekedy ušla aj pozícia striedajúcej dirigentky,“ dodala onedlho (19. júna) 25-ročná krídelníčka.

Účastníčka ME v Česku 2017, ktorá hrala na Slovensku najprv doma v Šamoríne a dve sezóny potom v Piešťanoch, je spokojná so svojím prvým zahraničným angažmánom. „Spočiatku som v Európskom pohári FIBA hrala veľa, v lige niekedy už menej než by som si trúfala, ale s tým sa vzhľadom na limity pre cudzinky nedalo nič robiť. Vôbec neľutujem, že som išla do Rumunska. Nielenže som získala cenné skúsenosti, ale mám aj prvý titul v kariére, čo veru nie je maličkosť,“ skonštatovala 173 cm vysoká reprezentantka Slovenska.

Vo Sfantu Gheorghe, kde väčšina obyvateľov hovorí po maďarsky (a mesto má v tomto jazyku názov Sepsiszentgyörgy), má ešte rôzne klubové povinnosti v súvislosti so ziskom titulu.

V športovej kariére bude určite pokračovať v zahraničí, ale vzhľadom na predbežnú dohodu s budúcim zamestnávateľom nám ešte nemohla prezradiť ani mesto, ani krajinu, kde bude hrať basketbal v najbližšej sezóne.

Copyright © 2024 Šamorínčan