nedeľa, 26. máj. 2024

Šamorínčan – informovaný a angažovaný obyvateľ s chuťou žiť v regióne

17.2.2020, 14:00
Peter Gábor

Šamorín nie je mestom, kde ľudia len prespávajú. Takto veľmi zjednodušene by sa dala napísať hlavná myšlienka projektu občianskeho združenia Šamorínčan. Jeho názov je „Šamorínčan – informovaný a angažovaný obyvateľ s chuťou žiť v regióne“.

 

Šamorín zažíva posledné roky veľké zmeny. Už to nie je malé a pokojné mestečko ležiace kdesi za Bratislavou. Rastie vo všetkých smeroch. Stalo sa domovom veľkého množstva ľudí z celého Slovenska. Stavajú si tu domy, kupujú byty, zakladajú si rodiny, vychovávajú deti a zrejme väčšina z nich pracuje v hlavnom meste. A „starí“ Šamorínčania sa niekedy cítia, že svoje rodné mesto už nespoznávajú. Túto zmenu zvýrazňuje aj to, že mesto sa stáva športovou či turistickou destináciu, ktorá sem priťahuje športovo – rekreačný komplex x-bionic sphere. A už takmer medzinárodný charakter Šamorína ešte viac zvýrazňuje prítomnosť americkej zahraničnej školy, kde študujú deti takmer z celého sveta.

 

 

 

 

V tejto situácii sa niekto utieka k minulosti, no tá sa už nevráti. Druhý zas si myslia, že vstupujú do mesta, ktoré akoby nemalo svoje dejiny a tradície prenášané z generácie na generáciu. A tu niekde uprostred, myslím si a verím, stoja noviny Šamorínčan. A aj preto sme ako občianske združenie vypracovali spomínaný projekt Šamorínčan – informovaný a angažovaný obyvateľ s chuťou žiť v regióne“, ktorý je podporený v rámci Operačného plánu – Efektívna verejná samospráva.

 

 

Zmyslom projektu je veľmi zhruba povedané to, čo je napísané v prvej vete článku. Naše mesto neslúži len na prespávanie. Je domovom ľudí, ktorí sa zaujímajú a angažujú v živote našej dvojjazyčnej komunity. A mesto sa zas voči nim otvára, stáva transparentnejším a otvorenejším. Umožňuje aktívnu účasť na jeho správe a to nielen prostredníctvom volieb ale aj možnosťou napr. participatívneho rozpočtu. Ide tiež s dobou napríklad používaním vychytávok konceptu smart city a myslí na budúcnosť mladej generácie.

 

 

S týmto projektom sme v dobrej viere oslovili aj samosprávu a oslovujeme aj vás. Ktokoľvek má záujem sa podieľať na tomto úsilí sa môže pripojiť a pomôcť. Veď všetci napokon sme susedmi v meste, v ktorom nás baví žiť.

 

 

Treba ešte zdôrazniť, že cieľom projektu je pomôcť mestu a komunite identifikovať možné problémy a poskytnúť návrhy riešení. A je už na samospráve aby ich použiteľnosť zvážila a prípadne aj aplikovala.

 

 

Kontakt: projekt.samorin [at] gmail.com

 

 

Mgr. Peter Gábor 0905 586 316

 

 

Mgr. Vladimír Gábor 0904 653 022

 

Copyright © 2024 Šamorínčan