štvrtok, 20. jún. 2024
mevis1

Riaditeľ Mevisu J. Kačmarik: Zvýšili sme mzdy o 9 %

8.11.2016, 12:12
Slávka Gáborová

Šamorínčan vám prináša rozhovor s riaditeľom spoločnosti Mevis Jurajom Kačmarikom. S gigantami ako sú Volkswagen, PSA či Jaguár Land Rover spoločnosť Mevis súperiť nechce, no svojim zamestnancom ponúka príjemné a slušné prostredie rodinnej firmy a množstvo benefitov.

fullsizerender

Spoločnosť Mevis patrí k dôležitým výrobným podnikom v našom meste a zamestnáva desiatky ľudí. Aký je vývoj zamestnanosti a aké sú ďalšie plány v tomto smere?

Patríme medzi významných zamestnávateľov v meste a v regióne. Náš počet zamestnancov sa zvyšuje zhruba o 40 ľudí ročne. Začínali sme v roku 2007, keď nás bolo 53. Počas nasledujúcej krízy sa náš počet znížil na 37 zamestnancov, ale odvtedy sa už rozrastáme. Na konci minulého roku nás bolo 114 a k dnešnému dňu u nás pracuje 145 zamestnancov.

Toto však nie je konečné číslo. Naďalej transferujeme výrobky z materskej spoločnosti, začíname implementovať nové technológie a stále sa aj prirodzeným spôsobom snažíme selektovať a nájsť tých zamestnancov, ktorí chcú u nás pracovať a prácu si aj vážia. Žiaľ, nájdu sa aj takí, ktorých pracovná morálka je nízka. Vidíme to aj ako problém dnešnej mládeže, škôl a celkovo výchovy.

Náš nový závod obdržal za rok 2015 dve ceny v celoslovenskej súťaži „Stavba roka“. Prvou cenou bola cena Stavebnej fakulty STU Bratislava za uplatnenie vedy a techniky v realizácií stavebného diela, a tou druhou bola cena Technického a skúšobného ústavu stavebného za optimálne použitie progresívnych stavebných materiálov, výrobkov alebo systémov v stavbe.

A prečo o tom všetkom hovorím? Naša spoločnosť sa snaží pre zamestnancov vytvoriť príjemné prostredie, v ktorom sa budú cítiť komfortne. Naše priestory sú klimatizované, čisté, šatne útulné, jedáleň nadštandardne vybavená a prepojená s relaxačnou zónou. Máme jazierko s oddychovou zónou pre zamestnancov. Pracovníci počas svojich prestávok 10 min, 30 min a ďalších 10 min, majú možnosť pozorovať/kŕmiť japonské ryby Koi a relaxovať pri tom. Je to veľmi príjemné, a to najme v letných mesiacoch.

Naše personálne oddelenie pripravuje pre zamestnancov každoročne vianočný večierok, výlet s rodinami na predlžený víkendový pobyt do SPA rezortov. Tiež organizujeme stretnutia spojené s grilovaním, ktoré sú spojené aj so športovým využitím. Každých 5 rokov sa stretávajú všetci zamestnanci spoločnosti z Talianska a Slovenska v jednom z hlavných miest európskych krajín. Tu dochádza k bližšiemu spoznávaniu sa, aj s kolegami z materskej spoločnosti.

V blízkej budúcnosti sa chceme spojiť s rezortom X-Bionic Sphere, s ktorým momentálne nadväzujeme spoluprácu. Pre zamestnancov chceme pripraviť Mevis Olympijské hry, s rôznymi športovými disciplínami. Tiež s nimi pripravujeme rôzne formy odmien pre našich najlepších zamestnancov.

Toto sú v krátkosti aktivity, ktoré robíme alebo pripravujeme. Celkovo sa snažíme vybudovať kultúru a atmosféru v spoločnosti tak, aby naši zamestnanci u nás radi pracovali. Naše priestory sú pripravené pre 250 až 300 zamestnancov. To znamená, že ešte je pred nami dlhá cesta, pri prijímaní ďalších 150 kolegov.

Dôležitou otázkou pri výbere zamestnania je otázka mzdy. Aké sú platy vo vašej spoločnosti na pozíciách, ktoré chcete obsadiť?

Tak ako to popisujem v prvej otázke, snažíme sa našich zamestnancov motivovať. Medzi dlhodobé motivujúce faktory pre zamestnanca vo všeobecnosti patrí:

  • pracovné prostredie a spoločnosť pre ktorú pracuje,
  • jeho kolegovia a celý tím, s ktorým sa dennodenne stretáva,
  • jeho dlhodobý osobný rozvoj, profesionálny rast a jeho budúcnosť,
  • jeho osobné benefity.

Hovorím to samozrejme z pohľadu zamestnanca, ako by to podľa mňa mal vnímať on. Sledujeme vývoj v našom regióne a porovnávame sa so spoločnosťami, ktoré sú v Šamoríne. Reagujeme na zmeny v rámci legislatívy. Pripravujeme nový spôsob výpočtu variabilnej zložky, ktorá by mala ešte viac motivovať zamestnancov kú zvýšeniu ich odmeny za vykonanú prácu. Dennodenne čítame v tlači, aký majú problém spoločnosti so získavaním zamestnancov.

Ľudia cestujú za prácou 60 až 70 km. My sa snažíme osloviť tých ľudí, ktorí sú z blízkeho okolia a z nášho mesta. V okrese Dunajská Streda je 4 900 nezamestnaných. Okres má otvorených 800 nových pracovných miest. Toto sú však iba čísla.

Čo sa týka  technických pozícií, tam vidíme najväčší problém. Chýba stredné školstvo a ak sa aj objaví nejaký absolvent, jeho odbornosť je nízka. Ľudí si musíme vychovávať sami. Orientujeme sa na čerstvých absolventov a postupne si z nich vychovávame technikov pre naše technológie. Tie nie sú na slovenskom trhu práce bežné. Ide o technológie ohýbania (drôt, rúrka), lisovania, automatizovaného zvárania. V skúšobnej prevádzke máme tiež kataforéznu linku, ktorá nám dokáže nafarbiť výrobky, aby boli odolné voči poveternostným vplyvom. Zo 75 % je naša výroba orientovaná pre automobilový priemysel, ktorý má prísne kritéria na kvalitu a presnosť dodávky.

V odmeňovaní našich zamestnancov sa snažíme byť nad priemerom v regióne. Napr. teraz od 1. 10. 2016 sme zvýšili mzdu manuálnych pracovníkov o 9 %.

Mevis, čo sa týka náboru nových zamestnancov súperí napr. s veľkými podnikmi ako sú napr. Volkswagen alebo aj iný zamestnávatelia v Bratislavskom kraji. Tie platy sú vyššie. Prečo by človek z nášho regiónu mal uprednostniť Mevis?

S časti som na túto otázku odpovedal v predchádzajúcich dvoch. Volkswagen, PSA, Jaguár Land Rover sú giganty, ktoré sú v blízkosti 40 až 60 km. Nemôžeme s nimi súperiť a ani nebudeme. Všetko je to iba o tom, čo daný človek považuje za svoju prioritu. Chce cestovať 3 hodiny denne? Odchádzať z domu o 4.30 a vracať sa po 17.00 hod.? Alebo chce získaný či ušetrený čas venovať rodine alebo svojim záujmom?

Aké plány má v Mevis v personálnej oblasti v nadchádzajúcich mesiacoch?

Personálna oblasť je oblasť, kde sme sa vybrali na dlhú cestu. Konkurencia je vysoká. Snažíme sa spolupracovať s úradmi práce. Chceme byť súčasťou projektu 50+ v zmysle zákona č. 5/2004 Z.z. o službách zamestnanosti v rámci národného projektu. Zabezpečujeme pre pracovníkov autobusovú dopravu do dedín, kde nie je žiadna doprava a zvážame ich k nám do Mevisu. Začali sme spolupracovať s viacerými personálnymi agentúrami, ktoré pre nás zabezpečujú pracovníkov. Pracujeme so sociálnymi sieťami. Ľudí sa snažíme vyhľadávať aj priamo cez našich pracovníkov. Na mnohé pozície vypisujeme interné konkurzy a posúvame kariérne našich interných pracovníkov vyššie. Pozeráme sa aj do zahraničia.

Ale našou najväčšou prioritou je zamestnať našich ľudí, ľudí z mesta Šamorín a z nášho regiónu.

Aj touto cestou sa obraciam na Vás všetkých, ktorí máte záujem pracovať v Mevise. Ste strojári, máte vzťah k automatizovaným procesom, poznáte procesy ohýbania, lisovania, zvárania. Alebo možno nič z toho nepoznáte, ale ste zruční, máte chuť pracovať, chcete sa rozvíjať a zastabilizovať sa vo svojom profesionálnom živote. Vo vašich poštových schránka nájdete už v týchto dňoch bližšie informácie o našej spoločnosti a o otvorených pracovných ponukách.

Obráťte sa prosím na naše personálne oddelenie na adrese: sylvia.lakatosova [at] mevis.sk.

 

Copyright © 2024 Šamorínčan