sobota, 10. jún. 2023
Projekt Dunajbus sa ruší. Po presunoch vo fondoch nám musí stačiť nová cesta R7

Projekt Dunajbus sa ruší. Po presunoch vo fondoch nám musí stačiť nová cesta R7

29.4.2020, 06:59
Peter Gábor

O projekte Dunajbus sme Vás pravidelne informovali aj na našich stránkach. Napr. - tu.

Keďže vláda sa rozhodla presunúť 1,2 miliardy eur z eurofondov na boj s pandémiou nového koronavírusu, tak mnohé plánované projekty z týchto fondov sa už realizovať nebudú. Jedným z takých je aj projekt Dunajbus.  Minister dopravy Andrej Doležal zatiaľ do spoločnej pokladnice ponúkol 80 miliónov eur, ktoré mali pokryť najmä projekt Dunajbus. Ide o akúsi MHD na vode, ktorá mala spájať Šamorín s Bratislavou. Projekt presadzoval ešte jeho predchodca Árpád Érsek.

Minister k projektu  Dunajbus povedal:

„Sám pred sebou by som ho nevedel obhájiť s blížiacim sa otvorením cesty R7. Takže nás to až tak nebolelo,“

Podľa analytika inštitútu INEKO Jána Kovalčíka bol tento projekt s príchodom akéhokoľvek nového ministra odsúdený na smrť. „Bolo to hrubé znásilňovanie verejného záujmu v prospech úzkych záujmov vybraných súkromníkov so silnou podporu predošlého ministra dopravy,“ tvrdí Kovalčík.

Peniaze z eurofondov sa presúvajú na:

- podpora zdravotníckeho systému. Tu sa presunie 249 miliónov eur. Z toho sa budú financovať najmä zdravotnícke zariadenia, lieky, testovacie a liečebné zariadenia, zdravotnícke pomôcky a zdravotnícky materiál.

- druhou oblasťou, kde sa európske peniaze presunú, bude udržanie zamestnanosti a pracovných miest. Tu sa presunie 506 miliónov eur.

- treťou oblasťou sú mikro-, makro- a stredné podniky, podporené budú sumou 330 miliónov eur. Tieto peniaze môžu ísť na režijné náklady, zásoby, na nájomné služby, jednoducho na financovanie potrieb malých a stredných podnikov.

-štvrtou oblasťou podpory je záchranný integrovaný systém, kde presunú 51 miliónov eur.

- poslednou oblasťou sú iné opatrenia, napríklad vzdelávacie procesy, kde ide 114 miliónov eur.

Spomenutý materiál na realokáciu 1,2 miliardy eur je podľa slov vicepremiérky len prvou fázou. Materiál totiž obsahuje aj kompletný zoznam všetkých národných projektov, ktoré manažuje štát. V týchto projektoch sú 3,3 miliardy eur. „Tu takisto budem žiadať ministrov, aby zanalyzovali jednotlivé národné projekty a aby si povedali, či potrebujú zrealizovať teraz všetky národné projekty,“ dodala Remišová s tým, že prostriedky z niektorých projektov by sa dali využiť zmysluplnejšie, napríklad na boj s ochorením COVID-19.

Remišová tiež podotkla, že na úrovni Európskej komisie je už schválený prvý aj druhý legislatívny balík, čo uľahčuje napríklad presun peňazí medzi fondmi. Na margo eurofondov však Remišová kritizuje bývalú vládnu garnitúru, tá čerpala eurofondy v tomto programovom období (od roku 2014) podľa jej slov „katastrofálne“. Čerpanie je totiž k dnešnému dňu na úrovni 30 %. „Za roky 2017 a 2018 sme mali dekomitment 150 miliónov eur, to znamená, že nám 150 miliónov eur prepadlo,“ uzavrela Remišová s tým, že tieto prostriedky teraz Slovensku budú chýbať.

Copyright © 2023 Šamorínčan