utorok, 3. dec. 2024
letný čas

Nezabudnite! Túto nedeľu sa mení čas

25.3.2021, 10:47
Oznam

Už o pár dní sa nám opäť mení zimný čas na letný. Od tohto víkendu si tak pospíme o hodinu menej. Zmena na letný čas prebehne nedeľu 28. marca v noci medzi 2.00 a 3.00 hod. Čas sa posúva o hodinu dopredu, čiže si pospíme o hodinu menej.

Zmena času je medzi laickou i odbornou verejnosťou veľmi diskutovaná téma v posledných rokoch – niektorí by prijali jeden „čas“, iným striedanie medzi letným a zimným časom neprekáža.

Zapojiť sa môžete aj do našej ankety či vám prekáža prechod času na letný a naopak.

Mnohé diskusie o zrušení posunu času sa viedli aj na poli Európskej únie, a to už od roku 2018. K zrušeniu malo podľa predbežných diskusií Európskej únie dôjsť práve pri tomto aktuálnom prechode, teda v marci 2021, kedy si Európania mali poslednýkrát meniť čas.

Ku konečnému rozhodnutiu, aký čas – či letný, či zimný – by sa požíval, už nedošlo...

Na zimný čas budeme opäť prechádzať 31. októbra 2021, kedy sa noc o hodinu predĺži a, pre zmenu, si pospíme o hodinu dlhšie.

Výhody vs. nevýhody

Dlhodobé a pravidelné striedanie času má svojich podporovateľov, ale aj kritikov. Debaty o zjednotení času v Európskej únií už prebiehali v roku 2011, ale napriek tomu sa nič nezmenilo. V priebehu niekoľkých rokov zástancovia zrušenia predložili mnoho argumentov a vypracovali niekoľko odborných štúdií.

V argumentoch proti sa najčastejšie skloňujú slová - zdravotné ťažkosti. Odborníci tvrdia, že sa v období posúvania času stretávajú s pacientmi, ktorí majú problémy s krvným tlakom, bolesťami hlavy, trpia nespavosťou alebo prejavmi úzkosti. Odporcovia stavajú na protiargumente, že toto tvrdenie nie je štatisticky podložené.

Obhajoba striedania času stavia aj na lepšom využití denného svetla v produktívnom čase dňa, menej autonehôd, väčšej úspore energie a podobne. Aj na tieto údajné pozitíva boli vypracované odborné štúdiá, ktoré však žiadne hmatateľné výsledky nepriniesli. Práve naopak, nepreukázali žiadny pozitívny vplyv na ekonomiku a ani rozdiel v počte autonehôd.

Aj kvôli tomu boli zástancovia striedania zimného a letného času prehlasovaní.

Lepšie využitie slnečného svetla

Pôvodný nápad a jeho realizovanie vzniklo na základe myšlienky lepšieho využitia slnečného svetla, ktoré, samozrejme, ušetrí aj množstvo elektrickej energie. Zavedením letného času sa začínajú ľudské aktivity skôr, tým pádom sa aj lepšie využíva denné svetlo. Nezanedbateľné sú aj dlhé letné dni.

Tento princíp by však v niektorých častiach sveta nemal zmysel. Striedanie je teda väčšinou zavedené v západných krajinách severnej pologule. Letný čas majú okrem európskych štátov zavedený aj v Kanade či USA. V ostatných častiach sveta letný čas nie je zavedený, bol zrušený alebo nie je reálne používaný.

 

Copyright © 2024 Šamorínčan