piatok, 21. jún. 2024
serm

Nábor detí: Šerm je umenie

5.9.2018, 09:26
Jozef Nagy

Každý športovec si myslí, že jeho šport je najkrajší, najťažší a tak to má aj byť. Práve tak sme na tom aj mi šermiari, veríme a vyznávame, navyše sme o tom presvedčení, že neexistuje krajší šport ako šerm.

Prevažná väčšina pohybov mnohých športov sa dá nájsť aj v pohyboch všedného dňa, ale ani jeden šermiarsky pohyb sa medzi nimi nenachádza.

Každý jeden pohyb, súhru pohybov rúk a nôh, sa treba naučiť niekedy aj fádnym, dlho trvajúcim, ťažkým drilom aby sme dokázali dať súperovi zásah tak, aby sme súčasne zásah neobdržali.

Prejde dlhý čas kým sa z niekoho stane pretekár - šermiar, ale tento čas nejde nazmar, okrem toho, že sa sa adept naučí šermovať, toto obdobie ho formuje aj po ľudskej stránke.

Aby sa stal šermiarom bude potrebovať výdrž, cieľavedomosť, pracovitosť, odriekanie, rozum, reflexy, rýchlosť, výbušnosť, vytrvalosť, odvahu, šikovnosť , úctu voči súperovi, voči trénerovi a nie v poslednom rade aj úctu voči zbrani! Preto tvrdíme, že šerm je viac ako šport je to UMENIE!

Šerm ťa naučí vytrvalosti, pravidelnosti, ako obstáť na planši a aj v bežnom živote. Rozvíja fyzické dispozície, pozornosť, cieľavedomosť, umenie robiť rozhodnutia, a to všetko tak, že popritom umožní využiť aj vrodenú súťaživosť.

Šerm je úpolovým športom, ale nielen silní, fyzicky zdatní športovci ju môžu robiť na vysokej úrovni, pretože o dobrom výsledku nerozhoduje jediný faktor, ale súhra mnohých dovedností: prešibanosť, dobrý manažnemt nečakaných situácií, rýchlosť, výbušnosť, reflex, cit pre rytmus-tempo to všetko ovplyvňuje dosiahnutý výsledok.

Chcel by si si to vyskúšať? Priťahuje ťa súťaženie? Si rýchly, bystrý a múdry? Chcel by si dosiahnuť výborné športové výkony?

Potom šerm je tvojim športom!

Spoznaj pravidlá, nauč sa najdôležitejšie pohyby šermu! Uchop ozajstnú zbraň, obleč sa do šermiarskeho mundúru, nasaď si šermiarsku masku a príď medzi nás do KLUBU ŠERMU v Šamoríne.

Zápis nových členov v septembri 2018!

Copyright © 2024 Šamorínčan