pondelok, 22. júl. 2024

Mladých Šamorínčanov sa pýtame na to, ako by malo vyzerať ideálne mesto

18.9.2020, 08:34
Katarína Ďurovková

Cyklotrasy a vonkajšie basketbalové ihrisko. Mladí majú jasnú predstavu o svojom vysnívanom meste. Zároveň oceňujú mnohé možnosti, ktoré naše mesto ponúka.

 

Chceme poznať názor mladých na život v našom meste. Pýtali sme sa preto siedmakov a ôsmakov na Základnej škole Mateja Bela, ako sa im v našom meste býva a čo tu oceňujú.

 

 

Z odpovedí žiakov vyplynulo, že využívajú mnohé športové a voľnočasové aktivity, ktoré naše mesto ponúka. Od basketbalovej haly, futbalových ihrísk a športových klubov, cez kino, bazén či gymnastickú halu v x-bionicu až po mestskú knižnicu a Základnú umeleckú školu.

 

 

Mladí Šamorínčania vnímajú Šamorín ako veľmi zelené mesto. Trávia čas na hrádzi, v parku Pomlé aj ostatných parkoch. Upozornili, že zeleň si treba strážiť a pokojne vysadiť aj viac stromov. Uvítali by tiež viac lavičiek vo verejnom priestore.

 

 

Keď sme sa ich pýtali, čo by ešte v meste uvítali, mali pomerne jasnú predstavu. Viackrát sa opakovali požiadavky, že by si priali mať vonkajšie basketbalové ihrisko, upravené povrchy existujúcich ihrísk, funkčný skatepark, a tiež bezpečnú možnosť presúvania sa po meste na bicykli v podobe cyklochodníkov. Zazneli tiež požiadavky na verejné toalety v meste, či zastrešenie zastávky pred školou.

 

 

 

 

Žiaci ZŠ Mateja Bela nás príjemne prekvapili svojim aktívnym prístupom a ochotou podeliť sa o svoj názor. Na názor sa budeme pýtať aj študentov na ďalších šamorínskych školách, či už prostredníctvom skupinových rozhovorov, ale aj cez dotazník.

 

 

Okrem spomínaného prieskumu plánujeme na dvoch základných školách a dvoch gymnáziách v Šamoríne aj ďalšie aktivity. Jednou z nich je predstavenie portálu EduMapa (link: https://www.generacia30.sk/edu-mapa), ktorý sumarizuje inovatívne vzdelávacie prístupy na rôznych školách na Slovensku s cieľom šíriť ich ďalej.

 

 

Na oboch šamorínskych základných školách sme portál predstavili a veľmi nás teší, že učiteľky zo ZŠ Mateja Bela si už aj vybrali jeden projekt, do ktorého sa chcú zapojiť. Ide o projekt ExpEdícia – skús, skúmaj, spoznaj, ktorý sa zameriava na empirický prístup učenia prírodovedných predmetov. Držme si palce, aby sa situácia s Covid-19 čoskoro stabilizovala, aby učiteľky mohli absolvovať prípravné školenie (momentálne sú kvôli korone pozastavené) a priniesť na školu prístup, ktorý poskytne žiakom priestor na objavovanie rozmanitostí sveta prírody vlastným skúmaním v kontexte medzipredmetových súvislostí.

 

 

O uvedených aktivitách a výsledkoch prieskumu vás budeme priebežne informovať.

 

 

Ďakujeme za otvorený a aktívny prístup učiteľkám, učiteľom a vedeniu Základnej školy Mateja Bela a veľmi sa tešíme na spoluprácu s ďalšími tromi školami.

 

 

Prieskum a ostatné aktivity sa konajú v rámci projektu „Šamorínčan – informovaný a angažovaný občan s chuťou žiť v regióne“, ktorý realizuje OZ Šamorínčan v rámci operačného programu EÚ:  Efektívna verejná správa riadeného Ministerstvom vnútra SR

 

Copyright © 2024 Šamorínčan