nedeľa, 14. júl. 2024
Ministerstvo zdravotníctva chce zrušiť šamorínsku pohotovosť

Ministerstvo zdravotníctva chce zrušiť šamorínsku pohotovosť

3.2.2017, 15:14
Slávka Gáborová

Šamorínska pohotovosť opätovne funguje len od 1. februára, no jej dlhodobejšia existencia je viac než otázna.

Ministerstvo zdravotníctva totiž predstavilo tento týždeň svoj plán Ambulantnej pohotovostnej služby. A ten so šamorínskou ambulanciou neráta. Najbližšia pohotovosť pre dospelých sa bude nachádzať v Dunajskej Strede.

Podľa ministerstva zdravotníctva bude terajší systém fungovať do 31. marca 2018.

Svoj návrh nového systému chce ministerstvo predložiť verejnosti o pár dní na pripomienkovanie a v marci by sa ním mala zaoberať vláda.

V tejto súvislosti je dôležité, že šamorínska samospráva ako aj starostovia viac ako dvoch desiatok priľahlých obcí vyhlásili, že budú bojovať za zachovanie miestnej pohotovosti pre dospelých.

Svoj názor môžete povedať aj vy a to prostredníctvom podpísania petície na internete alebo v budove mestského úradu. Obe petície podpísalo už viac ako 1100 ľudí.

A čo ministerstvo ešte navrhuje? Podľa rezortu má z 95 terajších ambulancií zostať 51. V Trnavskom kraji zostanú pohotovosti pre dospelých v Dunajskej Strede, Galante, Piešťanoch, Senici, Skalici a Trnave.

Pohotovosti pre deti a dorast sa budú nachádzať v Dunajskej Strede, Galante, Piešťanoch, Skalici a Trnave.

Sieť pohotovostí chce ministerstvo rozdeliť na pevnú a doplnkovú. V pevnej sieti budú pohotovosti fungovať od 16 h do 7 h nasledujúceho dňa a v dňoch voľna nepretržite. Viacerí odborníci však vyjadrili pochybnosť o tom, či to takto bude fungovať.

Veľkým problémom slovenského zdravotníctva je totiž nedostatok všeobecných lekárov a to, že tí starší už nechcú slúžiť po 22. hodine. Po skončení nočnej služby totiž musia pokračovať v práci vo svojej ambulancii.

Ministerstvo okrem toho plánuje aj zmeniť poplatky za návštevu pohotovosti. V prípade ambulantnej pohotovosti sa platba zvýši zo súčasných 1,99 eura na 2 eurá. V nemocnici na urgentnom príjme to bude namiesto 1,99 eura až 10 eur.

Copyright © 2024 Šamorínčan