nedeľa, 21. júl. 2024

Krízová situácia na trati Bratislava - Komárno: Nasadia poschodové vlaky?

28.11.2018, 15:24
Slávka Gáborová
ilustračné foto

Ministerstvo dopravy chce urýchlene riešiť situáciu na frekventovanej železničnej trati Bratislava – Komárno. Problémom je hlavne nedostatočná kapacita vlakov, ktorá komplikuje cestujúcim každodenné dochádzanie do hlavného mesta.

Minister dopravy Arpád Érsek sa preto stretol s predstaviteľmi spoločnosti RegioJet. Súkromného dopravcu vyzval, aby v priebehu najbližších týždňov predstavil svoj zámer na zvýšenie kapacity vozňov v ranných špičkách. O problémoch na trati následne hovoril aj so starostami dotknutých obcí.

„Každý deň prichádzajú sťažnosti od ľudí, že situácia na tejto trati je neúnosná. Preto som inicioval stretnutie, aby sme si ujasnili, čo všetko môžeme urobiť, aby sme ľuďom ponúkli pohodlnejšie a kultúrnejšie cestovanie. Požiadal som dopravcu, aby nám v najbližších týždňoch predstavil, či môže na trať získať a nasadiť vysokokapacitné poschodové súpravy, ktoré by odviezli viac cestujúcich. Verím, že sa nám podarí dospieť k spokojnosti nás všetkých,“ povedal minister dopravy A. Érsek.

Za posledných päť rokov sa počet cestujúcich na trati BA - Komárno takmer zdvojnásobil. Oblasť sa zahusťuje rozširujúcou sa výstavbou, čím pribúda aj počet obyvateľov. Situáciu na trati dlhodobo komplikuje fakt, že ide o jednokoľajnú trať a pridanie ďalšieho ranného posilového vlaku z dôvodu ich hustého vedenia dnes nie je možné.

Ministerstvo dopravy preto pracuje na ďalších, finančne aj časovo rýchlo vykonateľných opatreniach, ktoré by zlepšili priepustnosť na trati a znamenali tak viac odvezených ľudí. Ide o súbor viacerých technických krokov ako budovanie výhybní na vytipovaných miestach, kde by sa vlaky mohli navzájom križovať a predbiehať či vybudovanie podchodov, čím by sa eliminovalo meškanie a vypravovanie vlakov. Podmienkou je nájsť také riešenie, ktoré by z dlhodobého hľadiska bolo zároveň optimálnym východiskom pre možnosť zdvojkoľajnenia tejto trate v budúcnosti.

Copyright © 2024 Šamorínčan