utorok, 23. apr. 2024

Kálmi si vyliečil chrbticu cvičením

6.10.2020, 14:00
Galina Sándorová

Šamorín je plný zaujímavých a inšpirujúcich ľudí. V duchu nášho hesla „Baví nás tu žiť“ sme sa rozhodli týchto ľudí osloviť a priniesť  Vám rozhovory s nimi na našich stránkach. Budeme radi, ak vás ich príbehy zabavia, prípadne v niečom inšpirujú. Všetky rozhovory nájdete na hornej lište našej stránky, kde je vytvorená rubrika ROZHOVORY a môžete sa k nim hocikedy vrátiť.

Kálmán Mezzey (1976) žije pre šport. Začínal s kanoistikou u Istvána Székelya, potom presedlal na tlak na lavičke a CrossFit, dnes sa venuje aj kulturistike. „Štyri roky som trénoval v Bratislave v kanoistickej reprezentácii, bol som viacnásobným majstrom Československa, neskôr majstrom Slovenska a mám aj ôsme miesto zo svetového pohára. Vyučil som sa síce za automechanika, ale vždy bol pre mňa prioritou šport. Autám vôbec nerozumiem, možno by som mal problém doliať do nich aj vodu,“ smeje sa zanietený športovec.

Vytlačil 210 kilogramov

Po kanoistickej kariére sa vrhol na bench press, v ktorom sa čoskoro stal majstrom Slovenska a bol šestnásty vo svetovom rebríčku. „Na lavičke som v kategórii do 90 kilometrov vytlačil 210 kilogramov, čo nie je zlý výkon. Tento šport však čoskoro stratil pre mňa svoje čaro, navyše som si natrhol prsný sval. V Budapešti som stretol ruského chalana, ktorý robil CrossFit. Úplne som mu prepadol, na Slovensku som patril k prvým crossfiťákom, začal som chodiť na domáce súťaže a v roku 2016 som skončil siedmy na Adriatic Throwdown,“ hovorí Kálmi o svojej ďalšej športovej kariére. CrossFit posilňuje celé telo, ide o spojenie gymnastiky, rýchlosti, silového tréningu, behu a plávania. V tom čase bol však v plienkach a chýbali profesionálni tréneri, ktorí človeka naučili adekvátnu techniku. „Učil som sa z vlastných chýb, až som napokon musel so súťažením skončiť. Raz som totiž zacítil obrovskú bolesť chrbta, ktorá po istom čase prešla. Neskôr sa bolesť prihlásila opäť, no ja som trénoval ďalej. Keď sa bolesť dostavila tretíkrát, skončil som v nemocnici s prietržou medzistavcovej platničky. Denne som dostával tri infúzie a necítil som si jednu nohu. Lekári mi hovorili, že je nevyhnutná operácia,“ spomína Kálmi, ktorý však stretol skvelého fyzioterapeuta Tomáša Kulana. „Odporučil mi cviky na posilnenie stredu tela a po dvoch týždňoch sa môj stav výrazne zlepšil. Pochopil som, že toto je tá správna cesta, a že to zvládnem aj bez operácie.“

Chrbticu si vyliečil posilňovaním stredu tela

Problémy s chrbticou Kálmimu potvrdili, že všetko zlé je na niečo dobré. Objavil bratislavskú kliniku doktora Floriana Alfena, ktorý vynašiel techniku endoskopickej operácie platničiek a túto metódu zaviedol v 30 krajinách. Osud však chcel, že lekár, ktorý operoval ľudí s problémami chrbtice, si sám neustálym nakláňaním sa pri operáciách poškodil platničku. „Vyvinul prístroj, v ktorom človeka fixujú, aby jeho vonkajšie veľké svaly nepracovali a posilňovali sa len drobné svaly medzi stavcami, ktoré nedokážeme ovládať vôľou. Za pol druha roka som sa úplne zotavil,“ usmieva sa Kálmi a dodáva, že podľa doktora Alfena sa až v 85 percentách prípadov dá operácii stavcov predísť, ak sa včas a správne použije terapia. „Najjednoduchšie je ísť k lekárovi po lieky, no uvedomil som si, že človek si dokáže pomôcť aj sám posilňovaním stredu tela. Preto každú nedeľu mám tréningy pre tých, ktorých bolí chrbát. Na základe vlastnej skúsenosti sa viem vcítiť do ich problémov. Ak človek cíti piriformis pod sedacím svalom alebo zadný sval na stehne, je veľmi pravdepodobné, že ide o prvé príznaky problémov s chrbticou,“ podelí sa o svoje skúsenosti tréner, ktorý jednotlivé cviky prispôsobuje individuálnym potrebám svojich cvičencov. Stred tela, po anglicky core, teraz pod jeho vedením posilňujú aj olympionici Csaba Zalka a Gábor Jakubík. „Stred tela je najdôležitejší, hoci ľudia mu väčšinou nevenujú veľkú pozornosť. Telo je také silné ako jeho najslabší článok. Bez opory silného chrbta sa nedá vybudovať masívny biceps, brušné a panvové svaly telo stabilizujú, čo potom človeku uľahčí všetky fyzické aktivity,“ vysvetľuje Kálmi.

Z hangára vybudoval Crossgym Core

Kálmi prezradí, že „po piatich temných rokoch“, kedy robil vyhadzovača v bratislavských podnikoch, šesť rokov pracoval vo wellnesse a posilňovni v Kormoráne. Pred štyrmi rokmi s Karčim Pellerom postavili na Krátkej ulici Crossgym Core. „Hrdzavý plechový hangár sme prebudovali, postavili sme poschodie a vytvorili sme v ňom aj malý bar. V našom gyme ponúkame rôzne tréningy, vrátane tréningov pre začiatočníkov a deti, ktoré pod vedením Szabolcsa Szerdu začínajú gymnastikou. Vždy mám veľkú radosť, keď vidím cvičiť deti, ktoré v dnešnej dobe ľahko prepadnú telefónom a počítačom. Neraz ma o pomoc požiadajú šestnásťroční chlapci, ktorí majú 120 kíl, bolí ich chrbát, kolená či ruky,“ hovorí o svojich skúsenostiach Kálmi, ktorý absolvoval aj deväť masérskych kurzov. „Masáže sú jeden z mojich koníčkov. Ovládam viacero masérskych techník, ktoré využívam na základe toho, čo klientovi najviac prospeje. Pravda, v Kormoráne sa stávalo, že ľudia, čo sa telefonicky objednali na masáž, pri pohľade na mňa radšej zdupkali,“ smeje sa svalovec, ktorý sa dnes venuje kulturistike. „Dobre sa cítim vtedy, ak mám pred sebou cieľ, za ktorým idem. Strava, spaľovanie tukov a formovanie tela ma vždy zaujímali, robí mi radosť vydolovať zo seba maximum, aby boli moje svaly krásne vyrysované a bez tuku,“ hovorí športovec, ktorého motivujú aj reklamné fotenia.

O pol šiestej už cvičí

Kálmi prichádza do svojho gymu každé ráno o pol šiestej a až do siedmej cvičí. Okrem toho má striktne stanovený aj jedálniček. „Mám jeden deň v mesiaci, počas ktorého môžem jesť, čo mi hrdlo ráči, inak si stravu prísne kontrolujem. Ráno začínam detoxom a doplnením minerálnych látok, potom jem to, čo som si predchádzajúci deň navaril. Na raňajky mávam vajíčka, na obed a večeru striedam kuracinu, hovädzinu a rybu s ryžou a zeleninou. Nemám problém jesť to isté viackrát, lebo jedlo si dokážem pripraviť tak, že mi veľmi chutí,“ prezrádza športovec, ktorý poskytuje aj výživové poradenstvo. „Dnes to už robím menej, lebo som dosť demotivovaný. Ľuďom vždy trpezlivo vysvetľujem základné princípy, že nemôžu jesť hlúposti a strava musí byť kontrolovateľná, preto je najlepšie variť si sám. Najdôležitejšia je hlava, človek sa musí rozhodnúť, že schudne, v opačnom prípade nemá zmysel sa do chudnutia vôbec púšťať. Strava tvorí najmenej 70 percent úspechu, no len jeden z desiatich dokáže zmeniť svoje stravovacie návyky a to je dôvod, prečo ľudia neschudnú. Ak klientovi nezačne do dvoch týždňov klesať váha, viem, že moje odporúčania nedodržal,“ vysvetľuje Kálmi, ktorý v potravinách nakupuje len z troch regálov. „Nestačím sa čudovať, čo si ľudia kupujú. Mnohí si myslia, že čím menej budú jesť, tým viac schudnú. Je to nezmysel, človek si takto len spomalí metabolizmus a ďalej priberá. Funguje to opačne a treba jesť v intervaloch,“ hovorí tréner a podčiarkuje, že narastajúcim vekom sa človek musí o svoje zdravie starať stále viac.

Počas korony priberáme

Zdraviu ľudí nepraje ani súčasná situácia. „Na jar som musel gym zatvoriť a mesiac som v ňom nebol ani ja. Doma som síce nahrával videá a posielal som ich klientom, aby podľa nich trénovali, no rozjedol som sa a pribral som osem kíl. Váha sa mi však už upravila, keďže zasa dodržiavam životosprávu. Od vypuknutia epidémie chodí do gymu menej ľudí a tí, čo na jar pribrali, sa sem už nevrátili,“ vraví Kálmi, ktorý plánuje kúpiť termokameru, aby do gymu chodili len zdraví ľudia. Každému odporúča začať cvičiť pod dohľadom skúseného trénera, hoci na youtube sú dnes aktívni mnohí cvičitelia. „Ak človek cvičí na základe videa, väčšinou necvičí so správnou technikou, teda cvičí niečo úplne iné, než si myslí. Napríklad kľuky robia z desiatich ôsmi zle, lebo do nich nezapájajú stred tela,“ vysvetľuje športovec, ktorý bol v minulosti povestný svojimi náročnými tréningami. „Keď som súťažil, vnímal som tréningy inak ako dnes. Vtedy bol dôležitý výkon, no dnes je mojím cieľom to, aby sa tu ľudia cítili dobre, aby si naložili hmotnosť, ktorú zvládnu, a aby odišli s dobrým pocitom, že urobili čosi pre seba a pre svoje zdravie,“ uzatvára rozhovor Kálmán Mezzey.

 

Copyright © 2024 Šamorínčan