Fantastická atmsoféra na štadióne, no FC DAC zápas nezvládol

27.7.2018, 08:08
FC DAC/ vg
Facebook/ FC DAC

Úvodný duel sme s viac ako polčasovým oslabením nezvládli. Prvý zápas 2. predkola Európskej ligy sme začali ťažkopádnejšie a aj napriek obrovskej snahe a húževnatosti sa nám nepodarilo nájsť úspešný recept na súpera. Ani takmer desaťtisícová fantastická kulisa stav nezvrátila.

Pri anglických týždňoch je rotácia hráčov v základnej zostave viac ako potrebná a inak sa neriadi ani Peter Hyballa. Na lavičku posadil oproti predošlému zápasu troch hráčov – Davisa, Tretyakova a M. Vidu, kým do základnej zostavy sa opäť dostali Šimčák, Ljubičić a Kalmár. Úvod stretnutia patril bojovnosti na oboch stranách.

Už v začiatočnej desaťminútovke bolo všetkým jasné, že Minsk je náročnejší súper ako Tbilisi. Po nej sa na rad dostali štandardky z oboch strán, kde však ani jedno mužstvo bránu neohrozilo. K prvej nádejnej akcii sme sa dostali v šestnástej minúte, keď si Pačinda našiel palebnú pozíciu pred pokutovým územím, strelu k ľavej žrdi gólman hostí len vyrazil. V 23. minúte Kalmár vystrelil odrazenú loptu z voleja, medzi tri žrde sa však nezmestila. O minútu vyhral Nikolić po vhadzovaní hlavičkový súboj, loptu dostal na Begunova, ktorý už nemal problém s jej doklepnutím - 0:1.

Po pol hodine zahral Kalmár excelentný priamy kop asi z 25 metrov, poslal štipľavý pokus k ľavej žrdi, kde Gorbunov zasiahol v poslednej chvíli. V 34. minúte Yahaya, podobne ako Kalmár v 23. minúte, pálil odrazenú loptu z prvej, no podobne nabíjal slepými. Bayo dostal o štyri minúty dlhý nákop od Koštrnu, loptu fantasticky dobehol, hlavou zakončil k žrdi, no gólman Minska sa predviedol bravúrnym zákrokom. O minútu sa pre nás začali naozaj krušné chvíle, Šimčák videl v priebehu piatich minút dve žlté karty, čo znamená, že zvyšok zápasu sme hrali v oslabení. Hyballa zareagoval na červenú kartu vystriedaním Davisa za Herca. Ani vylúčenie nás nezastavilo, v nadstavenom čase Zhavnerchik pri našej snahe zahral rukou, Pačinda poslal nechytateľnú penaltu k ľavej žrdi, kde aj napriek odhadnutému smeru Gorbunov nemal nárok - 1:1.

Náročný polčas sa vďaka gólu do šatne skončil remízou 1:1.

FC_DAC

Druhé dejstvo začalo bez zmien na oboch stranách. Hral sa menej pohľadný futbal s viacerými prerušovaniami a zároveň aj s viacerými nepresnosťami. Rozruch začal po hodine hry. Najprv Bayo poslal prudký center na Vidu, ktorý ho nedokázal dostatočne skrotiť. Potom Pačinda excelentne kolmicou vysunul do samostatného nájazdu Baya, ten zoči-voči Gorbunovi svoju príležitosť stretnutia trestuhodne nevyužil. V 69. minúte hrozil opäť Bayo, Kalmár ho našiel z priameho kopu a náš najlepší strelec v Európskej lige hlavičkoval tesne vedľa. V 77. minúte sme inkasovali druhýkrát v zápase, po centri z pravej strany si Šatka nepokryl Makasa, pri ktorého hlavičke k pravej žrdi Macej nezasiahol - 1:2. Po inkasovanom góle sme sa po zvyšok stretnutia ešte niečo snažili spraviť s výsledkom, lenže snaha a centre do šestnástky nepriniesli ovocie. Práve naopak, v štvrtej nadstavenej minúte sa po centri z ľavej strany do lopty oprel nepokrytý Nikolić, ktorý pridal záverečnú bodku dnešnému duelu - 1:3. V početnej nevýhode sme prehrali dvojgólovým rozdielom.

Svoj príbeh už napisalo aj úvodné stretnutie 2. predkola Európskej ligy. V rámci postupu je však všetko otvorené, definitívnu bodku postupujúceho nám dá odvetný zápas, ktorý sa hrá o týždeň na pôde Minsku. Pre naše mužstvo to však bude mimoriadne náročná úloha. V zápase budeme musieť streliť minimálne tri góly. Ešte predtým sa opäť treba preladiť na Fortuna ligu, v ktorej v nedeľu 29. júla o 19:00 hostíme Michalovce.