sobota, 14. dec. 2024

Čriepky z histórie mesta: Zo starých školských kroník 35. časť

23.7.2021, 15:00
Soňa Zakariasová

Školský rok 2020/2021 začne mimoriadne teplým septembrom. Ide o najteplejší september nielen v histórii Európy, ale tiež na celom svete. Nástup žiakov do škôl a predškolských zariadení sprevádzajú mimoriadne opatrenia, ktoré majú zabrániť šíreniu vírusu. Riaditelia škôl dostanú podrobný manuál, ako postupovať prvé dva týždne, keď sa žiaci aj učitelia vrátia z dovoleniek. 

12. október. Po mesiaci prezenčného vyučovania stredné školy a 2. stupeň základných škôl zatvárajú svoje brány a prechádzajú na dištančné vzdelávanie. 

Na začiatku druhej vlny ešte nikto nepredpokladal, že tento stav potrvá nekonečne dlhé mesiace. Pochopili sme, že samozrejmé nie je samozrejmosťou. Učitelia opäť zvádzajú boj s kolabujúcou internetovou sieťou, so zamŕzajúcimi počítačmi, s nekonečnými výhovorkami žiakov, prečo sa nepripojili na on-line hodiny a prečo úlohy neodovzdali načas. 

15. október. Do platnosti opäť vstúpilo povinné nosenie rúšok aj v exteriéri. Vláda nariadi zatvoriť všetky predajne a prevádzky, s výnimkou predajní potravín, lekární a ďalších nevyhnutných prevádzok.

31. október a 1. november. Realizuje sa prvé kolo celoplošného testovania na Covid-19. Na deviatich odberových miestach otestovali celkovo 5589 ľudí, infekcia koronavírusom bola potvrdená u dvadsiatich.

35

V sobotu, prvý deň testovania, sa pred odberovými miestami vytvárali niekoľko desiatok metrov dlhé rady. Na odber sa čakalo aj niekoľko hodín

Na prestížnej medzinárodnej súťaži v Belehrade sa do známej šou Amerika má talent prebojuje 15-ročná Šamorínčanka Rebecca Mészárosová. 

Prihlásila sa do bratislavskej školy mentálnej aritmetiky a už o niekoľko mesiacov sa vypracovala na jednotku na Slovensku. Základ mentálnej aritmetiky spočíva v používaní oboch mozgových hemisfér súčasne, aby bolo možné rýchlo vyhodnotiť a aplikovať informácie. Na medzinárodnej súťaži v Belehrade počítala súčasne príklady na dvoch obrazovkách. V tejto disciplíne ju doteraz nikto neprekonal. Jej účinkovanie v Amerike síce prerušila korona, ale medzičas sa zatiaľ rozhodla využiť na špeciálne číslo: hru na klavíri spojenú s počítaním.

351

Šamorínčanka Rebecca Mészárosová postúpila do svetovej šou Amerika má talent

Rok 2021. Medzinárodný rok mieru a dôvery, Medzinárodný rok kreatívnej ekonomiky pre udržateľný rozvoj, Medzinárodný rok ovocia a zeleniny a Medzinárodný rok eliminácie detskej práce. V januári začne v Kalábrii proces s mafiou ´Ndrangheta s viac ako 350 obžalovanými. Ide o najväčší mafiánsky súdny proces od 80. rokov 20. storočia. 20. januára svet sleduje inauguráciu prezidenta Spojených štátov. Joe Biden sa stane 46. prezidentom USA. Na konci januára presiahne počet potvrdených prípadov Covid-19 100 miliónov. Turbulentným obdobím prechádza aj politická scéna na Slovensku. Koaličná kríza sa čoraz viac vyostruje. Časť vládnych politikov odmieta kúpu neautorizovaných vakcín Sputnik V a ohlási zámer rekonštruovať vládu. Predseda vlády je vystavený ostrej kritike aj za spôsob, akým riadi krajinu. Preto 30. marca podáva demisiu a vo funkcii ho nahradí minister financií Eduard Heger. V polovici apríla vyhostí Česko 18 pracovníkov ruskej ambasády, pre podozrenie zapletenia ruskej tajnej služby do výbuchov muničných skladov vo Vrběticích v roku 2014. Maďarský prezident podpíše kontroverzný zákon proti pedofílii a presadí pozmeňujúce návrhy týkajúce sa homosexuality, čím vyvolá ostrú kritiku, najmä zo strany Európskej únie.

27. január. V bilancii celoštátneho skríningu sa okres Dunajská Streda umiestni ako jeden z najzamorenejších okresov. Do karantény musia opäť nastúpiť aj zamestnanci Mestského úradu.

13. február. Začiatok 1. fázy očkovania učiteľov. Väčšina zaočkovaných vakcínou Astrazeneca udáva vedľajšie účinky, ako zimnicu, bolesť hlavy, zvýšenú teplotu a bolesť ramena po vpichu.

8. marec. Asi dvesto žiakov šamorínskych základných škôl zasadne po niekoľkomesačnej pauze do školských lavíc. 
Ministerstvo školstva aj tento školský rok rozhodne o zrušení Monitoru 9 pre deviatakov, ako aj externej a internej časti maturitných skúšok.

Od 19. apríla sa pre verejnosť sprístupnia aj priestory Mestskej knižnice. Zároveň sa ruší nariadenie povinného nosenia rúška v exteriéri. Respirátory dokonca nemusia nosiť ani žiaci a učitelia na školách, stačí iba rúško. 

Od utorka 4. mája ako poslední nastúpia do škôl aj žiaci stredných škôl. Pondelok majú ešte voľný deň, nakoľko sa na stredných školách konajú prijímacie skúšky budúcich prvákov. 

Žiaci po vyše pol roku opäť zasadnú do školských lavíc a začínajú sa adaptovať na prezenčné vyučovanie. Uvidíme, čo prinesie nástup do škôl v septembri. Napriek možným obavám z tretej vlny pandémie optimisticky veríme, že sa tento školský rok nezopakuje. 
Otázka stojí, akú daň si v oblasti vzdelávania pandémia vypýta. 

Quo vadis naše školstvo?

Školský systém, ktorý nám v minulosti mohli závidieť aj v zahraničí, sme v 90. rokoch takpovediac zmietli zo stola a nahradili napodobňovaním západných vzorov. Naše školstvo stráca pevnú pôdu pod nohami, čo poznačilo aj autoritu školy. Chýba radosť z objavovania, z nového poznania a to, čomu sa hovorí kritické myslenie. Chýba spomínaný všeobecný prehľad, čítanie medzi riadkami a schopnosť vidieť niekoľko krokov dopredu. Keby ste sa študentov opýtali, aké knihy dostali napríklad pod stromček, veľká časť by sa priznala, že dnes nie je atraktívne darovať knihy. 

Istou vizitkou nášho školstva je aj opakované reformovanie nášho vzdelávacieho systému. Namiesto očakávaného výsledku prinieslo zníženie úrovne vzdelávania. Prísny výber žiakov vystriedal nábor, učebné odbory stredných škôl sa stali neatraktívnymi. Dnes sa už na výučný list pozerá s dešpektom, a tak máme čoraz menej kvalitných elektrikárov, stolárov, inštalatérov, montérov a ďalšie odborné profesie. Vypúšťame čoraz viac manažérov, inžinierov či „odborníkov“ na sociálnu prácu. To, čo rozhoduje, je papier, menej odbornosť či profesionálnosť. Svoju daň si vypýta aj vyše ročné dištančné vzdelávanie a strata pracovných návykov.

Bude zaujímavé zistiť, ako budeme raz túto dobu hodnotiť v horizonte niekoľkých desaťročí. 

Použitá literatúra:

BÁNDY, J.: História evanjelickej a.v. školy v Šamoríne. Rigorózna práca. Pedagogická fakulta Univerzity Komenského 2008.
Kronika meštianskej školy 1872 – 1952. Archív Gymnázia M. R. Štefánika v Šamoríne.
A somorjai magyar királyi állami polgári fiú- és leányiskola évkönyve. 1939-40. Vyd.: József Reininger riaditeľ školy, tlačiareň Jozefa Goldsteina Šamorín. Archívny fond Inštitútu Fórum, Bibliotheca Hungarica Šamorín.
A somorjai magyar királyi állami polgári fiú- és leányiskola évkönyve. 1940-41. Vyd.: József Reininger, riaditeľ školy, tlačiareň Jozefa Goldsteina Šamorín. Archívny fond Inštitútu Fórum, Bibliotheca Hungarica Šamorín.
A somorjai magyar királyi állami polgári fiú- és leányiskola évkönyve. 1941-42. Vyd.: József Reininger, riaditeľ školy, tlačiareň Jozefa Goldsteina Šamorín. Archívny fond Inštitútu Fórum, Bibliotheca Hungarica Šamorín.
A somorjai magyar királyi állami polgári fiú- és leányiskola évkönyve. 1942-43. Vyd.: József Reininger, riaditeľ školy, tlačiareň Jozefa Goldsteina Šamorín. Archívny fond Inštitútu Fórum, Bibliotheca Hungarica Šamorín.
Limpók Imréné, rod. Csenkey Erzsébet, Győr (1954), poskytnutie fotografií, nahliadnutie do dokumentácie a korešpondencie z rodinného archívu otca, ktorý sa narodil a žil v Šamoríne, rozprávanie o školských rokoch v meštianke, o stretnutí absolventov meštianskej školy po 50 rokoch (zaznamenané v r. 2015).

 

Nasledujú „Letá v starom Šamoríne, 1. časť“
 

Copyright © 2024 Šamorínčan