nedeľa, 26. máj. 2024

Čriepky z histórie mesta: Zo starých školských kroník 34. časť

21.7.2021, 13:12
Soňa Zakariasová

Od marca 2020 počet nakazených osôb v Číne postupne klesá a ohniskom nákazy sa stáva Európa, Rusko, následne USA, Brazília a neskôr tiež India. V Taliansku zaznamenajú najvyšší ročný počet mŕtvych od druhej svetovej vojny.  

12. marec. Vláda vyhlási mimoriadny stav a plošne zatvorí všetky školy a školské zariadenia. Zatiaľ síce len na 14 dní, ale udalosti nasledujúcich dní ukážu, že išlo o veľmi optimistickú prognózu.

13. marec. Mesto Šamorín vydá nariadenie zrušiť trhy. Nasledujúci deň sa rozhodne zatvoriť aj športový areál pri gymnáziu.

15. marec. Obraz netypický pre Šamorín. Koronavírus takmer vyľudní ulice. Šamorínčania z obavy pred šírením nákazy si zakrývajú tvár rúškami. Nosenie rúšok sa stáva akýmsi meradlom kolektívnej zodpovednosti obyvateľov. 

34

Nedostatok rúšok v prvej vlne Covidu si niektorí kompenzovali aj inými ochrannými pomôckami

341
Počas prvej vlny pandémie sa ešte poctivo dezinfikovali aj verejné priestranstvá

16. marec. Od pondelka sa zavádza povinná karanténa pre osoby vracajúce sa zo zahraničia. Zatvorené musia byť aj všetky prevádzky poskytujúce služby. Jedlá je možné vydávať iba pri okienkach. V nasledujúcich hodinách vláda rozhodne o zatvorení hraníc. 

Obyvatelia začnú podliehať panike. Niektoré regály v obchodoch doslova zívajú prázdnotou. Pred pokladnicami sa tvoria dlhé rady s vrchovato naplnenými nákupnými vozíkmi. Svoju prevádzku obmedzia aj pobočky bánk a Slovenská sporiteľňa. Aj verejná doprava premáva len v redukovanom medzisviatkovom režime. Z dôvodu ochrany vodičov sa zaviedie bezplatné cestovanie, aby sa zabránilo nastupovaniu do autobusov prednými dverami. 

17. marec. Šamorín hlási prvých nakazených. Koronavírus sa potvrdí u 51-ročného muža, jeho 50-ročnej manželky a 20-ročnej dcéry.

Pravidelne zasadá mestský krízový štáb, ktorý v záujme zastavenia koronavírusu prijíma mimoriadne opatrenia. Vyzýva dobrovoľníkov na šitie rúšok, ktorých je akútny nedostatok. Rozhodne o ich prednostnom distribuovaní seniorom nad 80 rokov a následne aj ostatným dôchodcom. Zabezpečí donášku potravín, ktorá sa najviac dotkne rizikových seniorov. 

  342

343

344

V meste zatvoria všetky ihriská. Na poliklinike je vytvorená osobitná miestnosť slúžiaca na dočasnú izoláciu pacientov s príznakmi nákazy COVID-19. 

345

24. marec. Ministerstvo školstva oznámi zrušenie Monitorov 9 pre základné školy a externej časti maturitných skúšok. Vydá rozhodnutie, že školy a predškolské zariadenia ostanú zatvorené až do odvolania.

Máj. Jedným z dôsledkov zníženia príjmov Mesta Šamorín bolo zrušenie autobusovej linky Čilistov – Šamorín – Kvetoslavov, ktorá existovala od mája 2015.

Napriek tomu, že výskyt nakazených postupne klesá a začínajú sa uvoľňovať karanténne opatrenia, maturity a záverečné skúšky sú tento rok zrušené a výsledná známka sa vypočíta na základe priemeru známok počas stredoškolského štúdia.

1. až 3. jún. Čísla počtu nakazených začnú ubúdať a pristúpi sa k postupnému uvoľňovaniu opatrení. Žiaci 1. stupňa opäť zasadnú do školských lavíc, v meste otvoria aj 8 škôlok. 

22. jún. Do lavíc sa vrátia aj žiaci 2. stupňa základnej školy a ZUŠ. Zo stredných škôl otvoria jedine Súkromnú hotelovú akadémiu a Súkromnú SOŠ. Do oboch gymnázií sa môžu študenti vrátiť až dva dni pred koncom školského roka.

 

Nasleduje „Zo školských kroník, 35. časť“
 

Copyright © 2024 Šamorínčan