piatok, 24. máj. 2024

Čriepky z histórie mesta: Zo starých školských kroník 32. časť

14.7.2021, 14:30
Soňa Zakariasová

Rok 2017. Rok, ktorý sa zapíše do histórie ako druhý najteplejší na Zemi. V marci odsúhlasia bratislavskí mestskí poslanci zákaz umiestnenia herní na území hlavného mesta. Poslanci Národnej rady zrušia amnestie Vladimíra Mečiara z roku 1998 súvisiacich s únosom syna prezidenta Michala Kováča a zmareného referenda. Ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka zvolia za predsedu zasadnutia Valného zhromaždenia OSN. Špecializovaný trestný súd v Pezinku odsúdi bývalých ministrov výstavby a regionálneho rozvoja za SNS Mariána Janušeka a Igora Štefanova. Národná kriminálna agentúra zadrží exministra a bývalého šéfa Markízy Pavla Ruska. Obvinia ho z objednania vraždy Silvie Volzovej,  Ruskovej spoločníčky v televízii.

Na pôde oboch šamorínskych gymnázií sa v apríli v niekoľkotýždňovom slede vystriedali dvaja významní slovenskí politici. Prvé stretnutie so študentmi a učiteľmi oboch gymnázií inicioval prezident Andrej Kiska, ktorý sa im dokonca prihovoril v obidvoch jazykoch. Pred bránou ho čakali deti z materskej školy z Ulice Márie, aby mu darovali peknú kytičku. 
Niekoľko týždňov po návšteve prezidenta Kisku navštívil obe šamorínske gymnáziá aj premiér Robert Fico. Témou jeho stretnutia so študentmi bola prednáška o postavení Slovenska v Európskej únii. Priestor na otázky dostali aj samotní študenti. Premiér si vyhradil právo neodpovedať na otázky týkajúce sa politiky.

32

Prezidenta Kisku prišli pozdraviť aj deti z Materskej školy Ulice Márie.

032

Premiér Robert Fico na návšteve Gymnázia M. R. Štefánika s primátorom Šamorína Gabrielom Bárdosom

Spustnuté budovy a areál bývalého Stredného odborného učilišťa poľnohospodárskeho na Záhradníckej ulici prechádzajú kompletnou rekonštrukciou. V priestoroch má byť vybudované nové školské zariadenie, ktoré má slúžiť deťom od predškolského veku až po stredoškolské štúdium. Novým majiteľom zariadenia je cyperská akciová spoločnosť TM Bratislava spájaná s Máriom Hoffmannom (x-bionic®sphere). Investor tu chce od januára 2018 zriadiť americkú školu QIS International School of Bratislava, ktorá sem chce premiestniť z bratislavskej Dúbravky. Ročné školné sa má pohybovať v závislosti od typu vzdelávania okolo 22 tisíc €. 
Rodičia žiakov Základnej školy Mateja Bela vyzvali v petícii predstaviteľov mesta na rozšírenie priestorovo poddimenzovaných vyučovacích priestorov slovenskej základnej školy.

Základná škola Mateja Bela dlhodobo zápasí s narastajúcim počtom žiakov, ktorých počet za predchádzajúce 3 roky napriek okliešteniu školského obvodu prevýšil 1 100 žiakov ročne. Odrazilo sa to aj v rozhodnutí zrušiť nulté ročníky. Podobne narástol aj počet detí v školských kluboch či v školskej jedálni. 1 110 žiakov je rozdelených do 48 tried, čo znamená, že z kapacitných dôvodov v škole nemožno zriadiť špecializované odborné učebne. Dokonca aj školské kluby sú prevádzkované v bežných triedach prvého stupňa. Kapacitne nepostačuje ani jedáleň, okrem pedagógov sa v nej stravuje približne 600 žiakov, ktorí na obed čakajú v dlhých radoch neraz aj desiatky minút. Rovnako je na počet žiakov školy priestorovo poddimenzovaný aj školský dvor. Šamorínska ZŠ, ktorá bola v minulosti spádovou školou pre širšie okolie, môže prijímať iba deti s trvalým pobytom v Šamoríne. Ani napriek týmto opatreniam však kapacitne nestačí.

Rok 2018. O osmičkových rokoch v dejinách republiky sa hovorí ako osudových. 1918, 1938, 1948, 1968,1989, 1998, 2018. Slovensko zažije politické zemetrasenie. Na začiatku je vražda Jána Kuciaka a jeho priateľky. Zavraždený novinár vo svojom poslednom článku odhalí prepojenie talianskej mafie na Úrad vlády. Premiér Fico odstúpi a nahradí ho Peter Pellegrini. Dôjde k výmene ministrov na viacerých postoch. Zadržia podnikateľa s mafiánskym pozadím Mariána Kočnera. Symboly korupcie a prepojenia medzi oligarchami a politikmi - Mariána Kočnera a Ladislava Bašternáka postavia pred súd a odsúdia za daňové podvody. V Československu oslávia sté výročie vzniku spoločného štátu. 30. októbra pri príležitosti podpísania Martinskej deklarácie vyhlásia na Slovensku mimoriadny štátny sviatok. Trump sa skamaráti s Kimom a Blízky východ budú naďalej ničiť vojnové konflikty. Prezidentské voľby v Rusku opäť vyhrá Putin, ktorý je v najväčšej krajine sveta pri moci od roku 2000. Rozhodne sa predĺžiť zákaz dovozu potravín zo Západu do konca roka 2020. Parlamentné voľby v Maďarsku vyhrá Fidesz premiéra Viktora Orbána. Od 24. júna môžu v Saudskej Arábii šoférovať aj ženy. 

Rok 2018 mal byť podľa vyjadrenia primátora mesta Gabriela Bárdosa rokom dôležitých investícií. Plánovala sa obnova historickej budovy Koruny i revitalizácia dvornej časti objektu, ako aj vybudovanie inžinierskych sietí v pivničnej a prízemnej časti budovy. Začiatok prác sa však posunie až o dva roky neskôr. Pri románskom kostole Panny Márie pokračuje archeologický výskum. Archeológom sa pod metrovou vrstvou zeminy podarí objaviť pozostatky centrálnej stavby s apsidou a vstupným portálom a kostnice z 12. až 13. storočia. Ide o vzácny nález, na Slovensku je z tohto obdobia známych iba niekoľko karnerov tohto typu určených na ukladanie kostrových pozostatkov. V susedstve stavby objavia zvyšky mohutnej tehlovej architektúry z obdobia  vrcholného až neskorého stredoveku.

28. jún. Materská škola na Ulici Márie oslávi svoju štyridsiatku. Detičky spolu s učiteľkami pripravia slávnostný program, na ktorom sa okrem rodičov a bývalých zamestnankýň škôlky zúčastnia aj zástupcovia mesta.

321

322

323

Oslava 40-ročnice MŠ na Ulici Márie (Zdroj: samorin.sk)

V materskej škole s vyučovacím jazykom maďarským v Mliečne sa pristúpilo k rozsiahlym rekonštrukčným prácam. Izolovala sa strecha, vymenili oná a dvere, obnovila terasa a výdajňa stravy. Oprava je financovaná z grantových zdrojov z Maďarska. 

324

Rozsiahla rekonštrukcia budovy MŠ v Mliečne (Zdroj: samorin.sk)

September 2018. Takisto aj materská škola na Gazdovskom rade prechádza rozsiahlou rekonštrukciou. 

Zdĺhavý proces kontroly verejného obstarávania zapríčiní, že sa stavebné práce nemohli  začať ešte v letných mesiacoch. Preto sa  školský rok 2018/2019 začne v detašovaných priestoroch budovy Matice slovenskej a ostatné tri triedy v priestoroch Centra voľného času. Stravovanie zabezpečujú kuchyne ostatných šamorínskych škôlok.

325

326

Rekonštrukcia MŠ na Gazdovskom rade v hodnote viac ako 600 tisíc € 
(Zdroj: https://msgazdovsky.sk/uspesna-oslava-dna-rodiny-a-vyrocia-ms/)

Nasleduje „Zo školských kroník, 33. časť“
 

Copyright © 2024 Šamorínčan