piatok, 21. jún. 2024

Čriepky z histórie mesta: Zo starých školských kroník 31. časť

9.7.2021, 16:42
Soňa Zakariasová

V ostatných rokoch čoraz viac trápi Šamorínčanov i obyvateľov okolitých obcí predimenzovanosť počtu žiakov na Základnej škole Mateja Bela. Napriek nariadeniu prijímať žiakov výlučne zo Šamorína, počet žiakov z roka na rok narastá. Stačí, aby rodičia z okolitých obcí prehlásili svoje dieťa k trvalému pobytu u príbuzných alebo známych a škola je povinná dieťa prijať. Na druhej strane Základná škola Mátyása Korvína z roka na rok bojuje s ubúdajúcim počtom žiakov a veľká budova ostáva nevyužitá.  

Rok 2014. Medzinárodný rok rodinných fariem, kryštalografie, malých ostrovných rozvojových štátov a Medzinárodný rok solidarity s palestínskym ľudom. Na začiatku roka zrušia Ľudovú stranu HZDS. Vysoké Tatry postihne veterná kalamita a vláda sa rozhodne vyhlásiť na postihnutom území mimoriadnu situáciu. V máji si zvolíme nového prezidenta. Do prezidentského paláca sa na päť rokov presídli Andrej Kiska. Ukrajina sa stáva dejiskom masívnych protestov za vstup krajiny do európskych štruktúr. Krymský parlament prijme rozhodnutie o pripojení Krymu k Rusku. V prvých priamych prezidentských voľbách v Turecku zvíťazí premiér Recep Tayyip Erdogan. 

Spoločnosť Elements Resort, a.s. plánuje otvoriť súkromnú vysokú školu Technologický inštitút A. Ruprechta, za ktorým stojí finančník Mário Hoffmann. Napriek tomu, že akreditačná komisia, poradný orgán ministerstva školstva, dá vysokej škole zelenú, minister ju stopne.

Rok 2015. Odborná komisia rozhodne, že pod terasou Bratislavského hradu vyrastú sporné verejné megagaráže za 11 miliónov eur. Nepomôžu ani protesty odborníkov a aktivistov, že dôjde k poškodeniu vzácnych rímsko-keltských pamiatok odkrytých pri archeologickom prieskume. Štát vypovie  nájomnú zmluvu na prevádzku Vodnej elektrárne Gabčíkovo. Islamisti vyvraždia redakciu satirického týždenníka Charlie Hebdo v Paríži. V piatok 13. novembra sa v Paríži odohrá séria ďalších atentátov. Na piatich miestach udrie skupina džihádistov, aby sa pomstili za účasť Francúzska na boji proti teroristickej organizácii Islamský štát. Počas púte ušliapu v saudskoarabskej Mekke 2 200 pútnikov. Po 54 rokoch obnovia USA a Kuba diplomatické styky. Čína oznámi zrušenie pravidla jedného dieťaťa. 

Podľa portálu štatistického úradu je k trvalému pobytu v Šamoríne prihlásených 13 147 obyvateľov. Stavebný boom v satelitných mestách a obciach na juh od hlavného mesta vrcholí, čo má za následok výrazné zhoršenie dopravnej situácie a cesta do hlavného mesta sa tak časovo čoraz viac predlžuje. V čase dopravnej špičky si musia vodiči na trase Šamorín – Bratislava pripraviť pevné nervy a vyzbrojiť sa poriadnou dávkou trpezlivosti. Stačí si všimnúť ponuku nehnuteľností. Vzdialenosť od hlavného mesta sa už neuvádza v kilometroch, ale udáva sa čas, za ktorý je možné dostať sa do Bratislavy. Dopravu má zlepšiť pripravovaná rýchlostná cesta R7, ktorá má vyrásť spolu s bratislavským nultým obchvatom. Na druhej strane sa postupne zmierňuje problém nedostatočnej občianskej vybavenosti. Už netreba za každým obchodom alebo službou cestovať do hlavného mesta. 

4. máj 2015. Pri príležitosti pietnej spomienky tragickej smrti M. R. Štefánika prijme Čestná stráž prezidenta Slovenskej republiky pozvanie na Základnú školu M. Bela. Jej členovia predvedú choreografiu so zbraňami a ukážky bojového umenia.

Jún 2015. Pri príležitosti otvorenia Aqua areny pripraví Elements Resort nevšedný darček pre všetky šamorínske školy. S mestom Šamorín uzavrie dohodu, že žiaci všetkých stupňov škôl dostanú príležitosť zadarmo si vyskúšať nové bazény a vodné atrakcie.

Školský rok 2015/2016. Mesto sa z kapacitných dôvodov rozhodne znížiť počet žiakov na ZŠ Mateja Bela. Do školy bude môcť nastúpiť iba dieťa s trvalým pobytom v Šamoríne. V školskom roku 2015/2016 navštevuje školu 1128 žiakov, z toho viac ako 400 dochádzajúcich. Triedy, ako aj školská jedáleň sú preplnené a ohrozené je aj využívanie školského dvora či telocvične. 
ZUŠ Štefana Németha Šamorínskeho oslavuje 55. výročie svojho založenia. Na slávnostnom koncerte účinkujú aj hostia zo ZUŠ J. Kresánka v Bratislave, ZUŠ Dunajská Streda, ZUŠ Komárno, Hudobná škola z Hainburgu, Mosonmagyaróváru a Győru.

 

31

Rok 2016. Slovensko sa po prvýkrát stane predsedníckou krajinou Rady Európskej únie. Na uliciach Slovenska zakvitnú volebné bilbordy, politici sa všemožne uchádzajú o priazeň voličov. Po voľbách vznikne koaličný trojlístok Smer – SNS a Most-Híd. KDH a SMK sa do parlamentu nedostanú, ale vstupuje tam nováčik, Kotlebova ĽSNS a Kollárova Sme rodina. 
Briti si v júnovom referende tesnou väčšinou vybojujú odchod Veľkej Británie z Európskej únie. Juhofrancúzske letovisko Nice sa stane 14. júla dejiskom krvavého teroristického útoku. Nasledujúci deň sa v Turecku časť armády pokúsi o prevrat. Ten je po niekoľkých hodinách zlikvidovaný a prezident Erdogan posilní svoje pozície v krajine. Začne s represáliami, uväzní vyše desaťtisíc ľudí, ktorých podozrieva z účasti na prevrate. V USA vrcholí boj prezidentských kandidátov, ktorých víťazom sa stane republikán Donald Trump. Svojimi neštandardnými a kontroverznými vyjadreniami rozdelí na protichodné tábory nielen Ameriku, ale aj svet.

Január 2016. Život v Šamoríne sa stane zase o niečo drahším. Mesto zvýši poplatky za dieťa v materskej škole, základnej umeleckej škole a školskom klube. 

25. január 2016. Od pondelka sú z dôvodu celoslovenského štrajku učiteľov zatvorené ZŠ Mateja Bela a ZŠ v Dunajskej Lužnej. Nefungujú ani školské jedálne a družiny. 28. januára sa k celoslovenskému štrajku učiteľov pripojí aj ZŠ s vyučovacím jazykom maďarským v Mliečne (68 žiakov).

28. január 2016. Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska pozve riaditeľku Súkromnej hotelovej akadémie Ing. Evu Hudek na stretnutie s osobnosťami trnavského kraja. Pozvánku dostane vzhľadom k výborným výsledkom žiakov v celoslovenskom testovaní v rámci Trnavského kraja. Stretnutie sa uskutoční v kongresových priestoroch hotela Holiday Inn v Trnave.

311

Ing. Eva Hudek, riaditeľka Súkromnej hotelovej akadémie a SSOŠ na stretnutí s prezidentom Andrejom Kiskom

8. február 2016. Pedagogický zbor Základnej školy Mateja Bela ukončí štrajk a učitelia začnú opäť vyučovať. 
Novým predsedom Študentskej rady vysokých škôl sa stal Šamorínčan Bálint Lovász, študent bratislavskej VŠVU.

312

Predseda Študentskej rady vysokých škôl Bálint Lovász (Zdroj: TASR)

 

Nasleduje „Zo školských kroník, 32. časť“
 

Copyright © 2024 Šamorínčan