štvrtok, 25. júl. 2024

Čriepky z histórie mesta: Známi Šamorínčania, ktorí sa upísali divadlu a filmu 3. časť

10.3.2021, 15:10
Soňa Zakariásová

Po známych filmových miestach sa žiada spomenúť aj šamorínske osobnosti, ktoré sa filmu a divadlu venovali profesionálne a ich mená sa v divadelníctve a filmovej tvorbe stali pojmom.

Predchádzajúce príspevky nájdete na hlavnej stránke v sekcii História.

Milan Stráňava (*1955)

V Šamoríne vyrastal a študoval aj známy slovenský producent Milan Stráňava. Ukončil VŠMU, kde v súčasnosti pôsobí ako lektor. Začínal vo verejnoprávnej televízii ako vedúci produkcie v Hlavnej redakcii dramatických programov. Od roku 1993 je majiteľom a konateľom produkčnej spoločnosti JMB Film&TV Produktion.

Ako herec si zahral epizodickú úlohu vo filme režiséra Igora Ciela Kto ste, Jozef Gabčík? Ako vedúci produkcie sa podieľal na výrobe filmov, ako Jaškov sen (1996), Láska na vlásku (2014). Na svojom konte má aj niekoľko ďalších úspešných filmov, na ktorých sa podieľal ako produkčný. Spomeňme: Na krásnom modrom Dunaji (1994), ... kone na betóne (1995), Jaškov sen (1996), Tábor padlých žien (1997) či seriál Zborovňa (1999), v ktorom sa zaskvela aj Šamorínčanka Slávka Halčáková. Nasledovala Konečná stanica (2004), Polčas rozpadu (2007), Viditeľný svet (2011), Miluj ma alebo odíď (2012), Únos (2014) a ďalšie. Ako spoluproducent sa podieľal na kultovej Legende o lietajúcom Cypriánovi (2010).

známi3

Úspešný producent Milan Stráňava na premiére filmového trháku Únos

(domov.sme.sk)

známi3_1

Zdroj: kinonicolaus.imafex.sk

Juraj Deák (*1958)

V  roku 1958 sa narodil významný český režisér a herec Juraj Deák, ktorý svoje detstvo prežil v Šamoríne, kde vychodil základnú i strednú školu. Je synovcom slovenského ilustrátora, akademického maliara Juraja Deáka (1935 – 2012) a bratom rovnako úspešnej prekladateľky Renáty Deákovej (1968).

V súčasnosti pôsobí v Čechách ako umelecký šéf známeho pražského Divadla na Vinohradoch. Ako režisér doteraz pôsobil v divadlách v Pardubiciach, Hradci Králové, v Ostrave a ako umelecký šéf v Divadle na Fidlovačce.

Režíroval Rozprávku o husliach a viole (2005), drámu Cudzí príbeh (2010), seriál Ulica (od 2005), kde si aj zahral.

Z jeho hereckej filmotéky spomeňme divácky úspešné pokračovanie Básnikov v Čechách – Ako básnici čakajú na zázrak (2015), pokračovanie legendárneho seriálu Nemocnica na kraji mesta – nové osudy (2008), seriál Ulica (2005), filmy Trosečníci, Kráska a netvor, Skús ma objať. V roku 2017 si zahral rolu Václava Kopeckého v životopisnej dráme Monštrum.

známi3_2

Významný český herec, režisér a umelecký šéf Divadla na Vinohradoch Juraj Deák sa narodil a študoval v Šamoríne (divadelni-noviny.cz)

Slávka Halčáková (*1974)

V roku 2008 sa známej seriálovej, filmovej a divadelnej herečke, Šamorínčanke Slávke Halčákovej (1974), konečne splnil sen. Podarilo sa jej vytvoriť vlastné autorské predstavenie Esencia divokej ženy, ktorá sa hrala v štúdiu L+S. V tomto predstavení ukázala svoj všestranný talent. Súčasne v ňom hrala, spievala, tancovala, dokonca ho aj sama režírovala.

K hereckej kariére ju inšpiroval Hviezdoslavov Kubín, kde vyhrávala aj medzištátne kolá. Začínala v avantgardnom divadle poézie s režisérom Karolom Vosátkom. Neskôr prešla do Klimáčkovho divadla GuNaGu, kde dostala prvé úlohy. Tam si ju všimla aj scenáristka a režisérka Eva Borušovičová, ktorá ju obsadila v hlavnej úlohe do filmu Modré z neba, kde si Slávka zahrala s Milkou Vášáryovou. Ďalšie šance dostala na doskách Národného divadla, kde si vystupovala po boku takých hereckých osobností, ako bol Ladislav Chudík či Martin Huba.

známi3_3

Obľúbená herečka Slávka Halčáková je absolventkou šamorínskeho gymnázia

(Zdroj: topky.sk)

Ady Hajdu (*1963)

So Šamorínom je spätá aj ďalšia herecká osobnosť, populárny Ady Hajdu (1963), absolvent šamorínskeho gymnázia. V jeho bohatej filmografii sa vyníma niekoľko desiatok filmov, ale aj seriálov či divadelných predstavení. V roku 2007 sa mu spolu s hereckým kolegom Romanom Luknárom podarilo založiť divadlo, aké tu ešte nebolo, a to priamo na lodi. Konkrétne v podpalubí lode priamo na brehu Dunaja, ktoré priestorovo prispôsobil divadlu.

známi3_4

Populárny Ady Hajdu tiež chodil na strednú v Šamoríne

(Zdroj: adyhajdu.sk)

známi3_5

S hereckým kolegom Romanom Luknárom zriadil Divadlo v podpalubí

(Zdroj: lodteatro.sk)

Kristína Tóthová (*1984)

V roku 2012 Šamorín zviditeľnila ďalšia talentovaná herečka Kristína Tóthová, ktorá prijala angažmán v Divadle Jána Palárika v Trnave.

Jej prvou hereckou príležitosťou boli Tigre v meste, kde si zahrala netradičnú mužskú úlohu po boku Richarda Stankeho a Diany Mórovej. S hereckou kolegyňou Mórovou si dokonca zahrala aj ľúbostné scény. V divadle a.ha a na doskách Malej scény si v poetickej monodráme zahrala legendárnu šansonierku Edit Piaf. Predstavenie bolo o to náročnejšie, že ho celé odohrala sama, bez kolegov, ktorí by ju v prípade potreby podržali.

známi3_6

Talentovaná Kristína Tóthová sa zaskvela v monodráme Edit Piaf, ktorú dokázala odohrať v slovenčine i maďarčine

(Zdroj: kultura.sme.sk)

Nasledujú v piatok „Reklamy a videoklipy nakrútené v Šamoríne“

Copyright © 2024 Šamorínčan