pondelok, 14. okt. 2024

Čriepky z histórie mesta: Ochotnícke divadlá a filmári v Šamoríne 11. časť

17.2.2021, 15:56
Soňa Zakariásová

Pokračujeme filmármi v Šamoríne, ktorým sa podarilo vyplniť biele miesto po zaniknutých divadelných súboroch. Od polovice 60. rokov sa nimi doslova roztrhlo vrece a niektoré šamorínske lokality sa stali vyhľadávanými miestami na nakrúcanie filmov. Top trojkou vyhľadávaných filmových miest v Šamoríne bola stará železničná stanica, dunajské zákutia a starobylý stredoveký kostol. O ich obľúbenosti svedčí aj skutočnosť, že sa sem mnohí režiséri radi vracali. A nebolo ich málo.

Natočilo sa tu veľa kultových filmov, ale môžeme sa pochváliť aj tým, že zo Šamorína pochádzalo niekoľko známych hercov či filmových producentov. Aj o nich bude reč. Nedá sa nespomenúť ani reklamné agentúry a tvorcov dokumentárnych filmov, reality show a videoklipov.

Straty a nálezy v šamorínskych interiéroch, Horúčka na vlakovej stanici

V polovici 70. rokov sa tešil veľkej obľube jeden z najsledovanejších slovenských seriálov Straty a nálezy. Príbeh začínajúceho chirurga Petra Oberuča (Milan Kňažko) a medičky Nade Šťastnej (Magda Vášáryová) je plný zaujímavých zvratov. Hereckú popularitu získali vďaka nemu Milan Kňažko či Juraj Kukura. Niekoľko záberov divácky mimoriadne úspešného seriálu režiséra Stana Párnického sa natáčali v niekdajšom dome pani Janekovej na Seneckej ulici (dnes dom rodiny Diósiovej), kam prichádza seriálová Naďa navštíviť svoju starú mamu.

Natáčalo sa aj na obľúbenej vlakovej stanici. Film Horúčka chcel byť akýmsi pokusom interpretovať udalosti pamätného roku 1968. Filmová adaptácia vznikla na motívy rovnomenného románu prozaika Jozefa Kota. Pravdepodobne bola vytvorená na politickú objednávku, a tak sa dnes zaraďuje medzi tie menej vydarené filmy úspešného režiséra Martina Hollého ml. Treba pripomenúť, že režisér Martin Hollý ml. nenakrúcal v Šamoríne po prvý raz. Ešte v roku 1969 tu natáčal trezorový film Balada o siedmich obesených.

A hoci sa dnes Horúčka hodnotí ako normalizačný film, získala Zlatú plaketu na Medzinárodnom televíznom festivale v talianskom Avelline. Dokončili ju v roku 1975, premiéru však mala až o rok neskôr, 13. júla 1976. V hereckých úlohách sa tentoraz zaskveli Michal Dočolomanský (ako filmový Pavol Sámel), Gustáv Valach (vo filme si zahral Viktora Raucha), Mikuláš Huba, Vlado Müller, ale aj česká herečka Regina Rázlová (zahrala si Žofiu) či Luděk Kopřiva (Adam Košliak).

divadlá11

Nebola núdza ani o trezorové filmy

V roku 1977 obohatil slovenskú kinematografiu pomerne málo známy film režiséra Ľudovíta Filana Zlatá réva. Príbeh z prostredia vinohradníkov, situovaný do obdobia zlučovania jednotných roľníckych družstiev, nakrúcali v Šamoríne aj neďalekom Mierove. Vo filme sa dokonca zaskvelo aj niekoľko vynikajúcich českých hercov, ako Radek Brzobohatý či Jaroslava Obermaierová, ktorá si zahrala jeho filmovú manželku. Film však zakázali, a tak putoval do trezoru. Dôvodom nebol obsah ani odvážne spracovanie filmu, ale fakt, že autorka námetu Hana Ponická sa dostala v časoch normalizácie do nemilosti. Dokonca ju neuvádzali ani v titulkoch.

Výlet do mladosti v Hrušove

Do Šamorína a blízkeho okolia sa v roku 1983 sťahujú filmári opäť. V Hrušove, Šamoríne a Hamuliakove natáčajú film režiséra Pavla Haspru Výlet do mladosti, v hlavných úlohách s Marošom Kramárom a Ladislavom Chudíkom. Ide o romantický príbeh prvej lásky videnej očami starnúceho spisovateľa. Odohráva sa v prostredí triedy maturantov, ku ktorým prichádza známy spisovateľ na besedu. Krátko pred jeho príchodom sa však odohrá niečo, čo sám prežil pred päťdesiatimi rokmi, a tak sa formálna beseda zmení na úprimnú výmenu názorov a spisovateľ sa zrazu stáva priamym aktérom príbehu.

divadlá11_1
Film Výlet do mladosti zachytáva aj nádherné scenérie Dunaja (Zdroj: © Slovenský filmový ústav – Fotoarchív)

Film, kde sa spomínajú Šamorín, Hrušov, „Miss Šamorín“ a legendárne halászlé

Nedávno odvysielaný film režiséra Juraja Herza Sladké starosti (1984), s hudbou Michala Kocába, síce nenatáčali Šamoríne, ale rozhodne stojí za zmienku. Filmové snímky vznikli v neďalekej Hornej Potôni a na brehoch Dunaja, ale časť filmového deja sa presúva z prominentnej bratislavskej reštaurácie do Šamorína. Konkrétne ide o časť, kde ambiciózny čašník Fero Balucha (hral ho Andy Hryc) odvezie Jolanu (Renátu Maškovú) domov, do Šamorína. Filmovú Jolanku, ktorá sa vo filme objaví na titulke Slovenky, dokonca jej kamarátka pred hosťami posmešne tituluje ako „Miss Šamorín“. Vo filme sa spomína aj starý Hrušov a legendárne halászlé v starom Kormoráne. Pamätníkom stačí pripomenúť legendárne debušé (saponát Jar pomiešaný s brandy, citrónom a vylúhovaným čiernym čajom). Vybaví sa im ziskuchtivý hlavný čašník Fero so svojím povestným „koňakom“, na ktorý sa namotala snobská klientela.

Nasledujú „Ochotnícke divadlá a filmári v Šamoríne, 12. časť“

Predchádzajúce príspevky nájdete na hlavnej stránke v sekcii História.

Copyright © 2024 Šamorínčan