utorok, 16. apr. 2024

Čriepky z histórie mesta: Letá v starom Šamoríne 4. časť

6.8.2021, 15:00
Soňa Zakariasová

Práce na poli a gazdovstve
Šamorín, hoci bol kedysi malým mestečkom, sa riadil cyklami ročných období. Tie určovali každodenný rytmus obyvateľov. Pre roľníkov bol určujúci čas sadenia, žatvy a zberu plodín.  

Pretože väčšina Šamorínčanov sa venovala poľnohospodárstvu, v lete práce kulminovali. Na prácach okolo gazdovstva sa podieľali všetci, vrátane detí. Tie nemali typické prázdniny ako dnes. Na oddych nezvyšovalo veľa času. Museli pomáhať rodičom a zabávať sa mohli, až keď im zvýšil čas. Bolo potrebné postarať sa aj o domáce zvieratá, nakŕmiť hydinu, práce bolo naozaj dosť. O zábavu však mali deti postarané. Presne vedeli, čo kde dozrieva a často sa vonku aj prestravovali. Využívali záhradky plné zeleniny, ovocné stromy a kríky, často aj tie zo susedstva... 

Doma ostávali len chorí a starí ľudia, malé deti a ženy, ktoré pripravovali obed. Všetko, čo dozrelo, sa zužitkovalo, aby nič nevyšlo nazmar. Dokonca aj pokosená tráva sa sušila, niekoľkrát sa musela obracať, potom sa navýšila do stohov a na vozoch odniesla domov, kde sa seno uskladňovalo v zrubových senníkoch. Ním potom v zime kŕmili dobytok. 

leta4

Bendeho dvor pri známom mlyne v Čilistove (Zdroj: archívny fond Inštitútu Fórum pre výskum národnostných menšín, Bibliotheca Hungarica Šamorín)

leta41

leta42
Dvor pri Bendeho mlyne (Zdroj: archívny fond Inštitútu Fórum pre výskum národnostných menšín, Bibliotheca Hungarica Šamorín)

Leto a práce na poliach vrcholili žatvou. Všetky práce sa vykonávali ručne, moderné stroje, aké sa používajú dnes, starí Šamorínčania ešte nepoznali. Navzájom si však pomáhali, na žatve sa zúčastňovali celé rodiny. Bolo zvykom ponechať na poli posledné kúsky obilia, ktoré mali zabezpečiť úrodu na nasledujúci rok. 

leta43

leta44
Dobytok sa vyháňal na plytčiny pri brehu Dunaja (Zdroj: archívny fond Inštitútu Fórum pre výskum národnostných menšín, Bibliotheca Hungarica Šamorín)

leta45

Na uliciach to kedysi žilo trochu inak ako dnes. Myslelo sa na blížiacu zimu a chlapi spoločnými silami dopĺňali zásoby dreva (Zdroj: archívny fond Inštitútu Fórum pre výskum národnostných menšín, Bibliotheca Hungarica Šamorín)

 

Nasledujú „Letá v starom Šamoríne, 5. časť – Dožinkové slávnosti“
 

Copyright © 2024 Šamorínčan