nedeľa, 19. máj. 2024

Čriepky z histórie mesta: Letá v starom Šamoríne 21. časť

6.10.2021, 15:03
Soňa Zakariasová

V roku 2008 otvorili pre verejnosť trojpodlažnú modernú presklenú budovu nákupného centra Vega. Komplex bol odovzdaný, dá sa povedať v tom najnevhodnejšom čase, keď sa na Slovensku začali naplno prejavovať dôsledky hospodárskej krízy. Keď nezamestnanosť stúpala a spotreba klesala. Kupujúcich ani obchodníkov príliš nelákal. Na prízemí otvorili supermarket Jednotu a na poschodí niekoľko služieb spolu s kasínom a barom.

V januári v roku 2011 vzniklo v Gančháze vinárstvo Šambaza, s.r.o., dnes známe ako Bartal, rodinné vinárstvo. Pôvodnú budovu, ktorá kedysi slúžila ako jedáleň a sociálna budova, majiteľ od základu prestaval na atraktívnu vináreň s reštauráciou a penziónom. V roku 2019 pribudla vonkajšia terasa s kapacitou pre sto hostí. 

leta21

Novovybudovaná terasa rodinného vinárstva Bartal v Gančháze

Od roku 2015 otvorili v priestoroch bývalého kina na Bratislavskej ceste otvorili Mozi Club s reštauráciou a letnou terasou. Ambíciou Mozi Clubu je prilákať fanúšikov džezu organizovaním Dní džezu, poskytnúť priestor domácim i zahraničným interpretom, organizovať literárne besedy, výstavy i folklórne podujatia. 

leta211

V reštaurácii Mozi Club pravidelne hosťujú džezové i bluesové formácie

Na Bratislavskej ceste otvorili v roku 2016 moderne zariadené fitness centrum Relax Word, ktoré okrem rôznych služieb ponúka aj príjemné posedenie v presklenej kaviarni.

leta212

Relax Word centrum na Bratislavskej sa nachádza vedľa bývalého kina

Podzemnú pivnicu bývalej meštianky pod starobylými klenbami, s rozlohou sto metrov štvorcových, kedysi využívanú ako kotolňa a sklad uhlia, prestavali v roku 2018 na vínnu galériu Archeus. Akoby sa v týchto priestoroch zastavil čas a návštevníci sa ocitli v inom svete, tak vzdialenom od ťažoby každodenného kolotoča.

leta213

Klenbové priestory vínnej galérie Archus sa nachádzajú v podzemných priestoroch starej meštianky

Pred niekoľkými mesiacmi na Gazdovskom rade pribudla nová ázijská reštaurácia so sushi barom Dajun. Nachádza v priestoroch bývalej reštaurácie RestRestaurant.

leta214

leta215

Ázijská reštaurácia  Dajun na Gazdovskom rade

Prvá a druhá vlna koronakrízy zasiahla najmä gastrosektor a zavrela mnohé dovtedy fungujúce prevádzky. Spomeňme kaviareň Lancaster na Hlavnej, ďalšiu kaviareň na Kováčskej, dovtedy vyhľadávanú reštauráciu Dobrá Bašta na Bratislavskej, reštauráciu Emma na autobusovej stanici, ako aj mnohé ďalšie prevádzky.  

leta216

Kaviareň na Kováčskej je dnes už minulosťou

leta217

Vyhľadávaná Bašta na Bratislavskej doplatila na zatvorenie gastroprevádzok počas pandémie

Spolu s kaviarňami a cukrárňami sa podarilo napočítať až 91 gastroprevádzok, čo je na počet obyvateľov mesta úctyhodné číslo. Nebolo možné spomenúť všetky prevádzky v Šamoríne, inak by táto rubrika nemala konca. A to sme ešte nespomenuli reštaurácie Zlatú podkovu na Kasárenskej, Scottish Pub na Veternej, reštauráciu Arena na Bratislavskej, Market Bistro Cafe na Trhovej, 2M Billiard Club na Dlhej a mnohé ďalšie podniky. Osobitnú pozornosť by si zaslúžili reštaurácie a bary v x-bionic sphere. Spomeňme Golden Garden, reštauráciu Apani s japonskými a ázijskými špecialitami skúseného šéfkuchára Alexandra Illeša, Legends´Bar, reštauráciu Olym-Pick či Farrier´s Steak House s ponukou prvotriednych grilovaných špecialít v jazdeckom prostredí. 

 

Nasledujú „Uličkami starého Šamorína, 1. časť“

 

Copyright © 2024 Šamorínčan