piatok, 29. mar. 2024

Čriepky z histórie mesta: Letá v starom Šamoríne 2. časť

30.7.2021, 15:52
Soňa Zakariasová

Hrušov, Bendeho mlyn a zákutia starého Dunaja

Mnohým sa nám pri spomienkach na leto vybavia potulky starým Hrušovom a zákutia starého Dunaja. V roku 1968 v Hrušove sprevádzkovali reštauráciu Kormorán spolu s rekreačnou oblasťou, ktorá zahŕňala  ubytovanie v pätnástich štvorposteľových chatkách a piatich šesťposteľových apartmánoch, ako aj stravovanie v reštaurácii, kde podávali rybie špeciality. Reštaurácia lákala návštevníkov aj tanečnými zábavami s kapelou Františka Hartmana.

Vybudovaním rekreačného strediska Hrušov zanikli pasienky v Hrušovskom majeri. Pretože voľne pasúci sa dobytok priťahoval rôzny lietajúci hmyz, rozhodlo sa ho roľnícke družstvo ustajniť

Reštauráciu Kormorán nazvali podľa vodného vtáctva, ktoré hniezdilo na dunajskom Ostrove kormoránov pri Hamuliakove. Reštaurácia sa pýšila veľkou terasou, do ktorej boli priamo zabudované storočné stromy. Stála na betónových pilieroch, aby sa pri prípadných záplavách predišlo jej zatopeniu. 

leta2

Reštaurácia Kormorán postavená sa pýšila terasou, do ktorej boli zabudované vyše storočné stromy (Zdroj: somorjai lakosok régi képei)

Hrušov patril k prvým rekreačným strediskám na brehu Dunaja a k najkrajším rekreačným areálom na Slovensku vôbec. Výletnými loďami sem privážali návštevníkov z Bratislavy. Cestou do Hrušova mohli obdivovať vtáčiu rezerváciu – ostrovček, miestnymi nazývaný Limpopo. Organizovali sa tu medzinárodné kanoistické preteky, ako aj preteky motorových člnov. Stal sa aj obľúbeným miestom filmárov. 

21

Vtáčia rezervácia Limpopo

24

2_5
Kedysi patril Hrušov k najkrajším rekreačným areálom na juhu Slovenska 
(Zdroj: somorjai lakosok régi képei)

leta2_6
 

leta2_7

Rekreačné stredisko Hrušov patrilo k prvým rekreačným strediskám vybudovaným na brehu Dunaja

Zvýšený pohyb ľudí po otvorení Kormoránu si vyžiadal zvýšenú ostražitosť pobrežných hliadok. Priamo v Hrušove sídlila aj Dunajská hraničná stráž.

leta2_8

Samostatná remontná eskadróna Šamorín sídlila priamo v Hrušove

V areáli neskôr postavili aj súkromné chatky (okolo 150). Stáli na brehu Dunaja a v tzv. malmošskej časti. Tu stál kedysi známy Bendeho mlyn a práve sem sa kedysi chodievali starí Šamorínčania slniť a kúpať dávno predtým, ako vybudovali legendárny Hrušov.

leta29

Ani Bendeho mlyn (Bende malom) v tzv. malmošskej časti v chotári Čilistova dnes už nestojí. Starí Šamorínčania, Čilistovčania i obyvatelia Mliečna ho s obľubou navštevovali, keď sa v horúcich letných dňoch potrebovali osviežiť

leta2_10

Dunajské rameno pri Bendeho mlyne

leta2_11

leta2_12

Aj toto staré rameno Dunaja pri Bendeho mlyne je dnes definitívnou minulosťou. Mohli by sme ho lokalizovať do priestorov Hrušovskej zdrže pri Čilistove 
(Zdroj: somorjai lakosok régi képei)

Leto v roku 1985 bolo posledné, kedy prijímali v rekreačnom stredisku objednávky na týždenné pobyty organizované Čedokom a Tatratourom. Druhá polovica 80. rokov znamenala definitívny koniec Hrušova. Do chatiek aj reštaurácie sa zahryzli radlá buldozérov a pýcha Žitného ostrova sa neskôr definitívne ocitla pod vodou. 

 

Nasledujú „Letá v starom Šamoríne, 3. časť - Aké by to boli šamorínske letá bez legendárnej zmrzliny...“
 

Copyright © 2024 Šamorínčan