pondelok, 15. apr. 2024

Čriepky z histórie mesta: Letá v starom Šamoríne 18. časť

24.9.2021, 14:00
Soňa Zakariasová

V 80. rokoch, najmä v lete, keď vrcholili poľnohospodárske práce, sa prejavil nedostatok piva, chýbala najmä dvanástka. Smäd bol veľký, piva málo, preto ju načas nahradila orosená desiatka. 

V roku 1980 otvorili ďalšiu reštauráciu na Čilistovskej ceste s príznačným názvom Zlatý jeleň/Arany szarvas. Postavili ju na mieste zbúraného prízemného rodinného domu so štýlovým holubníkom. V meste bol chov domácich holubov rozšírený nielen pre chutné a zdravé mäsko, ale aj pre trus využívaný ako hnojivo. Drevené holubníky ešte pred niekoľkými desaťročiami dotvárali kolorit šamorínskych sedliackych domov. Boli drevené a viacpodlažné. Holubom poskytovali útočisko pred dravými vtákmi a priestor na hniezdenie, hlavne v zimných mesiacoch. 

leta18

Na tomto mieste neskôr postavili reštauráciu Zlatý jeleň

leta181

Čilistovská, akú si pamätajú už len pamätníci. Rodinný dom dnes nestojí, nahradil ho Zlatý jeleň. Na pravej strane dožívajúce remeselnícke domčeky, ktoré už majú svoje dni zrátané

leta182

Terasa reštaurácie dnes. Mozaikovú stenu v pozadí pripomínajúcu sedemdesiate a osemdesiate roky sa majitelia našťastie rozhodli zachovať v pôvodnej podobe

O rok neskôr na rohu Veternej ulice a Gazdovského radu odovzdali do užívania novú modernú budovu Mestského kultúrneho strediska. Stala sa centrom šamorínskeho kultúrneho života. Okrem výstavnej siene, divadelnej a bábkovej sály si mohli návštevníci posedieť v reštaurácii s galériou na poschodí a terasou.

leta183

Mestské kultúrne stredisko na rohu Veternej a Gazdovského radu

leta184

Veľká divadelná sála. Posledné úpravy pred odovzdaním

leta185

Terasa reštaurácie, ako si ju ešte mnohí pamätáme

V Čilistove začali v roku 1984 stavať Hotel Kormorán (dokončili ho v roku 1986). Vlastníkom hotela bolo spotrebné družstvo Jednota v Dunajskej Strede. Kormorán sa mal stať akousi náplasťou za ten zbúraný hrušovský. Namiesto ubytovania v chatkách ponúkal aj hotelové služby, ale legendárny hrušovský Kormorán so štýlovou terasou so vstavanými storočnými stromami už nedokázal nahradiť.

leta186

Pozornému oku neujde niekoľko rozdielov, ktoré v prestavanom Kormoráne dnes už nenájde. Pôvodne bola k dispozícii nezastrešená terasa s markízou, na boku ešte nepremáva presklený panoramatický výťah dodávajúci budove jedinečný ráz

Na Hlavnej ulici hneď vedľa novej pošty postavili v polovici 90. rokov polyfunkčný dom s reštauráciou na prízemí. Pomenovali ju Bavaria. Šamorínčania ju s obľubou navštevovali aj pre výbornú kuchyňu. Podarilo sa sem prilákať aj niekoľko znamenitých hudobníkov, ktorí tu odohrali nezabudnuteľné koncerty. 

 

Nasledujú „Letá v starom Šamoríne, 19. časť“
 

Copyright © 2024 Šamorínčan