štvrtok, 25. júl. 2024

Čriepky z histórie mesta: Letá v starom Šamoríne 17. časť

22.9.2021, 15:37
Soňa Zakariasová

Šamorínčania sa radi zabávali a dôvod posedieť si spoločne pri vínku alebo orosenom pivku sa vždy našiel. Aj keď v samotnom meste bolo dosť možností, domáci si radi vyrazili aj do blízkeho okolia. 

Venujme krátky pohľad aj prímestským častiam Šamorína. Kráľovianky dodnes nemajú postavený obchod ani pohostinstvo, a ich obyvatelia sú tak odkázaní na motorové vozidlá. 

Mliečňania s obľubou navštevujú pohostinstvo Zlatý kohút lákajúci príjemným posedením vonku na terase. Je postavený na mieste bývalého Hajduho pohostinstva. Oproti sa nachádza vináreň VeLy, pôvodne Šambaza (názov odvedený od Šamorína a mien zakladateľov Ladislava Bartala a Lýdie Závodníkovej). V roku 2003 si neskorší majitelia odkúpili kedysi družstevnú pivnicu a prestavali ju na moderný vinársky podnik. Otvorili ho v roku 2009 na sviatok sv. Vincenta, patróna vín, keď sa tu konalo prvé požehnanie nových vín. Organizujú sa tu rodinné stretnutia a firemné podujatia.

leta17

Mliečňanský Zlatý kohút

leta171

leta172
Vináreň Šambaza, neskôr VeLy rekonštruovali v priestoroch bývalej družstevnej pivnice (Zdroj: https://www.vinoteka-vinaren.sk/vinoteky_vinarne)

Vychýreným mimošamorínskym miestom na pravý mulatšák bola v sedemdesiatich rokoch legendárna čárda Kondoros. Postavili ju pri ceste zo Šamorína do Dunajskej, neďaleko Holíc. Lákadlom bola vynikajúca maďarská kuchyňa, štýlové prostredie, cigánska hudba. Nečudo, že klientelu tvorili aj zahraniční hostia, najmä z Rakúska. Muzikanti im na želanie zahrali za dvacku čokoľvek. 
Na konci osemdesiatych rokov poškodil budovu požiar. Zo štýlovej čárdy ostali len ruiny, nakoniec aj tie boli zrovnané so zemou. V súčasnosti na jej mieste čárdy postavili nový podnik. 

leta173

leta174

Legendárny „mulatšák“ čárda Kondoros so štýlovou trstinovou strechou, bocianím hniezdom na komíne, studňou s dreveným vahadlom

leta175

Kuchyňa v čárde bola znamenitá. Ponúkali tu vychýrené maďarské špeciality

Na začiatku 70. rokov, neďaleko bývalých kasární na konci Budovateľskej (dnes Školskej), Spotrebné družstvo Jednota pristúpilo k výstavbe nového obchodného centra, vedľa ktorého pribudlo pohostinstvo Derby pomenované podľa známych šamorínskych jazdeckých pretekov. Istý čas síce fungovalo pod názvom Hostinec Ruža (pozri obrázok), názov sa však neujal. 

leta176

Reštaurácia Derby, istý čas bola známa aj ako Hostinec Ruža

Na Parkovej, v bývalej Némethovej vile, otvorili vináreň Borozó, ktorú dlhé roky prevádzkoval pán Ladislav Csenkey. Terasa s dlhým radom stolov vytvárala priam rodinnú atmosféru. Chlapi sa tu najčastejšie stretávali po práci, ale aj po športových turnajoch. Počas víkendov panovalo v novej vinárni zvláštne čaro a posedenie pri dobrej hudbe bola udalosť. Organizovali sa tu rodinné stretnutia, svadby a rôzne spoločenské posedenia. Parkovisko pri vinárni postavili sami Šamorínčania v rámci akcie „Z“.

leta177
Na dvore vinárne s dlhým radom stolov panovala priam rodinná atmosféra

V apríli 1977 na kraji mesta otvorili aj reštauráciu Žitný ostrov, ľudovo nazývanú Hilton, keďže bol zaradený do 2. cenovej skupiny a moderne vybavený. Stal sa novým lákadlom Šamorínčanov. Príležitostne sa tu konali týždne rôznych kuchýň, spomeňme Dni maďarskej kuchyne, ruskej, ale aj čínskej kuchyne.

leta178
Reštaurácia Žitný ostrov, ktorej Šamorínčania s obľubou hovorili Hilton (fotoarchív školy)

 

Nasledujú „Letá v starom Šamoríne, 18. časť“
 

Copyright © 2024 Šamorínčan