nedeľa, 8. dec. 2024

Čriepky z histórie mesta: Letá v starom Šamoríne 1. časť

28.7.2021, 15:06
Soňa Zakariasová

Je tu leto, najhorúcejšie letné obdobie. Dni sú čoraz horúcejšie, dokonca ani nočné teploty výraznejšie neklesnú. Kedysi bývali letá miernejšie, ako sa na mierne podnebné pásmo patrí. Je pravda, že aj v minulosti bývali neznesiteľné páľavy, ale trvali podstatne kratšie. Tiež boli horúce dni, kedy sa teplo na uliciach dalo doslova krájať a ešte aj muchy hľadali úkryt v chládku izieb.      

K letu vždy patrilo aj kúpanie
 
Keď sa pokúsime vybaviť si staré šamorínske letá, neodmysliteľne k nim patrilo aj kúpanie v dnes už zasypanom Kövecsesi v časti Négyeseki či v Bratislavskom jazierku, nazývanom Becsked tó, ale aj v ľadovej vode na mestskom kúpalisku. Kedysi mal Šamorín sedem jazierok, ktoré sú dnes zasypané. Spomeňme známe Cigánske jazierko pri kalvínskom kostole, na ktorého mieste je dnes vybudovaný chodník pre cyklistov. V priestoroch supermarketu Billa a v susednom parčíku sa kedysi rozprestieral Rajcsúr tó. 

leto1

Pred sto rokmi sa jedno z jazierok nachádzalo priamo v strede mesta. Pravdepodobne slúžilo na napájanie koní či namáčanie konope. Fotografia z ateliéru Vilmy Némethovej pochádza zo začiatku dvadsiatych rokov minulého storočia

leto11

Pohľadnica zachytávajúca niekoľko jazierok. Nie všetky sa nám podarilo identifikovať. Známe Rajcsúr tó (hore v strede) sa rozprestieralo v priestoroch dnešnej Parkovej a Agátového radu.

leto12

Rajcsúr tó neskôr zasypali a neskôr tak vybudovali malý parčík, kde zvykli hosťovať aj kolotočári

leto13

Zaniklo aj známe Cigánske jazierko pri kalvínskom kostole. Jeho stredom dnes prechádza chodník pre cyklistov

Neskôr pribudlo spomínané mestské kúpalisko, ktoré začali stavať v polovici 70. rokov. Samotnej výstavbe predchádzal geologický prieskum kúpaliska. V roku 1972 sa pristúpilo  k prípravným prácam na vybudovanie letného kúpaliska. Geologický prieskum kúpaliska sa podarilo dokončiť až v roku 1973 a o dva roky neskôr uzrel svetlo sveta nový projekt kúpaliska.

V roku 1976 začalo budúce letné kúpalisko naberať reálne kontúry. Začala sa výstavba bazénov. V prevádzke bol plavecký aj detský bazén, ihrisko pre deti a bufet. Šamorínčania sa sem radi chodili kúpať, aj keď spomínajú, že voda bola ľadová, najmä na začiatku týždňa, keď bazény napúšťali čistou vodou. Kým sa voda stihla v polovici týždňa ako-tak zohriať, bola už dosť kalná a znečistená. 

leto14

leto15

Zlatý vek mestského kúpaliska spadá do osemdesiatych a polovice deväťdesiatych rokov. Koniec deväťdesiatych rokov už predznamenal začiatok jeho konca. Chvíľu ho prevádzkovala súkromná osoba, potom bolo niekoľko rokov mimo prevádzky, keď sa v roku 2006 konečne pristúpilo k rekonštrukčným prácam. Spočiatku to vyzeralo veľmi nádejne, práce plánovali dokončiť ešte v decembri 2007, pričom už v júli 2006 mala byť spustená skúšobná prevádzka dvoch vonkajších bazénov. Okrem nich mal byť vybudovaný aj jeden krytý bazén. 

Na mieste mestského kúpaliska plánovala spoločnosť Elso postaviť honosný športovo-rekreačný komplex Seal s wellness službami a ubytovacími kapacitami. Mal sa stať jedným z lákadiel mesta. K jeho atraktivite mala prispieť aj blízkosť futbalového štadióna. Súčasťou komplexu mali byť reštaurácie pre 120 ľudí, päť bufetov a tenisové kurty, pričom hlavnú časť komplexu mali tvoriť ubytovacie kapacity. Celkovo malo byť k dispozícii 12 apartmánov, 88 dvojlôžkových a tri jednoposteľové izby. 

Zamýšľaný luxusný komplex sa nakoniec zmenil na nedostavanú ruinu, podobnú tej v Ružinove, ktorá už niekoľko rokov hyzdí okolie a neúspešne hľadá svojho majiteľa. Veľkolepé plány sa zmenili na odvrátenú tvár úspechu v podobe krachu, záložného práva a likvidačnej konkurencie.

leto16

leto17

Takto dopadol pokus o veľkolepú rekonštrukciu kúpaliska, stav v r. 2016

V roku 2012, niekoľko dní pred Vianocami, bolo vyhlásené prvé kolo dražby chátrajúceho športového centra na mieste bývalého kúpaliska. Žiaľ, neúspešne.

O tri roky neskôr, v roku 2015 otvorili v športovom komplexe x-bionic sphere (vtedy Elements Resort) akvapark. Jeho súčasťou bol 50 metrový vonkajší olympijský bazén, 25 metrový vnútorný bazén, prieplavový rekreačný bazén s vodnými atrakciami a detské bazény  s toboganmi. 

Nasledujú „Letá v starom Šamoríne, 2. časť - Hrušov, Bendeho mlyn a zákutia starého Dunaja“

Copyright © 2024 Šamorínčan