utorok, 10. sep. 2024
Čo môžete po testovaní? Otázky a odpovede

Čo môžete po testovaní? Otázky a odpovede

30.10.2020, 08:59
dennik.sk

Prvé kolo celoplošného testovania sa uskutoční tento víkend od 7.00 do 22.00 h. Aké pravidlá budú platiť po celoplošnom testovaní a pre koho budú platiť výnimky zo zákazu pohybu od 2. do 8. novembra.

Negatívny test

V sobotu som sa nechal otestovať a som negatívny. Môžem už ísť bez obmedzení, kam chcem?

Nie. Zákaz vychádzania platí pre celé Slovensko do nedele 1. novembra. Ak sa dáte otestovať v sobotu, ani s negatívnym testom sa nemôžete pohybovať voľne a do nedele platia pravidlá ako tento týždeň. To znamená obmedzený pohyb, povolená prechádzka v extraviláne či nákup len nevyhnutných vecí ako potraviny, lieky a drogéria.

Dá sa ísť aj mimo extravilánu, teda za hranice mesta?

Áno. S negatívnym testom môžete ísť nielen do extravilánu, ale aj do zastavaných častí mesta, napríklad do parkov či sa prejsť po sídlisku. Stále však platí zákaz zhromažďovania, stretávať by sa teda nemalo naraz viac ako šesť osôb.

Môžem ísť mimo okresu?

Áno. Pre ľudí s negatívnym výsledkom testu neplatí zákaz vychádzania, môžu sa pohybovať voľne aj mimo okresu.

Môžem ísť do práce?

Áno. Ak má niekto negatívny text z celoplošného testovania alebo PCR test nie starší ako 30. októbra od 8. hodiny, neplatí pre neho zákaz vychádzania. Preto môže ísť aj do práce. Aj napriek tejto možnosti vláda odporúča, aby ľudia v čo najväčšej miere, ak je to možné, pracovali z domu.

Môžem ísť s kamarátmi na pivo?

Áno, ale len na terasu podniku. Interiér krčiem, bistier či pohostinstiev zostáva zatvorený. Zároveň platí zákaz zhromažďovania, preto sa nesmie stretávať viac ako šesť osôb.

Mám narodeniny, môžeme mať rodinnú oslavu?

V reštaurácii nie. Platí zákaz zhromažďovania sa nad šesť osôb. Oslavu doma štát skontrolovať nevie, organizovať oslavy by sa počas pandémie nemali. Práve na nich sa nakazilo veľa ľudí a stali sa ohniskom šírenia nákazy. Zároveň sa na nich často stretávajú ľudia z rôznych okresov a z rizikových skupín. Stále platí, že je lepšie oslavy odložiť.

Môžem ísť k lekárovi?

Áno. Ľudia s negatívnym testom sa môžu voľne pohybovať, môžu tak ísť aj k lekárovi. Ideálne je lekára predtým telefonicky kontaktovať.

Kto môže výsledok testu kontrolovať?

Polícia môže v uliciach kontrolovať ľudí, či majú so sebou certifikát s negatívnym testom a či zákaz vychádzania neporušujú.

V nariadení vláda odporučila hlavnému hygienikovi, aby vydal vyhlášku, ktorou uloží povinnosť zamestnávateľom, prevádzkam a iným relevantným subjektom, aby si certifikát o negatívnom výsledku žiadali. Vyhláška ešte nie je hotová, preto nie je jasné, ktorých prevádzok a subjektov sa to bude týkať.

Môžem ísť do divadla či na futbalový zápas?

Nie. Hromadné podujatia sú aj naďalej zakázané, divadlá sú zatvorené a futbalové zápasy sa hrajú bez divákov. Platí to nielen na kultúrne, ale aj spoločenské či športové podujatia.

Budú otvorené obchodné centrá?

Áno. Tie majú možnosť byť otvorené aj dnes, zároveň však paradoxne platí, že verejnosť do nich nemá chodiť. Od 2. novembra už môžu ísť ľudia aj do obchodu, ktorý nie je ten najbližší.

Ak bývam v domácnosti s ľuďmi, ktorí nešli na test, platí pre mňa zákaz vychádzania?

Nie. Ak bývate s ľuďmi, ktorí neboli na celoplošnom testovaní alebo na PCR teste, ale vy ste boli, zákaz vychádzania pre vás neplatí. Vy sa teda môžete pohybovať vonku, vaši spolubývajúci nie.

Môžem sa najesť v reštaurácii?

Reštaurácie môžu byť otvorené, no ľudia môžu sedieť len na terase s rúškom, ktoré si môžu sňať len pri konzumácii jedla či pitia. V interiéri reštaurácií nesmú hostia jesť ani piť. Môžu si tam len prísť vyzdvihnúť objednané jedlo.

Môžem ísť na Dušičky na cintorín?

Nie. Od soboty 24. októbra do nedele 1. novembra platí na celom Slovensku zákaz vychádzania mimo bydliska. Sú stanovené určité výnimky, návšteva cintorínov medzi nimi nie je, čiže platí, že aj na „Dušičky“ je potrebné zostať doma, tvrdí polícia.

Môžem si ísť kúpiť topánky?

Áno. Od 2. novembra neplatí pre ľudí s negatívnym testom zákaz vychádzania. Obchody majú obmedzenia počtu zákazníkov, ale ľudia v nich nakupovať môžu.

Dá sa ísť ku kaderníčke?

Áno, aj tieto služby sú povolené.

Pozitívny test

Ak nemám príznaky, môžem ísť do práce?

Nie. Hneď po získaní výsledku choďte do domácej izolácie. Ak nemôžete byť v domácej karanténe, môžete byť v izolácii v hoteli, musíte si to však zaplatiť. O výsledku pozitívneho testu informujte všeobecného lekára. Nechoďte k nemu osobne, pošlite mu SMS, e-mail alebo mu zatelefonujte. Ak treba, vystaví vám PN-ku. Ministerstvo obrany odporúča, aby pozitívne testovaní o tom informovali aj všetkých, s ktorými boli v úzkom kontakte dva dni pred odberom. Aj úzke kontakty majú byť v domácej karanténe, až kým nebudú mať negatívny test.

Ako dlho musím ostať v karanténe?

V izolácii musíte byť desať dní od výsledku testu, ak nemáte príznaky počas posledných troch dní. Ak ste v izolácii doma, tak ju musia dodržiavať aj ostatní členovia domácnosti. Ak sa v priebehu izolácie objaví horúčka alebo príznaky respiračnej infekcie, zavolajte svojmu lekárovi a poraďte sa, čo ďalej. Ministerstvo obrany uvádza, že karanténu môžete ukončiť, aj ak máte negatívny PCR test.

Kde sa môžem ubytovať, ak nechcem byť doma, aby som nenakazil rodinu?

Ministerstvo obrany na stránke Somzodpovedný.sk zverejnilo zoznam ubytovacích zariadení, kde môžete stráviť karanténu. Pobyt si musíte zaplatiť, neplatí ho štát. Takéto ubytovanie ponúkajú napríklad zariadenia Holiday Inn Trnava a Žilina, Penzión Senec, Bardejovská Kúpele – Hotel Alexander, Penzión Zefir Bojnice. Cena za noc a osobu je od 30 do 47 eur.

 

Bez testu

Môžem ísť do práce?

Nie. Bez negatívneho testu nesmiete ísť od 2. novembra do práce. Buď budete pracovať z domu, alebo, ak to nie je možné, zostanete doma a nemáte nárok na štátne dávky.

Môžem sa vybrať do lesa na huby?

Nie. Pre ľudí bez negatívneho výsledku testu platí zákaz vychádzania s určitými výnimkami. Ak človek nebude mať negatívny výsledok testu, nesmie sa ísť po 2. novembri ani prejsť do extravilánu. Teda ani do lesa na huby. Môžete sa však prejsť so psom či mačkou najviac sto metrov od bydliska alebo sa postarať o hospodárske zvieratá.

Smiem ísť s kamarátmi na pivo?

Nie. Bez negatívneho testu platí zákaz vychádzania.

Smiem ísť k lekárovi?

Áno. Aj bez negatívneho testu smiete ísť k lekárovi, ale len v nevyhnutnom prípade. Môžete tak ísť k lekárovi či do nemocnice na neodkladné lekárske vyšetrenie či preventívnu prehliadku vrátane sprevádzania blízkej osoby alebo príbuzného. Výnimka platí aj na cestu k lekárovi a od neho.

Smiem ísť do obchodu?

Áno. Ale len na nákup nevyhnutných základných životných potrieb – potravín, liekov a zdravotníckych prostriedkov, hygienického tovaru, drogériového tovaru, krmív a ďalších potrieb pre zvieratá. Takže napríklad kúpiť oblečenie či topánky si ísť nesmiete.

Dá sa ísť ku kaderníčke?

Nie. Bez negatívneho testu platí pre vás zákaz vychádzania.

Smiem ísť kočíkovať svoje dieťa?

Áno. Ide totiž o starostlivosť o dieťa a zákaz vychádzania sa na to nevzťahuje. Rovnako ak sa staráte o iného blízkeho či príbuzného.

Počas testovania som na PN-ke, čo mám robiť?

Ak ste na PN-ke z iného dôvodu ako covid-19, neplatia pre vás výnimky. To znamená, že ak nepôjdete na testovanie, budete vnímaný ako človek bez negatívneho výsledku, a teda bude pre vás platiť zákaz vychádzania. Je na vás, aby ste zvážili, či sa aj napriek PN-ke testovania zúčastníte alebo nie.

Môžem ísť bez testu tankovať na čerpaciu stanicu?

Áno. Aj bez výsledku testu smiete ísť doplniť pohonné hmoty – do najbližšej maloobchodnej predajne od miesta bydliska.

Nebol som na plošnom testovaní, ale na pondelok som objednaný na PCR test, môžem tam ísť?

Áno. Cesta na test a z testu je výnimkou zo zákazu vychádzania. Po získaní negatívneho výsledku z PCR testu pre vás nebude platiť ani zákaz vychádzania. Čakanie na výsledok však zväčša trvá dva dni.

Zomrela mi stará mama, smiem ísť na pohreb, keď som nebol na testovaní?

Áno. Aj bez negatívneho výsledku testu sa môžete zúčastniť pohrebu blízkej osoby, svadby aj krstu.

Nešla som na test, ale mám dieťa, ktoré chodí do škôlky, môžem ho tam zaviesť?

Nie je to úplne jasné. Ak by sme brali uznesenie vlády doslovne, vzťahuje sa výnimka len na dieťa, nie na jeho rodiča či zákonného zástupcu. Úrad verejného zdravotníctva hovorí, že mu neprináleží vykladať uznesenie vlády. Ich názor však je, že je to sprievod osoby, a teda by to malo byť umožnené, lebo deti v tomto veku potrebujú sprievod dospelého. Úrad verejného zdravotníctva odporúča, aby sa rodičia takýchto detí dali otestovať v rámci celoplošného antigénového testovania.

Som onkologický pacient, nepôjdem na testy, týka sa ma zákaz vychádzania?

Nie. Negatívny test nepotrebujú na voľný pohyb ľudia so stredným alebo ťažkým mentálnym postihnutím, so závažnou poruchou autistického spektra, s ťažkým vrodeným alebo získaným imunodeficitom. Výnimku majú aj onkologickí pacienti po chemoterapii alebo transplantácii, ktorí majú leukopéniu, alebo osoby s onkologickou liečbou alebo inou liečbou ovplyvňujúcou imunitný systém (napríklad biologickou liečbou) z dôvodu rizika z omeškania pravidelného podania liečby, rádioterapie alebo inej plánovanej liečby, napríklad onkológom, hematológom alebo rádiológom plánovanej liečby.

Prekonal som covid-19, nešiel som na testy, môžem sa voľne pohybovať?

Áno. Negatívny test nepotrebujú ani ľudia, ktorí covid-19 prekonali. Musia mať o prekonaní doklad nie starší ako tri mesiace. Testovať sa nemusí človek, ktorý sa preukáže, že bol od 1. augusta 2020 do 15. októbra 2020 pozitívne testovaný na covid-19.

Copyright © 2024 Šamorínčan