streda, 17. apr. 2024

Cesta kapely Night Ride zo Šamorína do sveta - časť prvá

22.6.2020, 14:20
Tatiana Gáborová

Šamorín je plný zaujímavých a inšpirujúcich ľudí. V duchu nášho hesla „Baví nás tu žiť“ sme sa rozhodli týchto ľudí osloviť a priniesť  Vám tieto rozhovory na našich stránkach. Budeme radi, ak vás tieto príbehy zabavia, prípadne v niečom inšpirujú. Všetky rozhovory nájdete na hornej lište našej stránky, kde je vytvorená rubrika ROZHOVORY a môžete sa k nim hocikedy vrátiť.

Night Ride je sympatická kapela s úžasnou energiou na každom jednom koncerte. Jej frontmankou je Kristína Bölcsová, na gitare hrá Máté Mezei, na basgitare Tamás Csiba, na klávesoch Mátyás Kiss a bubeníkom je Ádám Mezei. Fungujú približne dva roky a za ten čas stihli koncertovať na takmer všetkých zaujímavých miestach naprieč Šamorínom, Komárnom, Bratislavou,v rôznych mestách v okolí a majú za sebou dokonca aj pár koncertov v zahraničí. Ich koncerty sú zmesou maďarských a anglických skladieb, originálnych rytmov a domácej rebelskej hudby. Prinášame Vám rozhovor s ich speváčkou.

Tak poďme od úplného základu, odkedy funguje Night Ride ?

Počiatok kapely Night Ride bol v septembri 2018, vtedy sme mali prvý oficiálny koncert.

Ako vznikol ?

Bol založený mnou a Mátém, ktorý nám hrá na gitaru. Bol to náš spoločný nápad, keď sme sa v lete stretli, zistili sme, že obaja by sme chceli mať kapelu a tak sme začali niečo spolu skladať. Najprv sme hrali len tak pred Šamorínskym kultúrnym domom a potom sme sa asi po mesiaci rozhodli, že by sme si mali nájsť skúšobňu a ľudí, ktorých to bude baviť rovnako ako nás – pridal sa k nám basgitarista Tamás a bývalý bubeník Áron.

A čo názov ?

To bola jedna z najťažších častí zakladania kapely. Prvý koncert sme mali v Komárne v takom malom bare a poprosili sme tam ľudí aby nám do klobúka pri dverách hádzali papieriky s možnými názvami. No lenže – boli tam názvy ako „chleba s klobásou“, takže z toho nič nebolo. Samotný Night Ride, keďže sme chceli niečo, čo pre nás bude charakteristické, vznikol takto: na skúšky sme vždy chodili neskoro po robote a škole, takže tam vznikla tá prvá časť Night (z anglického noc). Pretože sme dosť rozlietaní - Šamorín, Gabčíkovo, Orechová Potôň, Baloň tak na skúšky a koncerty sme vždy dochádzali, tak vzniklo Ride (z anglického jazda/cesta).

No dobre, poďme k hudbe, vy robíte zväčša covery. To je trošku nezvyk. Ako ste sa k tomu dostali ? Už od začiatku ste sa rozhodli, že idete robiť covery a potom prejdete na vlastnú hudbu alebo ste najprv skúšali vlastnú ale zistili ste , že s covermi to ide ľahšie ?

Každý z nás má rôzne hudobné preferencie, takže sme potrebovali nájsť „Night Ride štýl“ robenia hudby. Tak sme si povedali, že na začiatok začneme preberať nejaké skladby, ale nechceme ich hrať tak ako ich hrajú všetci, lebo to je všetko na jedno kopyto. Pomaly pracujeme aj na vlastných veciach, teraz posledné 3 mesiace sme mali veľa času popracovať na vlastných textoch a gitarových témach.

Na coveroch je super, že ľudia ich aj poznajú ale zároveň vidia, že nimi vieme pracovať a dať do nich niečo vlastné.

Aký žáner je „Night Ride štýl“ ? Ak tento článok bude čítať niekto, kto o vás ešte nikdy nepočul, ako si má predstaviť vašu hudbu ?

Také slovo podľa mňa neexistuje. Hrávame funk, rock, pop, občas sa to sa môže nakláňať až k rock and rollu, ale tak isto máme prerobených zopár pesničiek aj od Queenu, čo je taký classic rock. Ale osvedčilo sa nám robiť ku koncu koncertov aj disco, lebo sa pri ňom vždy ľudia veľmi bavia.

A teraz teda máme po vytvorené nejaké nové vlastné veci ?

Úplne hotovú vec, aj text aj hudbu dokopy nemáme ešte, keďže cez karanténu sme sa nemohli poriadne stretnúť, zároveň niektorí z nás písali bakalárku a maturovali. Takže máme osnovu, ale musíme sa všetci poriadne stretnúť aby sme to mohli pospájať. Neustále pripravujeme vlastné skladby, jedna ktorú budete môcť onedlho počuť sa nesie v znení blues-rocku a bude to niečo čo sa môže zdať povedomé, ale predsa niečo úplne nové.

Wau, tak to je odvážne. Koho to bol nápad ?

Zrodilo sa to v našej novej skúšobni (sneak peek – Night Ride má novú skúšobňu!), sedeli sme na zemi a povedali sme si, že chceme urobiť niečo nekonvenčné. Je to na štýl klasického bluesu okoreneného moderným „Night Ride” spôsobom, ale viac zatiaľ nepoviem, len, že sa veru máte na čo tešiť.

Kedy to budeme môcť počuť ?

Mali sme ísť napríklad na Gombasek a do Rimavskej Soboty v auguste. Ale vôbec zatiaľ nevieme kedy sa poradí urobiť najbližší koncert, ale budeme o tom hneď informovať, lebo my sami sa už nevieme dočkať.

Viac informácií o kapele môžte nájsť na :

Kapelový instagram @__nightride__ aj kapelový facebook, normálne pod názvom Night Ride.

 

O koncertoch, plánoch a víziách do budúcnosti  v pokračovaní článku o týždeň 29.6.2020.

Cesta kapely Night Ride zo Šamorína do sveta - časť prvá
Cesta kapely Night Ride zo Šamorína do sveta - časť prvá
Cesta kapely Night Ride zo Šamorína do sveta - časť prvá
Cesta kapely Night Ride zo Šamorína do sveta - časť prvá
Copyright © 2024 Šamorínčan