streda, 17. apr. 2024

Arpád Érsek (Most-Híd): Ľudová múdrosť vraví, že reči sa hovoria a chlieb sa je

26.2.2020, 09:45
Arpád Érsek
www.mindop.sk

Poznáte to? Hovorí sa, že “nikto vám nesplní to, čo vám podaktorí sľúbia.” Trochu sarkastický, ale veľa krát smutno-reálny stav. Ja však nikdy nesľubujem, čo nemôžem splniť a vždy splním to, čo sľúbim. Teda slovo chlapa.

Keď som nastúpil na ministerský post vedel som, že to, čo ľuďom na južnom Slovensku postavíme, to im už nikto nikdy nevezme. S tým som prebral kreslo ministra dopravy a 3 a pol roka robil všetko pre to, aby som im postavil čo najviac.

My sme účasť vo vláde využili na splnenie našich priorít a záväzkov, a to aj pre južné Slovensko.

Ako minister dopravy som za štyri roky presadil vybudovanie viac ako 80 km diaľnic a rýchlostných ciest na juhu. Na južnom Slovensku sa nikdy doteraz nestavalo viac. Juh bol dlhé roky zanedbávaný, musel prísť Most a povedať, že aj tu žijú ľudia, aj tu potrebujú cesty. Lebo kde nie je cesta, tam nie je život.

Na južnom ťahu pribudnú 4 nové úseky - dva sú vo výstavbe (Mýtna  - Lovinobaňa, Kriváň – Mýtna) a ďalšie dva v súťaži (Košické Oľšany – Košice, Šaca a  Rožňava - Jablonov nad Turňou s tunelom Soroška). Spolu ide o viac ako 50 km na rýchlostnej ceste R2.  Ďalších viac ako 30 km tvorí R7 od Holíc po Bratislavu.

Nemám sa za čo hanbiť, rozostaval som celé Slovensko -  150 km sa momentálne stavia, tento rok odovzdáme asi 50 km a 77 km je v súťaži.

Ani na moje bydlisko, Šamorín, sme nezabudli. Opravili sme napríklad cestu I. triedy od  Šámotu až ku koncu mesta po Lidl. Šamorínčanov už onedlho poteší nová cyklotrasa, kde bola pridelená dotácia v hodnote vyše 850 tisíc eur. Prebieha aj obnova hrádze úseku od Komárna po Medveďov a úsek od Gabčíkova po Šamorín  dostane nový asfaltový povrch. Moja práca totiž nie je len o cestách a len vďaka vašim hlasom sme mohli toto všetko urobiť.

Čo je veľmi dôležité, aby sa nám tu dore žilo, za posledných desať rokov sa nám podarilo znížiť napätie medzi menšinami a väčšinou. Výrazne sme sa posunuli v oblasti dvojjazyčnosti a podpory kultúry menšín a faktom je, že sa rozbehol rozvoj infraštruktúry aj v dlhodobo zanedbaných oblastiach.

My nie sme populisti, máme výsledky a máme víziu. Nesľubujeme také veci, ktoré by sme nevedeli dodržať. Ponúkame racionálne a konštruktívne riešenia. Bez burcovania napätia v spoločnosti. Preto Vás chcem poprosiť, aby ste išli voliť. Chcem vás poprosiť, aby ste si 29.februára spomenuli na konkrétne činy tých, ktorí vás v posledných týždňoch zasypávajú sľubmi a heslami. Kto iba sľubuje a kto koná. Spoločne postavme most do budúcnosti. My nesľubujeme, my konáme.

Érsek

 

Copyright © 2024 Šamorínčan