streda, 17. apr. 2024
Angelika Slamová: Máme šancu poraziť Maďarky

Angelika Slamová: Máme šancu poraziť Maďarky

9.6.2017, 05:50
Michal Bakaj, basket.sk

Slovenské basketbalistky finišujú s prípravou na blížiaci sa európsky šampionát, ktorý sa už na budúci týždeň začne v Česku. Zverenky trénera Mariana Svobodu preveria v generálke na ME 2017 Maďarky. Prvý zápas je na programe v piatok, odveta o deň neskôr. Oba duely sa hrajú v Székesfehérvári.

Po turbulentnom začiatku prípravy, keď Maroša Kováčika nahradil vo funkcii český kouč Svoboda, už mužstvo funguje v normálnom režime. Fanúšikov svojím návratom do národného tímu potešila Zuzana Žirková, pribudla napríklad aj Ivana Jakubcová, ktorá má za sebou účinkovanie v zámorskej NCAA.

Slovenky doteraz odohrali šesť prípravných zápasov s bilanciou tri výhry, dve prehry (druhý z dvojice duelov proti Česku sa hral za zatvorenými dverami, čiže bez oficiálneho rezultátu). Asistent trénera SR Richard Kucsa tvrdí, že príprava zatiaľ plní svoj účel. „Príprava začala neštandardne, ale to vyplynulo z celej situácie. Trvalo určitý čas, aby sa to všetko zosúladilo a utriaslo. Ale už to je v takých koľajach, v akých sme si to predstavovali. Finálny blok prípravy je v plnom prúde,“ povedal nám k aktuálnej situácii v družstve Kucsa.

Po dvojzápase s Maďarskom vyradia tréneri dve hráčky a určia finálnu dvanástku, ktorá pocestuje na šampionát. „Najdôležitejšie v závere prípravy bude, aby sa vykryštalizovala finálna dvanástka. Dievčatá majú poslednú šancu sa ukázať a zabojovať o miesto v konečnej nominácii. Samozrejme, chceme si ešte vyskúšať nejaké veci už aj s výhľadom na náš prvý zápas na šampionáte, v ktorom nás čaká Turecko,“ pokračoval asistent trénera SR.

Polovicu z aktuálnej 14-člennej nominácie tvoria pivotky a logicky to tak vyzerá, že podkošová hra by mala patriť silné stránky výberu SR. „Systém vychádza od pečate trénera Svobodu, ktorý má svoju predstavu a chcel by, aby hráčky hrali čo najrýchlejšie dopredu. Vyzerá to tak, že krídelné priestory budeme musieť pokryť niektorou z pivotiek. Každopádne, chceme stavať na prechodovej fáze do útoku. Verím, že ten čas, čo sme spolu strávili, bude dostačujúci pre hráčky tak, aby sa adaptovali aj na dajme tomu neštandardnú pozíciu, kde by sme ich chceli využiť,“ dodal Kucsa.

Účasť vo finálnej dvanástke by nemala ujsť Angelike Slamovej. Rozohrávačka Piešťan má za sebou vydarenú sezónu a rada by pridala aj úspech na ME. „Každá z nás ešte bojuje o miesto v tíme, takže dvojzápas proti Maďarsku bude taký nominačný. Pôjdeme do toho aj so snahou sa ešte lepšie zohrať, vyskúšať si nejaké veci a celé to doladiť na Európu,“ vravela Slamová. Družstvo má podľa nej svoju kvalitu a rivalkám od južných susedov bude chcieť oplatiť dve prehry z kvalifikácie. „Myslím, že ako tím sme vyrovnanejšie ako tomu bolo v závere kvalifikácie, takže bude väčšia šanca ako Maďarky poraziť,“ dodala.

Slovenky čaká jedenásta účasť medzi kontinentálnou elitou v histórii samostatnosti. Najväčšími úspechmi sú striebro z ME 1997 a bronz z ME 1993. Na EuroBasket Women 2017 sa Slovensko predstaví v B-skupine v spoločnosti Turecka (16. júna), Bieloruska (17. júna) a Talianska (19. júna).

Aktuálna nominácia Slovenska na dvojzápas v Maďarsku:

Rozohrávačky: Barbora Bálintová, Zuzana Žirková (obe Good Angels Košice), Nikola Dudášová, Angelika Slamová (obe Piešťanské Čajky), Nikola Kováčiková (BKM Junior UKF Nitra)

Krídelníčky: Terézia Páleníková (Piešťanské Čajky), Angelika Theiner (BAM Poprad)

Pivotky: Anna Jurčenková (Good Angels Košice), Rebeka Mikulášiková, Ivana Jakubcová, Sabína Oroszová (všetky Piešťanské Čajky), Veronika Remenárová (KP Brno/ČR), Marie Růžičková (Umana Reyer Benátky/Tal.), Romana Vyňuchalová (ŠBK Šamorín)

Článok publikujeme so súhalsom portálu basket.sk.

angelika_slamova

Copyright © 2024 Šamorínčan