sobota, 17. apr. 2021 - Rudolf
Ako sme postupne spravili náš školský dvor krajším

Ako sme postupne spravili náš školský dvor krajším

28.5.2018, 11:44
Martin Šimurda

Tento text je súčasťou blogu www.samorincan.sk, nie je však jeho redakčným obsahom.

Minulú sobotu, 19. mája 2018, sa uskutočnila už piata zo série brigád s cieľom skrášliť školský dvor Základnej školy Mateja Bela.

Brigády sme začali v roku 2016, keď sa časť rodičov dohodla, že nebudú len kritizovať a priložia ruku k dielu.

Rozhodli sme sa natrieť školský plot. Tento nápad podporila i Rada rodičov. Brigády boli dve a práca rodičom šla pekne od ruky. Zapojili sa aj učitelia a riaditeľka školy a neodradil nás ani chlad, ani zlá predpoveď počasia.

Brigáda bola inšpiratívna aj pre učiteľov našej školy, ktorí ešte v lete 2016 dokončili natieranie plota, a ten bol hneď ako nový.

plot

Návrh revitalizácie školského dvora

Nabití pozitívnou energiou z dobre vykonanej práce sme chceli aj v roku 2017 pokračovať ďalej v tom, ako by sme ako rodičia mohli spraviť niečo pre naše deti.

Školský dvor je veľký a členitý a vyžaduje nemalé investície, a samozrejme, tieto nešlo urobiť len z prostriedkov Rady rodičov. Ako rodičovi, ktorý brigády organizoval, mi v hlave skrsla myšlienka, či neoslovíme v Šamoríne pôsobiace záhradníctvo z Čilistova.

Martine Sebestyén, aj keď ešte bola na materskej, sa myšlienka zapáčila. Školský dvor v časti od Školskej ulice si pofotila a vypracovala návrh revitalizácie aj pekné vizualizácie.

Následne sme oslovili pani riaditeľku, ktorej sa návrh páčil a po jej praktických pripomienkach sme mali finálny návrh úpravy školského dvora. Bolo zrejmé, že tuto úlohu nestihneme za jeden deň.

samorinprevsetkych_den-zeme_brigada

Brigády na školskom dvore

Na jar 2017 bola prvá brigáda pri kotolni, kde sa doteraz zanedbané plochy zazelenali novými rastlinami s upraveným podkladom.

Brigáda pokračovala v novembri 2017 a tá si vyžadovala skutočne chlapský výkon. Miestami náš zápas s kríkmi vyzeral ako zúfalý boj princa, ktorý sa snažil dostať k Šípkovej Ruženke. Ale odvaha a šikovné ruky zvíťazili a podarilo sa nám vysadiť nové ušľachtilé kríky hrabu a čerešne pílkata, ktorá bude hlavne zjari krásnymi kvetmi zdobiť školský dvor.

Posledná brigáda bola 19. mája 2018 a zúčastnilo sa jej veľmi málo rodičov. No náš finálny cieľ už nebol tak ďaleko, tak sme si mohli o dve hodiny pri makovníku a minerálke povedať, že dielko sa podarilo.

samorinprevsetkych_posledni-brigadnici-768x576

Potešil aj otecko, ktorý priniesol na balkóne predpestovaný strom, a ten sa rozhodol vysadiť na školskom dvore.

Priznám sa, že keď sme si na začiatku roku 2017 s Martinou Sebestyén stanovili cieľ do 2 rokov realizovať náš nápad úpravy školského dvora práve v tejto časti, ani sme neverili tomu, či sa to podarí.

Poďakovanie

Špeciálna vďaka patri všetkým rodičom, ktorí prišli a ešte väčšia tým, ktorí prišli opakovane.

Bez VÁS by sa dielo nikdy nepodarilo.

Veríme, že takto skultivovaný školský dvor bude deťom robiť radosť.

Martin Šimurda, Moderný Šamorín pre všetkých

Copyright © 2021 Šamorínčan