piatok, 26. apr. 2024
recyklovanie

Aj drogéria sa dá recyklovať!

5.6.2020, 04:00
Tatiana Gáborová

Viete o tom, že dnes je Svetový deň životného prostredia (World Environment Day)? Pri tejto príležitosti vám prinášame ďalší článok o recyklovaní, tentoraz hlavne z našich kúpeľní. Článok po kliknutí na čítaj ďalej.

Svetový deň životného prostredia (World Environment Day) si každoročne pripomíname od roku 1973 a to na počesť prvej konferencie OSN o životnom prostredí, ktorá sa uskutočnila v Štokholme (Švédsko). Zmyslom je upriamenie pozornosti na globálne problémy spojená s životným prostredím a na spôsoby ich riešenia. V mnohých krajinách sa oslavuje prostredníctvom koncertov, environmentálnych aktivít, recyklačných a upratovacích kampaní.

 Recyklovať obaly od mlieka, plastové flaše a zbytky kancelárskeho papiera, je dnes už samozrejmosť. Skúšali ste sa niekedy už však zamyslieť nad tým, ako zrecyklovať tie tony odpadu, ktoré vznikajú každodenne v kúpeľni ?

Už v minulom článku o recyklácii (nájdete ho -  tu) som spomínala, že ročne vytvorí priemerný Slovák alebo Slovenka 330kg odpadu. Ak chceme našej planéte pomôcť, toto číslo musíme radikálne zredukovať. Veľkú časť neho tvoria, minimálne u dám, rôzne krémy, kúpeľňové vymoženosti a dekoratívna kozmetika.

Väčšina týchto vecí sa dá pomerne pekne zrecyklovať, treba si však uvedomiť, že vždy predtým ako niečo hodíme do koša, na to určeného, musíme z  vybrať prebytočný zbytok tekutiny alebo hmoty, čo nám ostal a obal umyť. Piplavá robota, ale pocit, že sme konečne niečo urobili pre našu planétu za to určite bude stáť.

Zubné kefky a pasty

Veci, ktoré má v kúpeľni určite každý Šamorínčan a Šamorínčanka. Vedeli ste, že pravdepodobne každá jedna zubná nezrecyklovaná kefka, ktorú ste kedy použili, stále obýva tento svet ? A rozkladať sa bude ešte dobré pol tisícročie.

Klasické plastové zubné kefky a obyčajné pasty sa recyklovať nedajú. Môžu sa však použiť na výrobu napríklad rôznych košov a nádob. Ak v oblasti zubnej hygieny chceme byť eko, musíme hľadať alternatívy. Bežnú zubnú kefku vieme vymeniť napr. za bambusovú, ktorá sa celá aj so štetinami, po približne štyroch mesiacoch v komposte rozpadne. A pasty ? Tie vieme nahradiť ich práškovými sestrami, pastovými tabletami, alebo tými balenými v skle. Všetky tieto alternatívy môžu pôsobiť trošku zvláštne, fungujú však rovnako dobre, a ešte so sebou prinášajú aj dobrý pocit.

Pumpičky, vrchnáky

Ako sa ich zbaviť úplne ? Používaním tuhej drogérie. Dnes už nenájdeme len klasické tuhé mydlo, ale aj tuhý šampón a kondicionér v pekných papierových škatuľkách. Veľa z nás však preferuje „pumpičkové“ dávkovanie, lebo je pohodlnejšie. Pri recyklácii týchto pumpičiek si treba dávať pozor, hádžeme ich klasicky do plastu, je v nich však kovová pružina, ktorú treba vybrať.

Vrchnáky, napríklad z krémov, umyjeme spolu s nádobkou a ak tá nie je zo skla, oboje hádžeme do plastu.

Elektronika

Fény, kulmy, žehličky, holiace strojčeky. Toto všetko patrí na zberný dvor.

Vlhčené obrúsky, vatičky, látkové masky na tvár

Nič z tohto nie je recyklovateľné, takže všetko pekne do komunálu! Sú to veci, ktoré - ak chceme brať ohľad na planétu - musíme úplne vymazať z nákupného zoznamu alebo nájsť alternatívu.

Klasické vlhčené utierky vieme nahradiť, trochu drahšími kompostovateľnými a vatové tampóny, tými látkovými, ktoré sa väčšinu času dajú zohnať aj v našej Šamorínskej Dm-ke alebo  Ekodrogérii, hneď vedľa nej.

Pri tomto druhu drogérie, je však viac ako pri ostatných, dôležité ich redukovať, keďže obsahujú veľa mikroplastov, ktoré, ak sa ich nezbavíme, pravdepodobne nájdeme o polroka v našej rybe alebo podzemných vodách.

Chemický toxický odpad

Dezodorant, lak na vlasy, lak na nechty, čističe a dezinfekčné prostriedky. Prostriedky v kovových sprejoch vieme odniesť, spolu so spomínanou elektronikou, na zberný dvor. Takže ich stačí nazbierať dostatočné množstvo a pri najbližšom sobotňajšom nákupe sa zastaviť na Rybárskej ulici alebo na zbernom dvore v Mliečne.

Pri ostatných výrobkoch treba sledovať obal, ak je na ňom preškrtnutý smetný kôš, ide na zberný dvor, ak nie, tak šup s ním do komunálu.

Dekoratívna kozmetika

No. Toto je ako pre popolušku. Očné tiene, rúže, mejkapy – to všetko patrí do komunálu. Naopak poriadne vyčistené obaly od nich, hádžeme do plastov.

Tekutá drogéria

Táto kategória je jednoznačne najlepšia pre všetkých ekomaniakov a ekomaniačky. Sprchovacie gély, šampóny, kondicionéry, pracie gély a aviváže.

Staré, nepoužité zliať do jednej nádoby a tú hodiť do komunálu. Vy čistené obaly od nich do plastov, ak na obale nie je iný znak.

Čo je na tejto kategórii také úžasné ? Pri šampónoch a mydlách vieme kúpiť, už vyššie spomínanú, tuhú variantu. Ak však chceme byť úplne zero waste, môžeme si nechať starú nádobu od prípravkov a ísť si drogériu načapovať - tým aj podporiť našu Šamorínsku Ekodrogériu. Nachádza sa v budove Alexu, na hlavnej 45. Sedí tam milá pani, ktorá Vás, ak ste tam prvýkrát, ochotne prevedie celým bezobalovým nákupom.

Ako teda vieme pomáhať životnému prostrediu vďaka drogérii, ktorú nakupujeme ? Môžeme jej kupovať menej, kupovať tú, na rastlinnej báze, lebo práve ona pravdepodobne nebude obsahovať mikroplasty a viac sa pýtať samých seba, prečo nakupujeme práve takto a či nemôžeme urobiť pre našu planétu viac.

 

Copyright © 2024 Šamorínčan