utorok, 16. apr. 2024
ZŠ Mateja Bela sa prihlásila na futbalový turnaj McDonald's Cup

ZŠ Mateja Bela sa prihlásila na futbalový turnaj McDonald's Cup

6.10.2021, 10:30
Oznam

Najväčší školský futbalový turnaj McDonald's Cup je po dlhších „pandemických prázdninách“ naspäť a navyše ešte vo väčšom štýle. Základné školy mohli svoje vybrané tímy zložené z malých futbalistov a futbalistiek prihlasovať do konca septembra. Do celonárodného turnaja sa napokon prihlásilo 682 základných škôl, ktoré v školskom roku 2021/22 a v 23. ročníku McDonald's Cupu zabojujú o titul Majstra Slovenska. Jednou z prihlásených škôl je aj naša ZŠ Mateja Bela. Držíme palce! 

O úspechoch futbalistov ZŠ Mateja Bela na tomto turnaji sme už písali:

https://www.samorincan.sk/mladi-futbalisti-zo-zs-mateja-bela-obsadili-5-miesto-na-majstrovstvach-slovenska-v-minifutbale

https://www.samorincan.sk/na-turnaji-mcdonalds-cup-skoncili-samorincania-na-druhom-mieste

McDonald's Cup oficiálne vyhlásilo pre aktuálny školský rok 2021/22 Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR v spolupráci so Slovenským futbalovým zväzom a hlavným partnerom, spoločnosťou McDonald's. Patronát si v novom ročníku rozdelia po prvýkrát dve známe futbalové tváre Róbert Boženík a Mária Korenčiová, hráči slovenskej mužskej a ženskej futbalovej A reprezentácie. „McDonald’s Cup sa po pandemickej pauze vracia vo väčšom štýle a veríme, že v závere ročníka aj so stovkami úspešne odohraných turnajov. Tešíme sa, že sa s futbalistami i futbalistkami opäť stretneme na zelených trávnikoch a zažijeme po dlhšom čase skutočnú športovú atmosféru. Registrácia škôl sa uskutočnila v priebehu septembra a dnes máme prihlásených 682 základných škôl z celého Slovenska,“ hovorí Lucia Poláčeková, PR supervízorka pre McDonald's na Slovensku.

V poradí 23. ročník turnaja a jeho pokračovanie víta aj Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR a rovnako aj Slovenský futbalový zväz. „S novou koncepciou školského športu sa chceme pozrieť na pohybové a športové aktivity žiakov na školách komplexne a vytvoriť viac priestoru, nápadov a inšpirácie, ktoré podporia aktívny životný štýl školákov. Vytvorili sme priestor pre zmysluplnú spoluprácu ministerstva, národných športových zväzov, ako je napríklad Slovenský futbalový zväz, a súkromného sektora, aká funguje aj v zahraničí. Príklad futbalovej súťaže pre najmenších - McDonald's Cup -  je výbornou ukážkou úspešnej spolupráce. Veríme, že zároveň napomôže aj zlepšeniu a zjednodušeniu práce samotných učiteľov a trénerov. Chceme vytvárať dostatočné množstvo pohybových aktivít pre žiakov pred, počas a po skončení vyučovacieho procesu, priniesť viac pohybu na školy, vytvoriť lásku a vzťah k pohybu či aktívne využívanie voľného času.“ povedal Pavol Smutný z kancelárie štátneho tajomníka pre šport z  Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. McDonald's Cup je dlhoročne súčasťou Grassroots programu Slovenského futbalového zväzu a ako hovorí Peter Palenčík, generálny sekretár SFZ: „McDonald's Cup je významným podujatím, kde príkladná spolupráca zainteresovaných organizácií a jednotlivcov vyúsťuje  do futbalových aktivít – školskej súťaže pre deti prvého stupňa základných škôl z celého Slovenska. Verím, že v 23. ročníku McDonald’s Cupu opäť nadviažeme na úspešné ročníky, v ktorom sa do súťaže zapojilo množstvo účastníkov a z projektu nám vyrástlo viacero reprezentantov - futbalistov a futbalistiek šíriacich dobré meno slovenského futbalu.“

McDonald's Cup je postupový turnaj s jednoduchým mechanizmom: jednotlivé futbalové družstvá odohrávajú vlastné školské kolá, ďalej postupujú cez kvalifikačné kolá do okresných, prípadne regionálne, kôl. Víťazi okresov sa stretnú v ôsmich krajských kolách. Vyvrcholením McDonald's Cup-u je Finále – Majstrovstvá Slovenska, kde sa rozhodne o absolútnom víťazovi turnaja. Noví malí majstri Slovenska každoročne získajú atraktívnu hlavnú cenu, napr. zahraničný výlet spojený so zaujímavým futbalovým zápasom.

Žezlo patróna po Marekovi Hamšíkovi prebral v minulom ročníku turnaja Róbert Boženík, jeden z najmladších hráčov slovenskej A reprezentácie. Novou posilu do McDonald’s Cup tímu a zároveň motiváciou pre malé futbalistky je brankárka ženskej A reprezentácie Slovenska Mária Korenčiová: „Šport ako taký, a špeciálne futbal, bol neoddeliteľnou súčasťou môjho detstva. Každý jeden turnaj či školská súťaž bola nezabudnuteľným zážitkom. McDonald’s Cup je bezpochyby už dlhé roky jedným z nich. Som preto rada, že sa môžem stať jeho súčasťou.“ Mária ako dieťa začínala hrať futbal v chlapčenských družstvách, jej láska k futbalu a obrovská chuť a snaha priniesli ovocie, dnes je úspešnou hráčkou talianskeho klubu AC Miláno. Za rok 2020 získala ocenenie Futbalistka roka. „Budem šťastná, ak aj s mojou pomocou, budú na Slovensku vyrastať nové dievčenské a ženské futbalové talenty, s ambíciou presadiť sa aj v reprezentačných výberoch, ale hlavne s láskou k futbalu a športu,“ dodáva na záver.

Novinka pre deti v podobe športového krúžku Po škole s McDonald's Cupom

Ďalšou novinkou 23. ročníka bude spustenie pilotného projektu školského športového krúžku Po škole s McDonald's Cupom: „Radi by sme základným školám, ktoré do turnaja prihlásili svoje tímy, ponúkli možnosť zapojiť sa do nášho nového projektu. Po škole s McDonald's Cupom bude športovo- futbalový krúžok, do ktorého sa môžu triedy, či jednotlivci  zapojiť aj po vyučovaní. Je to príležitosť pre školy, ktoré napríklad nepostúpia v hracích kolách ďalej, aby sa športu a futbalu venovali ďalej počas celého školského roka. V pilotnom ročníku počítame so zapojením 30 škôl z troch krajov Slovenska a podľa aktuálnej situácie by sme radi spoločne s učiteľmi krúžok pravidelne organizovali,“ hovorí L. Poláčeková z McDonald's na Slovensku a dodáva: „Pre zapojené školy do McDonald's Cupu sme pripravili hodnotné športové darčeky, ktoré im aj doručíme. Pre tých, ktorí sa  turnajov nezúčastnia, no chcú s nami trénovať,  môžu využívať seriál online tréningových videí na našej webstránke. V tomto ročníku sa tešíme na  nové zážitky, priateľstvá a samozrejme nových majstrov Slovenska.“

P. Palenčík zo SFZ na záver dodáva: „Želám všetkým účastníkom 23. ročníka McDonald’s Cupu, aby si odniesli množstvo športových zážitkov, hrali v duchu fair-play a vyhrať síce môže len jeden tím, ale víťazom sú vlastne všetky deti, ktoré sa v tejto dobe pandémie COVID-19 a dobe ponúkajúcej veľa iných virtuálnych možností trávenia voľného času, pravidelne venujú športu a futbalu zvlášť. Zároveň by som chcel poďakovať všetkým organizátorom turnajov za ich nezištnú prácu a zaželať im veľa chuti a entuziazmu pri organizovaní ďalších ročníkov."

mcdonaldcup

Copyright © 2024 Šamorínčan