piatok, 19. apr. 2024
Znehodnotí masívna výstavba najvýznamnejší zdroj pitnej vody na Slovensku?

Znehodnotí masívna výstavba najvýznamnejší zdroj pitnej vody na Slovensku?

29.4.2021, 12:34
OZ Za našu vodu

Občianske združenie Za našu vodu! prinieslo na svojej FB stránke článok o výstavbe, ktorá môže znamenať zníženie výdatnosti vodárenského zdroja Šamorín.

Článok prinášame v plnom znení:

Developer zahájil výstavbu na rozsiahlej ploche v AKTUÁLNE schvaľovanom ochrannom pásme NAJVÝZNAMNEJŠIEHO vodárenského zdroja na Slovensku.

Tento zdroj má plánovanú kapacitu 3300 l/s, ktorá by Slovenskej republike umožňovala zásobovať pitnou vodou s kvalitou stolovej vody POLOVICU svojho územia.

Ak bude výstavba pokračovať, pre vodárenský zdroj Šamorín to bude znamenať zníženie jeho výdatnosti na 600 l/s.

Trúfalosť developera zrejme pramení z jeho presvedčenia, že Slovenská republika nie je schopná v súboji s jeho právnymi obštrukciami chrániť a zachrániť pre svojich občanov pitnú vodu. Ide pritom o celospoločenský záujem, pretože nenávratné znehodnotenie takto kvalitného a výdatného zdroja pitnej vody je priamym ohrozením bezpečnosti Slovenska.

Vyzývame štátnych úradníkov, aby konali v záujme Slovenskej republiky a urobili všetko pre záchranu vodného zdroja Šamorín.

Ak tento boj títo konkrétni úradníci prehrajú, prehráme najmä my, pretože podobný vodárenský zdroj na Žitnom ostrove už, bohužiaľ, NIKDY nevznikne.

 

Náš starší článok o tomto zdroji, o výstavbe v ochrannom pásme : https://www.samorincan.sk/vodarensky-zdroj-samorin-je-dolezity-pre-celu-bratislavu-a-okolie

mapa vodárensky zdroj

Copyright © 2024 Šamorínčan