nedeľa, 26. máj. 2024
Zaočkovanosť v Šamoríne je na úrovni 50%

Zaočkovanosť v Šamoríne je na úrovni 50%

11.8.2021, 12:12
TASR

Únia miest Slovenska (ÚMS) sprístupnila mapu zaočkovanosti proti ochoreniu Covid-19, ktorá dáta prezentuje až na úrovni miest a obcí. Dáta sú prezentované aj v tabuľkách a grafoch. Údaje zverejňované len na úrovni okresov považuje únia miest za nedostatočné, mätúce a výrazne skresľujúce.

V našom meste je zaočkovaných 6 667 obyvateľov čo je 49,99%. V rámci okresu sme tak na 43 mieste (zaočkovaní 1.dávkou) alebo na 38 mieste (2.dávkou). Mapu si môžete pozrieť tu.

zaočkovanosť

„Môžete mať okresné mesto, ktoré má vysokú zaočkovanosť a okolité dedinky, ktoré majú zaočkovanosť podstatne nižšiu. A to vám skresľuje dáta za celý okres. Je to veľmi mätúce a skresľuje to situáciu v okolí,“ uviedla pre TASR ÚMS.

Keď sa však údaje o miere zaočkovanosti zverejnia za jednotlivé mestá a obce, starostovia a primátori majú prehľad o tom, aká je reálna situácia a vedia sa podľa toho zariadiť.

„Vedia edukovať alebo cielene organizovať podporu očkovania, výjazdové tímy a podobne. Považujeme to za veľmi dôležité,“ podotýka únia.

Za rovnako dôležité a prospešné považuje takéto informácie aj pre samotných obyvateľov. „Napríklad, keď idem niekam na dovolenku, pozriem si, akú mieru zaočkovanosti má tá obec, aby som vedel, že keď sa tam stretávam s ľuďmi, aké riziko mi hrozí,“ vysvetľuje únia, podľa ktorej sú to jedny z kľúčových informácií ako súčasť prípravy na tretiu vlnu.

Vytvorenie informačného portálu iniciovala ÚMS v spolupráci s Banskobystrickým samosprávnym krajom (BBSK), v rámci platformy pre otvorené dáta o.z. Alvaria. Prvotne bol portál vytvorený len pre Banskobystrický kraj, údaje sú rozšírené na celé Slovensko. Dáta sú pravidelne aktualizované aj na základe spolupráce s Inštitútom zdravotných analýz Ministerstva zdravotníctva SR.

Copyright © 2024 Šamorínčan