streda, 17. apr. 2024
2 kolo testovania

Zákaz vychádzania potrvá do 14. novembra, ak ste z Hamuliakova a pracujete v Šamoríne potrebujete nový test

5.11.2020, 14:00
TASR

Vláda Slovenskej republiky na stredajšom rokovaní rozhodla, že zákaz vychádzania bude platiť do 14. novembra 2020. Tento zákaz je platný pre všetkých ľudí, ktorí nemajú negatívny výsledok PCR alebo antigénového testu.

Zákaz vychádzania potrvá do 14. novembra. Neplatí v čase od 1.00 h do 5.00 h. Obmedzenie pohybu sa nevzťahuje na osoby s negatívnym PCR testom alebo antigénovým testom na ochorenie covid-19 vykonaným v rámci celoplošného testovania. V okresoch, kde sa uskutoční cez víkend (7. - 8. 11.) druhé kolo testovania, bude potrebný aktuálny test.

V prípade druhého kola testovania nerozhoduje miesto trvalého bydliska, ale miesto, kde sa zdržujete, kde bývate či pracujete. Keď teda potrebujete mať od 9. do 15. novembra voľný pohyb po okresoch, kde druhé kolo prebehne, musíte sa na testovaní zúčastniť.

 „Ak som v Bratislave, vedľa je Dunajská Streda, kde druhé kolo bude, niekto, kto pôjde budúci týždeň z Bratislavy do Dunajskej Stredy, musí mať potvrdenie antigénového testu alebo PCR,“ povedal premiér Matovič.

V okresoch zapojených do druhého kola testovania musí byť antigénový test vykonaný v čase od 6. do 8. novembra. Osoby pôsobiace v bezpečnostnom systéme, zamestnanci štátu alebo vykonávajúci prácu vo verejnom záujme, príslušníci záchranných a bezpečnostných zborov alebo ozbrojených síl môžu mať aj test z 5. a 6. novembra. Možné je preukázať sa aj negatívnym RT-PCR testom. Pri pohybe v ostatných okresoch sa stačí preukázať testami z minulotýždňového plošného testovania.

Bez negatívneho testu si bude možné počas zákazu vychádzania zabezpečiť nevyhnutné základné životné potreby, ako nákup potravín, liekov, drogérie, pohonných látok či krmiva pre zvieratá. Výnimka sa týka aj cesty do zdravotníckeho zariadenia s cieľom neodkladného lekárskeho vyšetrenia alebo preventívnej prehliadky vrátane sprevádzania blízkej osoby alebo príbuzného a cesty späť. Výnimka platí i na cestu na test. Zákaz sa nevzťahuje ani na deti do desiatich rokov.

V regiónoch, kde nebude druhé kolo testovania, sa platnosť certifikátov z prvého kola predĺži o týždeň. Nový certifikát tam netreba.

Tam, kde druhé kolo bude, dostanú ľudia nové certifikáty, povedal minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). Ak teda žijete v 45 okresoch, kde prebehne druhé kolo, a nezúčastníte sa na ňom, nebudete sa môcť preukázať certifikátom z prvého kola. Bude pre vás teda platiť zákaz vychádzania s výnimkami na cestu do najbližšieho obchodu či k lekárovi.

 

Copyright © 2024 Šamorínčan