sobota, 20. júl. 2024
Záhradka, ktorá deti učí

Záhradka, ktorá deti učí

27.6.2022, 17:05
Ester Őryová, Riaditeľka MŠ- Óvoda Ul.Márie

Materská škola –Óvoda Ul.Márie 682/3, je členom Zelenej školy nadácie Živica, ktorá realizuje dlhodobé projekty a zmysluplné aktivity. Jej hlavným programom je podpora komunity materskej školy, kolégia a rodičov.

Naším cieľom je: šetrenie s vodou, zachovávanie vody, zníženie množstva používanej vody pomocou perličkovačov o 10%, duálnym splachovaním na toaletách, zachytávaním dažďovej vody.                    

Projekt Voda je výchovno – vzdelávací program, ktorý mení environmentálne správanie okolitej komunity. Vytvorením Ekokódexu o vode, sme sa zaviazali  k šetreniu s vodnými zdrojmi.                              

Náučný chodník materskej školy sme rozšírili o nové prvky. Vysadili sme nové kríky a ovocné stromy - jablone. Listy a časti rastlín separujeme v kompostéroch na školskom dvore. Deti s radosťou pozorujú opeľovače rastlín a byliniek - včielky.

Do našej záhradky teraz pribudli aj nové vyvýšené záhony. Pri realizácii a zabezpečení vyvýšených záhonov materskej škole poskytla finančnú pomoc firma PARTNERS GROUP. Vďaka jej nezištnej pomoci majú naše detičky možnosť pozorovať a skúmať zázračný vývin rastliniek od zrniečka, počas kvitnutia až po plody. Malí prírodovedci tiež skúmajú vplyv počasia (dážď, vietor, slnko...) na rast rastlín.

Hravou formou ich vedieme k starostlivosti o rastliny - polievanie zachytávanou dažďovou vodou. Vlastnoručne vypestované lokálne produkty ako jahody a paradajky deti s radosťou ochutnajú v záhradnej učebni. Deťom chutia aj limonády a čaje pripravené z byliniek z našej  záhradky. Starostlivosťou o rastliny sa u detí vytvára láska k životnému prostrediu, k prírodným  zdrojom ako aj k vode a jej zachovávaniu. Vedieme ich k environmentálnemu zmýšľaniu a konaniu. To znamená brať si len toľko z prírody, koľko nevyhnutne potrebujeme. Našou snahou a prioritným cieľom je prispieť k zmierneniu klimatickej  krízy. Zapojte sa aj vy.
 

Záhradka, ktorá deti učí
Záhradka, ktorá deti učí
Záhradka, ktorá deti učí
Záhradka, ktorá deti učí
Záhradka, ktorá deti učí
Záhradka, ktorá deti učí
Copyright © 2024 Šamorínčan